واکنش سازمان ملل به افزایش تنش ها بین هند و پاکستان

به گزارش مجله ستاره، ایرنا نوشت: دبیرکل سازمان ملل با توصیه هند و پاکستان به خویشتن داری، تاکید نمود که موضع این سازمان در ارتباط با جامو و کشمیر منطبق با منشور آن و قطعنامه های شورای امنیت است.

واکنش سازمان ملل به افزایش تنش ها بین هند و پاکستان

سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل پنجشنبه شب در بیانیه ای گفت که دبیرکل وضعیت جامو و کشمیر را با نگرانی دنبال نموده و خواهان خویشتن داری حداکثری از سوی طرف های درگیر در این موضوع است.

وی همچنین گفت که موضع این سازمان در ارتباط با جامو و کشمیر منطبق با منشور سازمان ملل و قعطنامه های شورای امنیت است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تاکید نمود که گوترش خواهان اجرای توافق 1972 میان هند و پاکستان است که معین وضعیت نهایی جامو و کشمیر را به ابزار صلح آمیز و در انطباق با منشور سازمان ملل محول می نماید.

براساس این بیانیه، دبیرکل با ابراز نگرانی از تشدید محدودیت ها در بخش هندی کشمیر، از همه طرف ها خواست که از انجام اقداماتی که بر وضعیت جامو و کشمیر تاثیر گذار است، خودداری نمایند.

در روزهای اخیر جو امنیتی در منطقه جامو و کشمیر هند افزایش یافته است؛ در حالی که نیروهای امنیتی زیادی در ایالت جامو و کشمیر هند مستقر شده اند، دولت مرکزی هند تصمیم به سلب امتیازات ویژه این ایالت گرفته است.

لغو امتیازات خاص جامو و کشمیر یکی از شعارهای انتخاباتی نارندرا مودی نخست وزیر هند بوده است. آمیت شاه وزیر کشور هند پیش از این اعلام نموده بود که دولت هند به سرعت برای لغو قانون 35 ای اقدام خواهد نمود.

بند 35 ای فروش هرگونه دارایی غیرمنقول به افرادی که متعلق به ایالت جامو و کشمیر نیستند را ممنوع می نماید. این بند در سال 1954 به دستور رئیس جمهوری وقت هند در قانون اساسی این کشور نهاده شد.

بر اساس ماده 370 قانون اساسی هند، جامو و کشمیر قانون اساسی و قوانین عرفی مجزایی دارند که شامل مسائلی مانند شهروندی، داریی و مالکیت زمین می گردد. سلب امتیاز ویژه به این معنی است که جامو و کشمیر به ایالت ها یا مناطقی مانند ایالت های دیگر هند تبدیل می گردد و برای نمونه شهروندان دیگر قادر به خرید زمین و ملک هستند و هرکسی می تواند در آن رای دهد.

کمیته امنیت ملی پاکستان متشکل از رهبران و سران سیاسی و نظامی روز گذشته در واکنش به طرح اخیر دولت هند درباره ، از اعزام سفیر جدید این کشور به دهلی نو منصرف شد و سفیر هند را نیز از اسلام آباد اخراج کرد. این کمیته همچنین اظهار داشت که سطح روابط دیپلماتیک با دهلی نو را کاهش و تجارت مشترک نیز تعلیق می گردد.

عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز در روزهای اخیر با حضور در نشست مشترک مجلس این کشور نسبت به افزایش غیرعادی تنش ها با هند عمیقا ابراز نگرانی کرد و هشدار داد که احتمال بروز جنگ سنتی میان دو کشور افزایش یافته است.

پس از استقلال هند و پاکستان از انگلیس در سال 1326 تاکنون منطقه کشمیر همیشه صحنه جنگ ها و درگیری های مرزی بوده است. مهاراجه کشمیر در آن موقع از پیوستن به پاکستان یا هند خودداری کرد. از آن دوره تا کنون هر دو کشور کوشیده اند با توسل به زور این منطقه را به خاک خود ملحق نمایند.

پس از نبرد هوایی پاکستان و هند در اسفندماه سال گذشته، حریم هوایی پاکستان به روی خطوط هواپیمایی هند بسته شد و اواسط خردادماه سال جاری و پس از گذشت 94 روز حریم هوایی پاکستان به طور کامل به روی پروزهای هندی و سایر کشورها گگردده شد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 260

به "واکنش سازمان ملل به افزایش تنش ها بین هند و پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش سازمان ملل به افزایش تنش ها بین هند و پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید