هزینه ساخت چالش متقاضیان طرح ملی مسکن

به گزارش مجله ستاره، در حالی ثبت نام مرحله جدید طرح ملی مسکن از دیروز شروع شده است که تورم مصالح ساختمانی یک چالش اساسی برای متقاضیان طرح مذکور خواهد بود.

هزینه ساخت چالش متقاضیان طرح ملی مسکن

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، مرحله جدید ثبت نام طرح ملی مسکن در 22 استان از ساعت 10 صبح دیروز شروع شده است و تا یک ماه ادامه خواهد داشت. طرح ملی مسکن برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی طی 2 سال برنامه ریزی شده است که البته در خوشبینانه ترین حالت با یک سال تأخیر نسبت به برنامه وزارت راه و شهرسازی به اتمام خواهد رسید.

زمین مورد احتیاج این طرح از سوی وزارت راه و شهرسازی در حال تأمین است و در این بخش مانع چندانی پیشِ روی طرح ملی مسکن نیست اما هزینه ساخت واحدهای این طرح مسئله ای است که به خصوص طی ماه های اخیر به چالشی مهم برای زمان اتمام آن تبدیل خواهد شد.

*هزینه ساخت دیروز تا امروز

آذرماه سال گذشته معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام میانگین قیمت 3.5 تا 4 میلیون تومانی یک مترمربع زمین در طرح ملی مسکن گفته بود: متقاضیان باید طی 12 سال 120 میلیون تومان برای زمین پرداخت نمایند.

محمود محمودزاده با بیان این که در طرح ملی مسکن زمین های گران قیمت با شرایط خاص به صورت مشارکتی با سازندگان ساخته می گردد، افزود: در شهرهای استان تهران میانگین یک مترمربع زمین 3.5 تا 4 میلیون تومان است. برای آپارتمان های پرتراکم با مساحت 38 تا 43 مترمربع در شهرهای استان تهران قیمت زمین 120 میلیون تومان تخمین زده می گردد که متقاضیان باید این مبلغ را در اقساط 12ساله پرداخت نمایند.

وی با بیان این که قیمت تمام شده ساخت نیز محاسبه و اطلاع رسانی خواهد شد، افزود: متقاضیان باید آورده ای بین 100 تا 150 میلیون تومان داشته باشند و پرداخت اقساط واحدهای مسکونی توسط متقاضیان بعد از تحویل واحد، شروع می گردد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه میانگین مساحت واحدهای مسکونی طرح ملی مسکن را 75 مترمربع اعلام نمود و گفت: هزینه ساخت هر مترمربع از واحدهای این طرح یک تا 2.5 میلیون تومان به صورت ناخالص بر اساس قیمت های امروز خواهد بود.

به گزارش تسنیم، همان گونه معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی به طور تلویحی از افزایش هزینه ساخت واحدهای طرح ملی مسکن در آینده نزدیک اشاره نموده است، به دلیل تورم مصالح ساختمانی امکان ساخت واحدهای طرح مذکور با قیمت های دیروز وجود ندارد.

*انتقاد سازندگان از افزایش لجام گسیخته مصالح ساختمانی

به گزارش تسنیم، طی یک سال اخیر به ویژه در ماه های گذشته قیمت مصالح ساختمانی در کشور به شدت افزایش یافته و باعث نگرانی عمیق سازندگان شده است.

فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان به تازگی در گفت وگو با تسنیم با انتقاد از افزایش قیمت در بازار مصالح ساختمانی گفته است: مدت هاست بازار فولاد درگیر رانت، فساد، سوداگری، دلال بازی و سفته بازی است و از بدماجرا هم این است که کسی هم جلوی این نابسامانی را نمی گیرد.

وی با بیان این که متأسفانه نه فولاد 9000تومانی به بازار آمد و نه خبری از کارت مصالح ساختمانی شد، ابراز کرد: بحث کارت مصالح ساختمانی فقط در حد صحبت های رسانه ای مسئولان باقی مانده است، مانند سایر شعارها در حوزه مسکن.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با یادآوری این که طی روزهای گذشته اعلام نموده اند مسکن در حال ارزان شدن است، افزود: این در حالی است که مصالح اصلی ساخت و سازها گران شده؛ به عنوان مثال قیمت بتن طی 3 ماه اخیر حدود 50 درصد افزایش یافته و فولاد نیز نسبت به سال گذشته بیش از 350 درصد گران شده است.

پورحاجت با تصریح به با این شرایط باید در خواب، رؤیای ارزان شدن قیمت مسکن را ببینیم، افزود: واقعیت کف بازار چیز دیگری را می گوید.

وی چالش اصلی بازار مسکن و ساخت وسازها در این بخش را نوسانات شدید قیمت فولاد مطرح کرد و گفت: این داستان تا چه زمانی باید ادامه داشته باشد، چرا فولاد در بورس عرضه نمی گردد، نقش وزارت صنعت در این قضیه چیست؟

به گزارش تسنیم، افزایش قیمت مصالح ساختمانی روی قیمت ساخت واحدهای طرح ملی مسکن تاثیرگذار بوده است. اواسط آذرماه سال جاری پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اعلام این که قیمت ساخت واحدهای طرح ملی مسکن بر اساس فهرست بهای سازمان بودجه است، گفته بود: بر این اساس برای هرمترمربع 2میلیون و 770 هزار تومان است، ولی تعدیل هایی هم مطابق اعلام سازمان برنامه و بودجه در جهت افزایش قیمت به آنها اصابت می نماید.

هزینه ساخت واحدهای طرح ملی مسکن طبق گفته مسئولان وزارت راه و شهرسازی به حدود 3 میلیون تومان نزدیک شده است بدون احتساب تعدیل های مدنظر خانم مدیرکل.

در زمان حاضر به گفته فعالان بازار ساخت و ساز مسکن، هزینه هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به سال گذشته تقریبا 2 برابر شده و به حدود 5 میلیون تومان افزایش یافته است. این قیمت برای ساخت یک واحد معلومی مانند واحدهای طرح ملی مسکن است. با فرض خوشبینانه که هزینه ساخت تا انتها اتمام طرح مذکور افزایش نمی یابد و مردم شاهد رها کردن امور توسط دولت طی 7 سال گذشته نخواهند بود. با توجه به این مسئله هزینه ساخت یک واحد 75 مترمربعی طرح ملی مسکن حدود 375 میلیون تومان است. به این رقم اگر قیمت زمین نیز اضافه گردد (با قیمت آذرماه سال گذشته) حداقل قیمت تمام شده یک واحد مسکونی طرح ملی مسکن از 500 میلیون تومان عبور خواهد نمود.

در طرح مذکور قرار است 150 میلیون تومان وام با سود 18 درصد پرداخت گردد و متقاضی حداقل باید 350 میلیون تومان نقدینگی داشته باشد. با احتساب سود وام مذکور که حدود 175 میلیون تومان برای بازه زمانی 10 ساله خواهد شد، یک واحد 75 متری طرح ملی مسکن رای متقاضیان آن 675 میلیون تومان با قیمت امروز تمام خواهد شد.

ضمن این که قسط ماهانه وام 150 میلیون تومان طرح ملی مسکن 2 میلیون و 700 هزار تومان است که به نظر نمی رسد پرداخت آن از توان متقاضیان طرح ملی مسکن با توجه آن که بیشتر جزو قشر کم درآمد هستند، برآید.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1425

به "هزینه ساخت چالش متقاضیان طرح ملی مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه ساخت چالش متقاضیان طرح ملی مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید