1800 میکرو آپارتمان در یک منطقه تهران ساخته می شود ، جزئیات، قیمت و متراژ هر آپارتمان

به گزارش مجله ستاره، پروژه ساخت 1800 میکرو آپارتمان 25 متری قرار است به زودی از طریق یک مجموعه تعاونی انبوه ساز در منطقه 19 تهران کلنگ زده شود و بنا به گفته مدیر این طرح قیمت واحدها با تجهیزات کامل کمتر از یک میلیارد تومان است که به صورت مبله و اثاثیه اولیه زندگی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

1800 میکرو آپارتمان در یک منطقه تهران ساخته می شود ، جزئیات، قیمت و متراژ هر آپارتمان

به گزارش خبرنگاران، ایده ساخت مسکن مالی به زودی در مرکز اجرایی می شود. این خبر را مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران به ایسنا بیان نمود و گفت: پس از مطالعات تقریبا 2.5 ساله بر روی طرح مسکن مالی در روزهای آینده قرارداد اولین پروژه در این قالب در منطقه 19 شهرداری تهران منعقد و طی هفته های آینده به عملیات اجرایی می رسد.

خشایار باقرپور بیان نمود: مساحت زمین این طرح 11 هزار متر مربع است که حدود 1800 واحد با مساحت 25 تا 35 متر در این زمین ساخته می شود. مدیریت شهری منطقه 19 نگاه واقع بینانه و مثبتی به این طرح دارد؛ چرا که دیدگاه ما نسبت به احداث این میکرو آپارتمان ها ایجاد بستر تشکیل خانواده برای جوانان و افزایش جمعیت در راستای سیاست های کلی نظام است.

حدود چهار سال قبل که موضوع ساخت آپارتمان های 25 متری از طریق شهرداری تهران مطرح شد واکنش های منفی را در پی داشت تا این که با نوسانات قیمت زمین و مسکن بعضی مسئولان مسئولان دولتی از لزوم ساخت واحدهای کوچک متراژ سخن گفتند. در عین حال نگرانی هایی در بین بعضی افراد نسبت به کاهش کیفیت زندگی در آپارتمان های کوچک وجود داشت.

آن طور که مسئول اجرای طرح مسکن مالی می گوید این واحدها دارای نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس حمام و دستشویی، پارکینگ و انباری به صورت دلخواه، مبلمان متناسب با سایز واحد و اثاثیه کامل منزل است. سالن های پذیرایی اشتراکی که ساکنان به صورت زمانی می توانند از آن استفاده کنند، سالن ورزشی، سالن اجتماعات و رستوران از جمله امکانات رفاهی این پروژه محسوب می شود.

قیمت هر متر حدود 25 میلیون تومان

به گفته باقرپور، رویکرد ما در طرح مسکن مالی نقطه بهینه قیمت تمام شده توام با حفظ کیفیت بنا و رعایت استانداردها بوده که با رویکرد واقع بینانه نسبت به هزینه نهاده های تولید مسکن با قیمت های امروز حدود متری 25 میلیون تومان برای ساخت ارزیابی می شود. برای تجهیز واحدها نیز ضمن رعایت اصل حمایت از تولیدات داخلی، با توجه به حجم سفارشات، تعامل مستقیم با تولیدکنندگان را در دستور کار قرار داده ایم تا بر اساس شاخص های مالی امروز با قیمت تمام شده زیر یک میلیارد تومان واحدها را به مصرف کنندگان واقعی تحویل دهیم.

وی درباره شرایط خرید مسکن 25 متری بیان نمود: متقاضیان در قالب پروژه تعاونی عمرانی مسکن در این طرح مشارکت می کنند، واحدها با سرمایه آنها ساخته و با قیمت تمام شده تحویل داده می شود. مدت زمان اجرای طرح بین دو تا سه سال خواهد بود و تاخیر نخواهیم داشت. چرا که با توجه به ماهیت تعاونی عمرانی در صورتی که خدای نکرده متقاضیان به تعهدات مالی خود عمل نکنند امکان حذف و جایگزینی آنها وجود دارد تا پروژه دچار توقف نشود.

ساخت آپارتمان 35 متری دوخوابه در آینده

در اولین گام این پروژه متراژها بیش از 35 متر نخواهد بود اما در مرحله بعد که زوجین صاحب فرزند می شوند اجرای پروژه ای با واحدهای 35 تا 45 متر دوخوابه پیش بینی شده است. باقرپور می گوید ما قرار نیست الگوی زندگی ایرانی را تغییر دهیم بلکه هدفمان این است تا هزینه های ساخت را پایین بیاوریم؛ صنعتی سازی، کوچک سازی، ارتقای تکنولوژی و کاهش مشاعات با استفاده از معماری مدرن، از راهکارهایی است که برای کمک به تقویت توان خرید مسکن برای زوج های جوان در این طرح مدنظر قرار داده ایم.

تورم زمین 1.5 برابر مسکن

موضوع تامین مسکن در استطاعت، سال هاست که مورد بحث و تبادل نظر بین بدنه کارشناسی و مسئولان حوزه مسکن واقع شده است؛ چرا که نوسانات بازار مسکن به دور شدن متقاضیان مصرفی از این بازار منجر شده است. زاکانی ـ شهردار تهران می گوید که مدت زمان خانه دار شدن به بیش از 70 سال رسیده و دولت برای تامین مسکن اقشار جامعه طرح نهضت ملی مسکن را در دستور کار دارد.

یکی از معضلات موجود به کمبود زمین در حریم شهرهای بزرگ مربوط است که باعث شده شتاب تورم زمین بعضا بیش از تورم مسکن باشد. بررسی ها نشان می دهد طی 11 سال (از 1387 تا 1398) تورم زمین 1.5 برابر مسکن افزایش داشته است. سهم زمین در هزینه تولید مسکن از 25 درصد در سال 1394 به حدود 65 درصد در سال 1399 رسید. از سال 1399 به بعد شدت تورم مسکن کاهش پیدا کرد اما تورم نهاده های ساخت افزایش یافت و بالاتر از میانگین تورم عمومی شد.

مسکن معضلی جهانی

با همه این اوصاف، مسکن به یک معضل جهانی تبدیل شده و بسکمک از کشورها از جمله چین، ترکیه و کانادا به اشکال مختلف با این مشکل روبروند. به طور مثال چین با حبس سرمایه در 65 میلیون واحد مسکونی خالی روبرو شد؛ در حالی که کانادا به سالیانه 500 هزار مسکن تازه نیاز دارد و ظرفیت تولید آن بیش از 200 هزار واحد در سال نیست.

ایران هم از نوسانات بازار مسکن مستثنی نشده که از دلایل آن می توان به کاهش ساخت و ساز در دهه اخیر اشاره کرد. میانه تولید مسکن بین سال های 1392 تا 1400 حدود 400 هزار واحد بود؛ در حالی که طبق طرح جامع مسکن، کشور به سالیانه یک میلیون واحد مسکونی تازه نیاز دارد.

با این حال از خرداد امسال به بعد بازار مسکن به ثبات رسیده است. این آرامش پس از آن ایجاد شد که بازارهای موازی شامل ارز و طلا تحت تاثیر تعاملات بین المللی، آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران و کاهش ریسک های غیرمالی به ثبات رسیدند. بررسی ها نشان می دهد نرخ های پیشنهادی مسکن در تهران نسبت به خردادماه بین 15 تا 20 درصد کاهش یافته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 شهریور 1402 بروزرسانی: 20 شهریور 1402 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2281

به "1800 میکرو آپارتمان در یک منطقه تهران ساخته می شود ، جزئیات، قیمت و متراژ هر آپارتمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "1800 میکرو آپارتمان در یک منطقه تهران ساخته می شود ، جزئیات، قیمت و متراژ هر آپارتمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید