عربستان، سایه سنگین جنایات آل سعود بر اجلاس گروه 20

به گزارش مجله ستاره، به دنبال درخواست های جهانی برای تحریم نشست گروه 20 در عربستان و کشیده شدن پرونده های سرکوبگری نظام سعودی به دادگاه های غربی، سعودی ها قادر به تحقق اهداف خود از این اجلاس نخواهند بود.

عربستان، سایه سنگین جنایات آل سعود بر اجلاس گروه 20

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری الخلیج الجدید، 2020 سال خوبی برای محمد بن سلمان ولیعهد سعودی نبوده است. یکی از آخرین اخبار ناخوشایند برای بن سلمان هنگامی بود که مجمع عمومی سازمان ملل متحد ماه گذشته نامزدی عربستان برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل را رد کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید )

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

بسیاری از کشور ها با عضویت عربستان مخالفت کردند و به همین دلیل، عربستان سعودی در عضویت خود در این شورا ناکام ماند.

به ندرت اتفاق می افتد که ناقضان عظیم حقوق بشر در رقابت برای دستیابی به کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دیده نشوند. این نتیجه به منزله ضربه مهلکی بر پیکره تلاش های ریاض برای بهبود وجهه خود در محافل بین المللی بود.انگیزه های عربستان هرچه که بود برای جلب آرای مجمع عمومی سازمان ملل متحد کافی نبود.

این موضوع آخرین نشانه برای افزایش موج مخالفت جهانی با ولیعهد سعودی است. در اجلاس گروه 20 که عربستان سعودی امسال میزبان آن خواهد بود، ده ها نهاد غیر دولتی جهان به دلیل شرایط وخیم حقوق بشر در عربستان خواستار تحریم آن شدند. این فشارها تا حدی بود که تلاش سعودی ها برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد منجر به شکست شد و ریاض نتوانست یکی از کرسی های این شورا را به دست آورد.

پیش از آن نیز شهرداران شهرهای عظیمی مانند نیویورک، لندن، پاریس و لس آنجلس، به دلیل مسائل حقوق بشری عربستان و قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی اجلاس مجازی مربوط به فعالیت های گروه جی 20 را تحریم کردند.

دفتر شهرداری پاریس به دفاع از حقوق زنان سعودی از جمله لجین الهذلول فعال حقوق زن که در زندان سعودی به سر می برد، پرداخت و خواستار تحریم نشست گروه 20 در عربستان شد.

از سوی دیگر، مجلس اروپا خواستار کاهش سطح کنندگان در نشست مجازی سران اجلاس گروه 20 به دلیل فعالیت های مغایر حقوق بشری مقامات سعودی شد. مجلس اروپا بر لزوم کاهش سطح کنندگان در این نشست تاکید و بیان نمود که هدف از این اقدام جلوگیری از مآغازیت بخشی به جنایت های عربستان و بازداشت های غیرقانونی و خودسرانه در این کشور است.

در آمریکا نیز مخالفت جدیدی با برگزاری اجلاس گروه 20 در عربستان سعودی در حال ظهور است. همچنین 45 قانونگذار آمریکایی از ترامپ خواستند تا نشست گروه جی 20 را بایکوت کند. یان شاکوفسکی و ایلهان عمر اعضای دموکرات مجلس کنندگان از جمله افرادی بودند که این نامه را امضا کردند.

در یک کنفرانس مطبوعاتی که در سازمان فریدم فورواد به همراه شاکوفسکی برگزار گشت زنان سعودی خشم خود را علیه دولت در خصوص نقض حقوق زنان نشان دادند.

البته دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا بارها سرمایه گذاری عظیم خود را در حمایت از جنایات آل سعود نشان داده اند.

معاملات مالی ترامپ با آل سعود به وضوح مشهود است ؛به ویژه در جنایت های جنگی عربستان علیه غیرنظامیان یمنی.

ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا هشت بار علیه قوانین ضد سعودی در کنگره وتو کرد که 4 مورد از آن ها برای محافظت از ائتلاف جنگی سعودی در جنگ یمن بود.

اما حساب باز کردن بر دولت ترامپ برای محافظت از ائتلاف آمریکا و عربستان یک استراتژی شکننده است. پیش بینی نتیجه انتخابات آمریکا مخاطره آمیز است؛ اما حتی اگر دونالد ترامپ از انتخاب مجدد خود اطمینان حاصل کند که بعید به نظر می رسد، استراتژی تأمین امنیت آل سعود همچنان سردرگم است. البته از دست دادن اعتماد مجلس اروپا و مجمع عمومی سازمان ملل نیز شکست کمی نیست.

این تحولات سبب ایجاد کمپین های قدرتمندی در زمینه پاسخگویی جهانی می شود که می تواند رهبران سیاسی را تشویق کند تا کشورهایی که حقوق بشری را نقض می کنند را محاکمه کنند. اینها استراتژیهای جدیدی نیستند؛ بلکه این امر از میراث نلسون ماندلا فعال برجسته آفریقایی مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی سرچشمه گرفته است.

زمانی که عربستان مآغازیت خود را در مجامع جهانی از دست بدهد کم کم رو به ناوبدی می رود. از گذشته فشارهای داخلی و خارجی توانسته بسیاری از کشورهای مستبد را مجبور به سازش و پذیرش اصلاحات کند.

اکنون صداهای اصلاحات واقعی در عربستان و در سراسر جامعه تبعیدی سعودی شنیده می شود. از جمله آن ها اعتراض دموکراتیک حزب تجمع الوطنی است که توسط مضاوی الرشید فعال برجسته و سخنگوی این و یحیی عسیری، عبدالله العوده فعالان برجسته سعودی صورت می گیرد.

نخبگان حاکم در عربستان سعودی به زودی خواهند فهمید که تنها استراتژی خروج از انزوای جهانی استراتژی است که شامل پذیرش حقوق بشر و دموکراسی باشد. استراتژی قدیمی سعودی در میان موج تحریم های جهانی ، نتیجه معکوس داده است. هرچقدر سرکوب گری و وحشی گری آل سعود افزایش یابد، فشارهای داخلی و خارجی نیز برای این خاندان برای انتها دادن به وحشیگری مداوم و جنایتشان افزایش خواهد یافت.

آغاز ولیعهدی محمد بن سلمان از ژوئن 2017 سبب بروز بحران های داخلی بیشتر و مسائل پیچیده خارجی در عربستان شد ، برجسته ترین آنها جنگ یمن و محاصره قطر بود ، علاوه بر این بن سلمان نقش مستقیمی در ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی و سرکوب آزادی بیان در عربستان داشت.

با وجود تلاش ریاض برای بستن پرونده قتل خاشقجی ، ماهیت دادرسی و تصمیمات نهایی صادر شده توسط دادگاه ویژه سعودی، پرونده را دوباره به صحن علنی کشاند ، زیرا محافل و سازمانهای بین المللی معتقدند که در خصوص حکم پرونده خاشقجی عدالت رعایت نشده است.

چندی پیش دو وکیل به نام های جینز و بلوک به نیابت از خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی و سازمان دموکراسی برای جهان عرب اقدام به تهیه دادخواست علیه ولی عهد سعودی و بیش از بیست تن دیگر در جریان قتل خاشقجی کرده و تقدیم دادگاه اداری کلمبیا در شهر واشنگتن آمریکا کرده اند.

در دادخواستی که تهیه شده است، ولیعهد سعودی و هم دستان او متهم به صادر کردن دستور ربودن، شکنجه، قتل و تکه تکه کردن جسد خاشقجی با هدف ساکت کردن او و ممانعت از تلاش هایش در آمریکا در راستای دعوت به تحقق مردم سالاری در غرب آسیا متهم شده اند.

این دادخواست شامل درخواست پرداخت غرامت و خسارت های مدنی لازم از جمله پرداخت غرامت تنبیهی به میزانی است که هیئت منصفه دادگاه فدرال آمریکا تعیین می کند. شاکیان و تنظیم کنندگان این دادخواست همچنین از مقامات و اطلاعات آمریکا خواسته اند اسناد و شواهدی را که اثبات می کند قتل غیرقانونی خاشقجی به دستور یکی از سران سعودی اتفاق افتاده، افشا و منتشر کنند.

مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا ، در فوریه سال گذشته ادعا کرد که کشورش قتل خاشقجی را پنهان نمی کند و برای بررسی این پرونده اقدامات بیشتری انجام خواهد شد.

ایالات متحده در اوایل سال 2019 ، دستوراتی را برای جلوگیری از ورود حدود 20 مقام سعودی به آمریکا و مسدود کردن دارایی های حدود 17 نفر دیگر صادر کرد.

کیث ام هارپر ، کننده سابق ایالات متحده در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به احتمال کشف شواهد جدید در قتل خاشقجی طی دوره آینده ، اثبات دخالت بن سلمان در این جنایت را تأیید کرد. وی همچنین مصاحبه گفت که حکم دادگاه پس از یک سال و نیم در ایالات متحده صادر می شود. او همچنین از دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا انتقاد کرد ؛چرا که مسئولیت پرونده قتل خاشقجی را بر عهده نگرفت و پس از کشته شدن خاشقجی، به محمد بن سلمان افتخار کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1294

به "عربستان، سایه سنگین جنایات آل سعود بر اجلاس گروه 20" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، سایه سنگین جنایات آل سعود بر اجلاس گروه 20"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید