صاحب خانه خوب یا همان کشک! آن ها دلار می خواهند

به گزارش مجله ستاره، روزنامه جام جم: به این زیرنویس های لوس تلویزیون که ملت از صاحب خانه هایشان تشکر می نمایند، توجه نکنید. در زمین واقعیت بعضی صاحب خانه ها حتی طلب دلار از مستاجر بخت برگشته می نمایند! دست چند نفر را از راه دور ببوسیم، دست آن صاحبخانه عزیز حوالی میدان خراسان را که چند روز پیش به مستاجرش گفت مگر در و دیوار خانه را خورده ای که من اجاره را زیاد کنم یا دست آن صاحبخانه چشم و دل سیر با انصاف در شهرآرا را که اصلا به مستاجرش زنگ نزده تا حرف تمدید قرارداد و احیانا افزایش کرایه را پیش بکشد، به این هوا که دل مستاجرش نلرزد.

صاحب خانه خوب یا همان کشک! آن ها دلار می خواهند

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

آن دست، بوسیدن دارد که متعلق است به صاحبخانه ای در خیابان جویبار نارمک که مستاجرش تازگی ها صاحب فرزند شده و او به پاقدم این نوزاد عزیز 500 هزار تومان از اجاره کم نموده تا این پول بخورد به زخم شیرخشک و پوشک و لباس و هزار جور خرج دیگر که بچه با خودش می آورد. درود به شما که ما ردتان را یافتیم و درود به آدم هایی مثل شما که گمنامند، به آن هایی که منتظر مصوبه ستاد کرونا برای مشخص سقف اجاره بها نمانده اند و سقف را خودشان مشخص نموده اند، آن هم با متر وجدان و اخلاق.

10 روز است ستاد ملی مقابله با کرونا برای جلوگیری از انتشار ویروس و با این هدف که با هر اثاث کشی، ویروس از این محل به آن محل جابه جا نگردد و ضمناً در این اوضاع تنگ اقتصاد، درد مستاجران مضاعف نگردد، اعلام نموده قرارداد خانه های اجاره ای که تمدید می گردد حداکثر باید 25 درصد بالا برود، یعنی ته ته اش، خانه پُرش.

10 روز است، اما عده ای به این مصوبه خندیده اند، یا نخندیده اند بلکه پشت چشم برایش نازک نموده اند و محلش نگذاشته اند، انگار که نیست، انگار که ستاد از برای خودش حرفی زده و بی جهت پا در کفش مردم نموده است. از بازار اجاره مسکن این روز ها خبر های بدی می رسد، آنقدر بد که سقف 25 درصدی دولت در تهران حسابی دارد زیر چکمه های اخبار له می گردد.

ماجرای تمدید قرارداد های اجاره، ماجرای دلهره مستاجران برای شنیدن رقم های جدید، ابداعات عجیب و غریب بعضی صاحبخانه ها و بالاخره تسلیم شدن خیلی ها در برابر بعضی زیاده خواهی ها چیزی است که دنبالش نموده ایم، یک داستان واقعی پر آب چشم.

هیچ کس به 25 درصد قانع نیست

در نارمک، هفت تیر، پیروزی، تهرانپارس، معلم، چیتگر، پاسداران، اکباتان، پونک، قنات کوثر، هنگام، نیاوران، هروی، حتی رودهن و پردیس این روز ها در بر یک پاشنه می چرخد.

بنگاه های املاک تهران و حومه خودشان کلافه اند، کلافگی مستاجران را هم دیده اند، به صاحبخانه ها نیز تا جایی که دست شان رسیده تذکر داده اند، ولی سقف 25 درصدی افزایش اجاره خانه در 13 محله تهران و رودهن و پردیس که برای تهرانی ها، حومه حساب می گردد نه تابع این سقف، که تابع سقفی است که صاحبان املاک خودشان تعریف می نمایند؛ مثل همواره.

مشاور املاک در نارمک دفترش را ورق می زند و به یک آپارتمان 85 متری می رسد. قیمت پارسالش 50 میلیون تومان پیش و دومیلیون و 300 هزار تومان اجاره بوده، ولی دو روز پیش صاحبخانه قیمت گذاشته 100 میلیون تومان پیش و سه میلیون و 800 هزار تومان اجاره.

دفتر مشاور دوباره ورق می خورد و می رسد به یک واحد 120 متری که سال پیش 200 میلیون تومان رهن بود و 2.5 میلیون تومان اجاره که صاحبخانه سال جاری 480 میلیون تومان پول پیش خواسته است.

فایلی در رایانه بنگاه محله هروی باز می گردد و مشاور املاک می رسد به آپارتمانی که اطلاعاتش سه روز پیش به روز شده. قیمت این آپارتمان سال پیش 100 میلیون تومان پیش و دو میلیون تومان نقد بوده که سال جاری 100 میلیون سرجایش مانده، اما اجاره شده است ماهی چهار میلیون تومان.

در سه راه یاسر نیاوران، یکی از گران ترین نقاط تهران که قیمت هایش همواره سرسام آور بوده یک آپارتمان 150 متری را که سال قبل با 250 میلیون تومان ودیعه و ماهی چهارمیلیون تومان اجاره داده اند سال جاری صاحبخانه برایش 350 میلیون تومان پیش و ماهی شش میلیون تومان اجاره خواسته و همین باعث چالش میان او و مستاجر شده است.

صاحبخانه ای در تهرانپارس همین دیروز از مستاجرش خواسته 60 میلیون تومان روی پول پیش بگذارد و اجاره را 500 هزارتومان زیاد کند تا آنچه که مستاجر می دهد صد میلیون تومان پیش بعلاوه 3.5 میلیون تومان اجاره بگردد.

یک آپارتمان 50 متری در محله معلم را گذاشته اند صد میلیون تومان با سه میلیون تومان اجاره که ودیعه اش نسبت به پارسال 30 میلیون تومان و اجاره اش یک میلیون و 200 هزار تومان بیشتر است. در چیتگر آپارتمانی نقلی است که صد میلیون تومان پول پیش و یک میلیون تومان اجاره اش را زیاد نموده اند و در اکباتان، آپارتمانی 60 متری است که پول پیش اش 250 میلیون تومان و اجاره اش 2.5 میلیون تومان است که هر دو نسبت به پارسال بیش از 60 درصد بالا رفته است.

صاحبخانه ای که در پونک 40 میلیون تومان روی پول پیش و یک میلیون تومان روی اجاره گذاشته، صاحبخانه ای که درخیابان هنگام اجاره دو میلیون تومانی را سه میلیون نموده و صاحبخانه ای که در قنات کوثر 30 میلیون روی مبلغ رهن و 500 هزارتومان روی مبلغ اجاره گذاشته و هیچ کدام نیز به تذکر بنگاهی ها توجه ننموده اند همه این کار ها را درست بعد از مصوبه ستاد کرونا و مشخص سقف 25 درصدی نموده اند.

دندان تیز طمع

ماجرای بعضی بی انصافی ها در اجاره دادن املاک، داستان دندان گردی بعضی صاحبخانه ها در این اوضاع بد کرونایی و حکایت مستاجرانی که زیر این همه فشار مستاصل شده اند و دست شان به جایی بند نیست، اما با بعضی خواسته های عجیب وغریب صاحبخانه ها تکمیل می گردد.

صاحبخانه ای در خیابان پیروزی تهران در هفته ای که گذشت و دقیقا روز های بعد از مصوبه ستاد کرونا بود سه بار با مستاجرش تماس گرفت. بار اول 600 هزارتومان گذاشت روی اجاره، دو روز بعد این مبلغ را کرد یک میلیون تومان و دیروز یک کلام گفت اجاره باید 1.5 میلیون تومان زیاد گردد.

طرفه تر از این اقدام، اما شگرد صاحبخانه ای در خیابان شریعتی است که اجاره را صد درصد بالا برده، ولی از مستاجرش خواسته تاریخ تمدید اجاره نامه را برای قبل از ماه تیر بنویسند با این هدف که اگر مستاجر خواست به شورای حل اختلاف برود، اگر روزی دلش خواست شکایتی تنظیم کند و اگر زمانی به پشت گرمی مصوبه ستاد کرونا خواست اجاره را فقط 25 درصد بالا ببرد و زیربار 75 درصد بقیه نرود، هیچ مدرکی نداشته باشد.

تیزترین دندان طمعی که ما توانستیم پیدا کنیم، اما مربوط است به یک صاحبخانه در خیابان مفتح تهران در یک محله عمدتا تجاری که البته در مرکز شهر بودن و دسترسی هایش مزیت خوبی است. مستاجر یکی از خانه های این خیابان به ما می گوید 200 میلیون تومان پول پیش داده و هر ماه 1.5 میلیون تومان اجاره می دهد، ولی حالا که باید قرارداد را تمدید کند صاحبخانه 150 میلیون تومان پول پیش اضافه خواسته بعلاوه 1.5 میلیون تومان اجاره بیشتر که مستاجر بینوا باید به یورو یا دلار بپردازد. صاحبخانه برایش مهم نیست ارز چقدر نوسان دارد و مستاجر چطور هر ماه باید هول و ولای خرید ارز داشته باشد؛ او یک کلام است و فقط ارز می خواهد.

حکم تخلیه می گیرند

مصوبه ستاد ملی کرونا می گوید خواستن عذر مستاجر به گناه نداشتن پول بیشتر ممنوع، همچنین می گوید افزایش اجاره فقط تا سقف مشخص شده، همین طور می گوید مستاجر تنگدست بدون هراس باید در همان خانه ای که هست بماند و از جایش جم نخورد تا سه ماه بعد از سرانجام کرونا و سفید شدن اوضاع.

مصوبه این ها را می گوید، ولی فقط می گوید و خبری از نظارت نیست. پیگیری های ما نشان می دهد در بعضی نقاط، درست در روز های پس از این مصوبه، صاحبخانه هایی بوده اند که توانسته اند حکم تخلیه بگیرند، آپارتمان شان را خالی نمایند و دنبال مستاجر جدید با نرخ دلخواه باشند. مشاور املاکی در رودهن که به ما اطلاعات می داد، گفت در این هفته یک نفر اثاث مستاجرش را بیرون ریخت و این خانواده حالا با اسباب و اثاثیه شان آواره این کنج و آن کنج است. او می گوید در رودهن صاحبخانه ها زیاد حکم تخلیه می گیرند که چند تایی اش را خود او شاهد بوده و درهمین چند روزه رخ داده است. پوزخند بعضی صاحبخانه ها به سقف دولتی افزایش اجاره خانه آن قدر جدی است که باید گفت طنزتلخ این روزهاست، به قدری تلخ که دست مستاجران را در پوست گردو گذاشته و از مصوبه ستاد یک تماشاچی ساخته.

منبع: برترین ها
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1071

به "صاحب خانه خوب یا همان کشک! آن ها دلار می خواهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صاحب خانه خوب یا همان کشک! آن ها دلار می خواهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید