پیش بینی اتفاق های خوب برای فروش نفت ایران

به گزارش مجله ستاره، تهران (پانا) - وزیر نفت تهاتر با کالا و سرمایه گذاری را از راه های فروش نفت خام ایران در شرایط تحریم اظهار داشت و می گویددر ماه های آینده اتفاق های خوبی در حوزه فروش نفت رقم می خورد.

پیش بینی اتفاق های خوب برای فروش نفت ایران

به گزارش وزارت نفت جواد اوجی شامگاه چهارشنبه (10 شهریورماه) با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما ابتدا با تبریک هفته دولت، گفت: ان شاءالله دولت سیزدهم ادامه دهنده راه شهید رجایی و دولتی مردمی و با حمایت از محرومان باشد.

وی درباره برنامه دولت سیزدهم برای فروش نفت خام و دور زدن تحریم ها، اظهار کرد: با ظرفیت موجود در وزارت نفت و مجموعه شرکت های تابعه، وجود نیروهای توانمند و متخصص، اراده برای فروش نفت و استفاده از ظرفیت ها و دستگاه های خارج از مجموعه وزارت نفت، به همراه مجوزهای خوب و اختیاراتی که شورای عالی امنیت ملی به وزیر نفت داده است، بی شک با برنامه ریزی و اراده محکم در کنار حمایت های دولت، قول می دهیم ان شاءالله در ماه های آینده اتفاق های خوبی در حوزه فروش نفت رقم بخورد.

وزیر نفت اضافه نمود: گرچه پس از تحریم های ظالمانه علیه ایران، فروش نفت کاهش جدی داشته است اما این توان و ظرفیت در وزارت نفت وجود دارد و از راه های آن هم تهاتر با کالا و سرمایه گذاری نه تنها در حوزه نفت، بلکه در دیگر بخش ها و صنایع است که از آنها بهره می بریم.

کوشش برای تکمیل مخازن سوخت نیروگاه ها و صنایع عمده

اوجی درباره میزان صادرات فرآورده های نفتی هم توضیح داد: با توجه به تأمین سوخت زمستانی به ویژه برای نیروگاه ها در فصل زمستان، صادرات فرآورده های نفتی سال جاری از حدود دو ماه پیش به شدت کاهش یافته است تا ان شاءالله بتوانیم ذخایر سوخت نیروگاه ها و صنایع را تأمین کنیم. برنامه ما این است و همه توانمان را می گذاریم تا مخازن سوخت نیروگاه ها و صنایع عمده را تکمیل کنیم، در حالی که کسری گازی هم پیش بینی می گردد.

وی ادامه داد: سال 99 در برخی از روزهای فصل سرد به ویژه در استان های شمال و شمال شرق کشور تا روزانه حدود 160 میلیون مترمکعب هم کسری گاز داشتیم، به همین علت محدودیت هایی به نیروگاه ها و صنایع عمده داده شد تا بتوانند گاز بخش خانگی را که اولویت نخست وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران است تأمین نمایند.

وزیر نفت تأکید کرد: سال جاری پیش بینی می کنیم رقم رشد مصرف 8 تا 10 درصد باشد و در فصل سرد کسری روزانه تا 200 میلیون مترمکعب گاز را هم داشته باشیم، به همین علت از هفته گذشته که کارمان را به طور رسمی در وزارت نفت شروع کردیم تأمین سوخت زمستانی را با حضور مسئولان شرکت های تابع به بحث و آنالیز گذاشتیم تا بتوانیم با راه حلهایی فصل سرد را بی دغدغه پشت سر بگذاریم و گاز بخش خانگی، نیروگاه ها و صنایع تأمین گردد.

مصوبه ای برای افزایش 30 درصدی کرایه سوخت رسان ها

اوجی با بیان اینکه متأسفانه میزان کنونی ذخیره سازی های موجود در مخازن سوخت مایع نیروگاه های کشور نسبت به پارسال حدود 25 درصد کمتر است، گفت: در بازه زمانی مورد آنالیز در سال 99 میزان ذخیره سوخت مخازن نیروگاهی 2.2 میلیارد لیتر بوده، اما متأسفانه امروز این رقم به 1.7 میلیارد لیتر رسیده، به همین علت تدابیری اندیشیده شده است تا هرچه زودتر حدود 4 هزار دستگاه تانکر سوخت رسان که از ناوگان خارج شده بودند، بازگردند و هیئت دولت هم امروز در این باره مصوبه ای داشت تا بتوانیم مشوق هایی برای افزایش کرایه همین تانکرهای سوخت رسان در نظر بگیریم، به گونه ای که کرایه آنها حدود 30 درصد افزایش یابد، حتی امکان افزایش تعداد تانکرهای سوخت رسان برای تأمین سوخت نیروگاه فراهم است تا به این شکل بتوانیم روزانه 35 میلیون لیتر به میزان سوخت رسانی اضافه کنیم.

وی توضیح داد: کوشش ما جبران ذخیره سازی های سوخت مایع نیروگاه های کشور است که افزون بر بحث تانکرهای سوخت رسان، در بخش بالادست گاز در پارس جنوبی هم کوشش می کنیم 12 تا 14 میلیون مترمکعب به رقم برداشت گاز اضافه نموده گردد، گرچه میزان مصرف رشد 8 درصدی دارد اما به فراوری گاز آن چنان اضافه نمی گردد.

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که سال جاری در فصل های سرد سال امکان قطع گاز طبیعی وجود دارد؟ اعلام کرد: همه کوشش ما این است که این اتفاق رخ ندهد و چالش های گذشته را هم آنالیز کردیم تا مردم دچار مشکل نشوند.

ظرفیت خالی در پالایشگاه های گازی

اوجی در ادامه گفت: موضوع دیگر این است که میدان های نفت و گاز در طول زمان برداشت دچار افت فشار مخزن و فراوری می شوند. در میدان های نفتی طی یک سال حدود 250 تا 300 هزار بشکه افت فراوری رخ می دهد و در حالی که اکنون روزانه 140 میلیون مترمکعب ظرفیت خالی در پالایشگاه های گاز داریم، افت فراوری و فشار میدان های گازی واقع در کنار پالایشگاه ها سبب ایجاد ظرفیت خالی در آنها شده اند.

وی اضافه نمود: اکنون در پالایشگاه های پارس جنوبی روزانه 40 تا 60 میلیون مترمکعب (معادل بیش از یک فاز پارس جنوبی) و در برخی از پالایشگاه ها مانند پارسیان روزانه 20 تا 25 میلیون مترمکعب ظرفیت خالی وجود دارد، برای حفظ سقف فراوری و حل این مسائل احتیاج به سرمایه گذاری و در عین حال حفظ و نگهداشت فراوری داریم.

وزیر نفت یادآور شد: از سویی سالانه 4 میلیارد دلار در این حوزه ها هزینه یا سرمایه گذاری می شده اما به علت نبود سرمایه گذاری در چند سال گذشته افتی شدید در میدان های نفت و گاز داشتیم و ظرفیت فراوری کاهش یافته است.

ضرورت حفظ و نگهداشت فراوری

اوجی در واکنش به این پرسش که اکنون راه حل چیست؟ اظهار کرد: یک موضوع بحث سرمایه گذاری است که به سه بخش تقسیم می گردد؛ عمر تأسیسات، به ویژه عمر تأسیسات نفتی ایران که متأسفانه بالای 50 سال دارد، در حالی که معمول آن در جهان 25 سال است. برای نمونه در شرکت ملی منطقه ها نفت خیز جنوب 700 تا یک میلیارد دلار برای بازسازی و نوسازی تأسیسات درخواست شده بود که بخشی از سرمایه گذاری مربوط به تعمیرات و بازسازی این زیرساخت هاست.

وی تأکید کرد: بخش دیگر برای حفظ و نگهداشت فراوری است تا بتوانیم سقف فراوری 4 میلیون بشکه نفت و یک میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در روز را حفظ کنیم و بخش سوم سرمایه گذاری برای توسعه میدان های تازه با اولویت میدان های مشترک نفت و گاز است که حجم سرمایه گذاری ها هم برای هر سه بخش تعیین شده است.

احتیاج به سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری برای حفظ وضع موجود

وزیر نفت ادامه داد: برای حفظ وضع موجود و نگهداشت فراوری، کارشناسان حداقل 15 میلیارد دلار بودجه برای هزینه پیش بینی نموده اند و برای افزایش فراوری و عملیاتی کردن برداشت از میدان های مشترک تازه و توسعه و تکمیل آنها در چهار سال حدود 15 تا 20 میلیارد دلار سرمایه پیش بینی می گردد.

اوجی گفت: اکنون اولویت حفظ و نگهداشت با در نظر گرفتن میدان های مشترک نفت و گاز چه در خشکی و چه در دریاست تا حداکثر بهره برداری را از این میدان ها داشته باشیم، البته برخی از آنها قراردادهایی دارند و ظرفیت خوبی در بخش توانمندی پیمانکاران و سازندگان کشور وجود دارد که می توان روی آنها حساب کرد.

سرمایه گذاری در صنعت از اولویت های وزارت نفت است

وزیر نفت توضیح داد: امیدواریم بخشی از سرمایه مورد احتیاج برای طرح های توسعه ای هم به وسیله کارگروهی که در زمینه اقتصادی در دولت در حال شکل گیری است، تأمین گردد.

اوجی با اشاره به اینکه خوشبختانه در قانون از محصولات همین میدان ها برای سرمایه گذاری می توان استفاده کرد، اضافه نمود: فرض کنید سرمایه گذاری که در این حوزه ها به ویژه میدان های مشترک می گردد تا 50 درصد عایدیهایشان به سرمایه گذار تعلق می گیرد که این موضوع در قانون بودجه هم مسئله ای ندارد.

وی سرمایه گذاری در صنعت نفت را از اولویت های وزارت نفت برشمرد و ادامه داد: از توان صندوق توسعه ملی، تسهیلات بانکی، اوراق مشارکت و منابع مردمی برای سرمایه گذاری در این حوزه که یک سرمایه گذاری مجذوب کننده، کم ریسک با بازده بالاست، می توان استفاده کرد. بی شک روش ها و الگوهای مختلفی برای تشویق سرمایه گذاران به منظور ورود به این حوزه وجود دارد.

استفاده از توان سرمایه گذار خارجی از برنامه های وزارت نفت است

وزیر نفت در این زمینه تأکید کرد: استفاده از توان سرمایه گذاران خارجی به ویژه کشورهای همراه و همسو با دولت سیزدهم هم از برنامه های اصلی وزارت نفت است.

اوجی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است قراردادهایی که منع قانونی داشته اند مانند مالکیت یک میدان هم آنالیز گردد، گفت: میدان های نفت و گاز از انفال هستند و مالکیت آنها را به هیچ اسم نمی توان واگذار کرد، اما می توان به نوعی از توان سرمایه گذار خارجی استفاده کرد که در عین حالی که مالکیت برای وزارت نفت به نمایندگی از دولت حفظ می گردد، سرمایه گذار هم بهره خوبی ببرد.

وی درباره تبدیل شرایط کارکنان قرارداد موقت و ایثارگر و حقوق دریافتی کارکنان صنعت نفت اظهار کرد: ابتدا خدمت کارکنان خدوم صنعت نفت که طی این دوران به ویژه در شرایط سخت تحریم برای تأمین سوخت زمستانی، فراوری و فروش نفت و محصولات پتروشیمی که یکی از راه های تأمین عایدی ارزی دولت هاست، زحمات زیادی کشیدند، خسته نباشید عرض می کنم.

وزیر نفت ادامه داد: بنده فارغ التحصیل دانشکده نفت آبادان هستم و در بخش های مختلف بالادست از جمله در دریا و سکو کار نموده ام و می دانم که کار در این شرایط بسیار سخت است و کم لطفی ها و بی مهری های زیادی هم به آنان شده است.

تبدیل شرایط ایثارگران بدون شک انجام می گردد

اوجی با اشاره به اینکه وزارت نفت 103 هزار نیروی حجمی یا پیمانکاری، حدود 34 هزار نفر نیروی قرارداد مدت موقت و 2 هزار نفر نیروی قرارداد مدت تعیین دارد، اضافه نمود: در بحث تبدیل شرایط ایثارگران، نزدیک کل مجموعه ایثارگرانی که در دولت هستند ما همین میزان را هم در وزارت نفت داریم، این موضوع تبصره 20 قانون است و بی شک مخالفتی با آن نیست و به طور حتم تبدیل شرایط برای نیروهای ایثارگران رقم خواهد خورد.

وی ادامه داد: انجام این موضوع فرآیندی دارد و صحت سنجی آن موقع بر خواهد بود، اما امیدواریم و اراده بر این است تا یک سال آینده همه نیروهای ایثارگر وزارت نفت در حوزه نیروهای پیمانکاری، قراردادهای مدت موقت و مدت تعیین جذب شوند.

وزیر نفت یکی از برنامه های وزارت نفت را ساماندهی وضع نیروهای صنعت نفت دانست و توضیح داد: امیدواریم ظرف دو تا سه هفته آینده بخشی از نیروهای قرارداد مدت موقت را به قرارداد مدت تعیین تبدیل کنیم، بیمه تکمیلی برای این نیروها فراهم شده است.

بازگشت وضع حقوق کارکنان به آرامش نسبی

اوجی درباره کارکنان رسمی صنعت نفت هم گفت: با حمایت دکتر رئیسی که جا دارد اینجا از ایشان قدردانی کنم و کوشش های شورای عالی امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم به ویژه کمیسیون انرژی، وضع حقوق کارکنان رسمی صنعت نفت به آرامش نسبی رسیده است و امیدواریم در سال آینده هم با ادله ها و برنامه هایی که در این زمینه داریم، مدافع خوبی برای حقوق کارکنان صنعت نفت باشیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه فراوری بنزین در کشور به شکرانه ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیش از مصرف است، اما با این فرایند مصرف، نگران آینده باید بود، آیا مسئله ای نخواهیم داشت و برای این موضوع چه باید کرد؟ گفت: صادرات فرآورده های نفتی از دو ماه گذشته متوقف شده است و ما هم این سیاست را ادامه می دهیم، در بخش بنزین هم کاهش سطح ذخیره سازی های بنزین متوقف شده و در حال افزایش سطح ذخیره سازی ها هستیم.

وزیر نفت با بیان اینکه متأسفانه به لحاظ اینکه در بخش پالایشی و پتروپالایشگاهی در صنعت نفت سرمایه گذاری شکل نگرفته و تقریباً می توان گفت ارقام فراوری در حال نزدیک شدن به مصرف است، اضافه نمود: این نگرانی هم وجود دارد که پس از برطرف شیوع ویروس همه گیر کرونا بی شک سفرها افزایش می یابد، بنابراین این موضوع هم جزو اولویت ها و برنامه های وزارت نفت است.

فراوری سوخت و تأمین خوراک پتروشیمی ها با احداث پتروپالایشگاه

اوجی ادامه داد: برای این موضوع می توان ابتدا ظرفیت کنونی پالایشگاه های موجود را به لحاظ کمّی و کیفی با اصلاحیه های فرآورش که مدنظر است، افزایش داد، پالایشگاه ها هم به نسبت عایدی خوبی دارند و حق العمل کار شده اند.

وی به احداث پتروپالایشگاه ها به منظور تأمین سوخت و خوراک صنایع پتروشیمی تأکید کرد و گفت: در جهان امروز در پی احداث پالایشگاه نفت نمی فرایند، بلکه در زمینه ساخت پتروپالایشگاه ها سرمایه گذاری می گردد که تنها سوخت محور نباشند، به گونه ای که توأمان فراوری سوخت و خوراک برای صنایع پتروشیمی داشته باشد، این مورد هم جزو اولویت ها و برنامه های وزارت نفت برای جلوگیری از خام فروشی است.

وزیر نفت درباره تعداد واحدهای پتروپالایشی ادامه داد: این رقم به سرمایه گذارانی که وارد این حوزه می شوند، بستگی دارد. قانون، مشوق های خوبی را همانند یک تا دو سال مجوز تنفس خوراک پس از بهره برداری در نظر گرفته که امتیاز بسیار بالایی است. امیدواریم با این مشوق و مشوق های دیگر حداقل یک تا دو واحد پتروپالایشگاهی در این دولت ساخته گردد و به بهره برداری برسد.

اوجی در زمینه تأمین سرمایه واحدهای پتروپالایشی اظهار کرد: چند الگو از جمله ظرفیت صندوق توسعه ملی، استفاده از تسهیلات بانکی، اوراق مشارکت، مشارکت مردم در قالب صندوق پروژه، استفاده از تهاتر نفت و استفاده از توان سرمایه گذاران خارجی به ویژه کشورهای همسو از جمله راه های تأمین اقتصادی این پروژه هاست.

ورود جدی به ساخت پارک های زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی

وی با اشاره به اینکه نباید خام فروشی را تنها در قالب نفت خام و میعانات گازی در نظر گرفت، توضیح داد: امروز صادرات محصولات پتروشیمی هم تا حدودی نیمه خام فروشی است. به تقریب از محصولات پتروشیمی که امروز فراوری می گردد حدود 30 درصد آن در کشور از سوی صنایع استفاده و نزدیک به 70 درصد این محصولات صادر می گردد.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه یکی از اهداف و برنامه های بنده که به دولت و مجلس شورای اسلامی ارائه کردم، بحث ورود جدی به زنجیره ارزش است، گفت: از آنجا که این موضوع در کشور متولی نداشته، متأسفانه بیشتر سرمایه گذاری ها در صنعت پتروشیمی در بخش صنایع مادر بوده است.

اوجی ادامه داد: امیدواریم با مشوق های مدنظر و سازوکارهایی که در حال اجرا است، زنجیره ارزش هم توسعه یابد. پیشنهاد بنده به معاون اول رئیس جمهوری و وزیر صمت (صنعت، معدن و تجارت) در این باره چنین بود که باید در دولت کارگروهی متشکل از وزارتخانه های نفت (حوزه پتروشیمی)، صمت و کشور شکل گیرد تا به صورت جدی وارد پارک های زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی شویم. کارکرد این نوع از پارک ها شبیه شهرک های صنعتی است که در بیشتر استان ها اما در سطح محدودتر راه اندازی شده است.

وی اضافه نمود: در حقیقت هرکدام از این پارک های زنجیره تکمیلی پتروشیمی با سرمایه گذاری جانبی انجام می گردد که می تواند 15 تا 20 واحد صنعتی در حوزه های مختلف اعم از حوزه مسکن، خودرو، نظامی و حتی بهداشت و درمان را شامل گردد.

وزیر نفت گفت: اگر شما امروز بخواهید برای نمونه یک واحد پتروشیمی یک میلیون 650 هزار تنی اوره آمونیاک یا واحدی 450 هزار تنی برای فراوری پلی پروپیلن راه اندازی کنید باید 700 میلیون تا یک میلیارد دلار هزینه کنید، حال آنکه در زنجیره متانول، واحدهای پلی پروپیلنی یا پلی اتیلنی با 50 تا 60 میلیون دلار سرمایه گذاری راه اندازی می شوند و همان طور که پیش تر هم اشاره کردم 15 تا 20 واحد صنعتی می تواند در حوزه های مختلف محصول فراوری کند.

اوجی اضافه نمود: از طرفی قانون برای ورود شرکت مادر صنایع پتروشیمی به این مسئله سازوکارهایی خوب را در نظر گرفته است، به گونه ای که در بخش خوراک به آنها تخفیف لازم داده می گردد و امیدوارم این موضوع به طور جدی دنبال گردد و نتایج اثربخشی هم به همراه داشته باشد.

وی توضیح داد: همان طور که پیش تر اشاره کردم تنها متولی این مسئله وزارت نفت نیست و باید در قالب کارگروهی متشکل از وزارتخانه های نفت، صمت و کشور و بیشتر در منطقه ها محروم و کم برخوردار پیگیری گردد.

وزیر نفت ادامه داد: راه اندازی پارک های زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی به دانش فنی چندانی احتیاج ندارد، ضمن اینکه اشتغال زایی و ارزش اضافه نموده بسیار بالایی را هم به همراه خواهد داشت و مضاف بر آن خوراک مورد احتیاج هم به میزان کافی در کشور موجود است.

اوجی با بیان اینکه نباید تنها در پی فروش نفت خام و میعانات باشیم و برای جلوگیری از خام فروشی باید زنجیره ارزش را توسعه دهیم و تکمیل کنیم، گفت: مطالعات خوبی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای راه اندازی این پارک ها اجرا شده است و بیش از 700 بخش پایین دستی آنالیز و مطالعه شده که این جزو اولویت های کاری وزارت نفت خواهد بود.

بهره مندی از مدیران توانمند و فسادستیز

وی اعلام کرد: یکی از اهداف دولت و وزیران کابینه سیزدهم و عهدی که در نخستین نشست هیئت دولت بسته شد مبارزه جدی با فساد است که به زعم بنده استفاده از نیروهای سالم و مدیران کارآمد از عوامل مهم مبارزه با فساد تلقی می گردد که خوشبختانه صنعت نفت از این دست نیروهای خدوم چه در بخش مدیریتی و چه در سطح کارشناسی کم ندارد.

وزیر نفت یادآور شد: یکی از اولویت های کاری وزارت نفت به کارگیری نیروهای کارآمد، فسادستیز و توانمند است که بنده بارها بر این مسئله تأکید داشته ام و شناسایی های لازم هم در بدنه وزارت نفت اجرا شده است و در آینده ای نزدیک از وجود این دست از مدیران متخصص بهره مند می شویم.

اوجی توضیح داد: گلوگاه ها و مسائلی که در آنها شائبه فساد وجود دارد را در وزارت نفت شناسایی نموده ایم و بیشتر این بحث در زمینه قراردادها و واگذاری کارها به بخش های پیمانکاری دیده شده است که تدابیر کارشناسانه برای این برطرف آن اندیشیده می گردد و در حوزه خرید کالا، برخی از سازندگان داخلی بارها تماس داشتند و گلایه مند بودند از اینکه چرا کالاهایی که گاه در داخل ساخته می گردد، وارد می کنیم، بنده معتقدم به این مسئله هم باید به اسم نوعی از فساد نگریست و راه حلهای لازم برای برون رفت از آن را به کار گرفت.

وی ادامه داد: بنده در حوزه های مختلف وزارت نفت از جمله بخش پیمانکاری کار کردم و به بحث گلوگاه ها و مسائلی که فساد در آن رقم می خورد آشنایی کافی دارم، بنابراین ایجاد سامانه هایی برای رصد برگزاری مناقصه ها، قراردادها و خریدها می تواند در این راستا راهگشا باشد، زیرا حدود 65 درصد از هزینه های یک پروژه متعلق به خرید کالاست که بنده از همین تریبون به مردم عزیز قول می دهم با استفاده از توان نیروهای کارآمد و مدیران سلامت به طور جد با مقوله فساد مبارزه کنم.

حمایت از سازندگان داخلی و دانش بنیان ها

وزیر نفت بر ضرورت استفاده از توان سازندگان ایرانی تأکید و از آن به اسم یکی از شعارها و برنامه های اولویت دار وزارت نفت یاد کرد و اضافه نمود: یادم هست اوایل دهه 80 زمانی که در حوزه بالادست به اسم مدیر، مسئولیت داشتم، 60 تا 70 درصد از کالاهای مورد احتیاج پروژه های نفتی وارداتی بود که خوشبختانه امروز به علت تحریم ها شاهد افزایش توان ساخت داخل هستیم، به نحوی که 60 تا 65 درصد کالاها به همت سازندگان داخلی تأمین می گردد.

وی یکی از مهم ترین راه های کاهش هزینه ها را استفاده از توان ساخت داخل دانست و گفت: ظرفیت قابل توجهی در سازندگان داخلی به ویژه شرکت های دانش بنیان وجود دارد که بی شک از این شرکت ها حمایت خواهیم کرد.

وزیر نفت ادامه داد: در زمانی که به اسم مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران فعالیت می کردم ایده ای را طرح ریزی کردیم که نتایج خوبی هم به همراه داشت. سازندگان مختلف در زمینه فراوری کالاهای پرمصرف را به صورت کنسرسیوم تجمیع و با آنها قراردادی پنج ساله برای تضمین خرید کالاهایشان امضا کردیم و این مسئله سبب شد سرمایه گذاران با خیال راحت در پروژه های گازی سرمایه گذاری نمایند، حال درصدد هستیم این فعالیت را احیا کنیم.

از نفت نباید به اسم ابزار سیاسی استفاده کرد

اوجی درباره بیستمین نشست وزارتی فراورینمایندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرنماینده نفت (اوپک) موسوم به اوپک پلاس، گفت: امروز بیستمین نشست وزارتی این ائتلاف برگزار گردید که در ابتدا رؤسای نشست و رئیس اوپک انتصاب بنده به اسم وزیر نفت را تبریک گفتند و بنده هم سخنرانی کوتاهی داشتم، ما با رویکرد اوپک برای تثبیت بازار نفت همراه خواهیم بود و از توافقنامه همکاری اوپک و غیراوپک حمایت می کنیم.

وی در خاتمه با تأکید بر اینکه به محض برگشت تحریم ها هیچ گونه محدودیتی در فراوری نفت خام نخواهیم داشت، اظهار کرد: تأکید ما بر این مبنا بود که با لغو تحریم ها، همه توان و ظرفیت را برای افزایش فراوری به کار می گیریم و رئیس نشست هم بر این موضوع صحه گذاشت، اما باید این نکته را یادآور شوم که از نفت نباید به اسم ابزار سیاسی بهره گرفت، زیرا پایان این بازار نفت است که ضربه می خورد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 شهریور 1400 بروزرسانی: 12 شهریور 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1774

به "پیش بینی اتفاق های خوب برای فروش نفت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی اتفاق های خوب برای فروش نفت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید