زنگنه: تحریم های ترامپ کینه جویی علیه ایران است

به گزارش مجله ستاره، وزیر نفت با اشاره به تحریم های آمریکا علیه مدیران صنعت نفت ایران در روز های پایانی حضور ترامپ در کاخ سفید، گفت: تحریم های آمریکا انتقام جویی و کینه جویی علیه ایران است.

زنگنه: تحریم های ترامپ کینه جویی علیه ایران است

به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه در مراسم افتتاح 181 طرح گازرسانی در استان فارس که به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد، ادامه داد: استان فارس دومین استان گاز خیز کشور است و میادین مختلف گازی دارد.

وی به توسعه میادین گازی در استان فارس اشاره کرد و افزود: این استان تا 3 سال پیش در زمینه گازرسانی عقب بود، اما در این مدت به سرعت پیشرفت کرد.

زنگنه تاکید کرد: استان های کرمانشاه، آذربایجان غربی و کرمان از برنامه گازرسانی کشوری عقب تر هستند.

وزیر نفت گفت: مساله گازرسانی به صنایع در اولویت واقع شده است، زیرا به تولید و اشتغال باز می شود.

وی با بیان اینکه نباید صنعتی وجود داشته باشد که برای تولید معطل گاز بماند، افزود: توسعه یکپارچه صنعت گاز مورد توجه است.

زنگنه با اشاره به افزایش 2.5 برابری تولید از پارس جنوبی، ادامه داد: ظرفیت تولید گاز ایران از پارس جنوبی از 280 میلیون متر مکعب در سال 92 به 700 میلیون متر مکعب در شرایط فعلی رسیده است.

وی تاکید کرد: 17 پالایشگاه و 30 سکو، صد ها چاه، هزاران کیلومتر لوله کشی و ... را نصب و بهره برداری کردیم. در حالی که در بیشتر این سال ها در تحریم بودیم، اما به تولید یک هزار میلیون متر مکعب تولید گاز رسیدیم.

به گفته وزیر نفت تمام بخش های کشور از تولیدکننده تا مصرف کننده از توسعه گازرسانی راضی بودند و تمام تجهیزات گازرسانی داخلی بود.

وی گفت: دولت نیز راضی است، زیرا زمانی که گاز مصرف می شود، سوخت مایع معادل آن صادر می شود. افزایش 4 برابری صادرات فرآورده های نفتی با توسعه پارس جنوبی و رشد گازرسانی که مانع از حبس گاز شد، محقق شد.

زنگنه با تاکید بر اینکه این اقدامات باید تقویت شود تا صنعت کشور فعال شود، افزود: از این تجربه در بند ق قانون بودجه باید استفاده شود.

وی با بیان اینکه مصرف سوخت مایع در کشور با شبکه های اصلی و فرعی گاز کاهش داشت، ادامه داد: همچنین افت فشار در زمستان نیز مرتفع شد.

وزیر نفت تاکید کرد: در کنار این کار ها تقاضای مصرف بهینه دارم. بدون اینکه به رفاه مردم آسیب برسد، می توان مصرف گاز را کاهش داد تا تامین گاز برای صنایع در زمستان امکان پذیر باشد.

به گفته زنگنه روش های تشویقی مانند تخفیف بهای گاز به مشترکان کم مصرف آغاز شده است.

وی گفت: طرح های توسعه میادین گازی استان فارس دیده شده و برنامه های فشارافزایی نیز انجام می شود. طرح توسعه پالایشگاه پارسیان نیز فعال خواهد شد.

زنگنه به احداث خط پروپیلن برای انتقال 1.5 میلیون تن از عسلویه تا شمال شیراز اشاره کرد و افزود: زنجیره ارزش در صنایع پتروشیمی محقق خواهد شد. در این طرح تنها ساخت خط لوله بر عهده دولت خواهد بود.

وی یادآور شد: زادگاه پتروشیمی ایران فارس است.

وزیر نفت با اشاره به انتخابات آمریکا گفت: در روز های پایانی حضور ترامپ در کاخ سفید مدیران صنعت نفت را به بهانه حمایت از تروریسم تحریم کرد. ما قربانی تروریسم هستیم و این تحریم ها انتقام جویی و کینه جویی است.

وی به شایعاتی مبنی بر سیل جدید تحریم ها علیه ایران اشاره کرد و افزود: تحریمی باقی نمانده است، اما این تحریم ها تاثیری نداشته، ما نه از تحریم نمی ترسیم و نه خللی در کار ایجاد کرده است بلکه تنها عزم ما را پایدار کرده است.

زنگنه شرح داد: جان، مال و آبرویمان را فدای ملت ایران می کنیم و تا آخرین نفس امیدواریم همینطور باشیم.

در ادامه بهره برداری از پروژه های گازرسانی در دولت تدبیر و امید، امروز و با حضور وزیر نفت 181 پروژه با اعتبار 188 میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

امروز طی مراسمی با حضور وزیر نفت، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، مدیرعامل شرکت گاز استان فارس و تنی چند از مسئولین استانی، بهره برداری از 181 پروژه گازرسانی در استان فارس به صورت ویدئو کنفرانس آغاز شد.

بنابر این گزارش، این طرح ها شامل تکمیل عملیات گازرسانی به یک شهر، 55 روستا و 125 طرح صنعتی بوده تا گام بلند شرکت گاز برای حرکت به سمت توسعه اقتصادی، افزایش رفاه، ایجاد اشتعال و حفظ محیط زیست در استان فارس باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1302

به "زنگنه: تحریم های ترامپ کینه جویی علیه ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: تحریم های ترامپ کینه جویی علیه ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید