زمان شروع پرداخت وام ودیعه مسکن؛ مبلغ وام و اقساط ، کدام مستاجران در اولویت قرار گرفتند؟

به گزارش مجله ستاره، وزیر راه و شهرسازی گفت: فعلا خانواده های 5 نفره و تازه ازدواج نموده ها در اولویت دریافت تسهیلات ودیعه اجاره مسکن هستند.

زمان شروع پرداخت وام ودیعه مسکن؛ مبلغ وام و اقساط ، کدام مستاجران در اولویت قرار گرفتند؟

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، محمد اسلامی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر چهارشنبه 1 مرداد درباره وام ودیعه اجاره مسکن گفت: بر اساس وعده ای که رئیس جمهور داده، اعطای وام ودیعه مسکن از هفته آینده شروع می گردد.

وی اضافه نمود متقاضیان در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت نام می نمایند مستأجران کارمزد آن را واریز می نمایند تسهیلات به وسیله مستأجر در اختیار موجر قرار می گیرد حقوق بگیران ثابت یا کارگران، خانواده های 5 نفره و کسانی که سال جاری ازدواج نموده اند در اولویت قرار دارند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: گروه دوم هم خانواده های تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد در اولیت دریافت این تسهیلات هستند.

اسلامی با بیان اینکه این تسهیلات در تهران 50، در شهرهای عظیم 30 و سایر شهرها 15 میلیون تومان است گفت: شرایط مشمولان دریافت این تسهیلات، همان شرایطی است که برای طرح اقدام ملی مسکن اعلام شده اما شرط محل زادگاه از آن حذف شده است.

وی درباره ضمانت این وام گفت: معرفی نامه و گواهی کسر از حقوق از سوی کارگاه دارای کد بیمه تأمین اجتماعی یا دستگاه اجرایی محل خدمت متقاضی، برای بانک به عنوان ضمانت کافی است.

به گفته اسلامی، 600 هزار خانوار در اولویت دریافت این تسهیلات هستند که بر اساس اطلاعات سامانه های وزارت رفاه آنها را احصاء نموده ایم.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا که معین سقف اجاره بها را برای تهران 25 درصد، کلانشهرها 20 و سایر شهرها 15 درصد بود، توانست رشد لجام گسیخته اجاره بها را کنترل کند و آرامشی بر بازار اجاره حاکم نموده است.

وی ادامه داد: البته مواردی هم داشته ایم که به شوراهای حل اختلاف مراجعه نموده اند بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، اگر مالک خانه خود را فروخته باشد و اگر مستأجری به تعهدات خود عمل ننموده باشد (به تشخیص شورای حل اختلاف)، حکم تخلیه مستأجر به سود آن موجر صادر می گردد.

اسلامی با بیان اینکه 20 هزار میلیارد تومان برای تسهیلات ودیعه مسکن در نظر گرفته ایم، منابع آن را از محل منابع در نظر گرفته شده برای کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا عنوان و اظهار کرد: البته نرخ سودی که برای این تسهیلات در نظر گرفته شده بود، 12 درصد بود که با توجه به اینکه در تسهیلات ودیعه مسکن، قرار است اصل وام به بانک برگردانده گردد، یک درصد دیگر هم به آن اضافه نموده شد و به 13 درصد افزایش یافت.

وزیر راه و شهرسازی اضافه نمود: پیشنهاد ما ابتدا 70 میلیون تومان بود اما دیدیم که بانک ها برای وام 70 میلیونی، 2 ضامن طلب می نمایند و فرایند بروکراسی آن طولانی می گردد؛ لذا این وام را به 50 میلیون تومان کاهش دادیم که هم افراد بیشتری از آن استفاده نمایند و هم با گواهی کسر از حقوق، امکان ضمانت آن فراهم گردد.

اسلامی با بیان اینکه مستأجران متقاضی دریافت این تسهیلات باید قرارداد رسمی داشته و کد رهگیری اخذ نموده باشند که بر اساس مصوبه ستاد ملی کروناست؛ از زمان صدور این مصوبه در ستاد ملی مبارزه با کرونا، 800 درصد میزان دریافت کد رهگیری رشد داشته است. همچنین بر اساس گزارشی که از اتحادیه شرکت های باربری و حمل اثاثیه دریافت نموده ایم، میزان جابه جایی ها کاشه چشمگیری داشته است.

وی درباره این موضوع که آیا دریافت سود از مستأجر و اقساط 540 هزار تومانی، به مستأجران فشار نمی آورد، گفت: در بازار به ازای هر 1 میلیون تومان، 30 هزار تومان از مستأجر اخذ می گردد که 50 میلیون تومان، معادل 1 میلیون و 500 هزار تومان اجاره است؛ در حالی که مستأجر باید یک سوم آن را قسط بدهد که نشان می دهد این وام، به صرفه و جذاب است.

اسلامی در مورد این موضوع که آیا این وام، سبب افزایش اجاره بها می گردد، گفت: به نظر من این تسهیلات اثر خوبی برای برطرف مسائل مستأجران دارد؛ از سوی دیگر از موجران هم می خواهیم تا انسانیت به خرج دهد و یار و یاری کار مستأجران باشند و این رقم تسهیلات را روی اجاره بها نکشند.

به گفته اسلامی، از فردا احتمالاً امکان ثبت نام در سامانه وزارت راه و شهرسازی فراهم می گردد و کوشش نموده ایم تا فرایند اداری دریافت این تسهیلات با حداقل بروکراسی باشد. اما اول خانوارهای 5 نفره و تازه ازدواج نموده ها در سال 99 ثبت نام نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1027

به "زمان شروع پرداخت وام ودیعه مسکن؛ مبلغ وام و اقساط ، کدام مستاجران در اولویت قرار گرفتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان شروع پرداخت وام ودیعه مسکن؛ مبلغ وام و اقساط ، کدام مستاجران در اولویت قرار گرفتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید