در صورت عدم درخواست مضاعف از سوی آژانس، ایران اجازه بازرسی دو مکان را می دهد

به گزارش مجله ستاره، براساس توافق ایران و آژانس، ایران داوطلبانه به دو مکان معین شده دسترسی داده و فعالیت های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل می نماید و بعد از تجزیه و تحلیل اطلاعات، آژانس هیچ سوال دیگری از ایران و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان های فراتر از آنچه ایران اظهار نموده، ندارد.

در صورت عدم درخواست مضاعف از سوی آژانس، ایران اجازه بازرسی دو مکان را می دهد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) پس از سفر 2 روزه رافائل گروسی مدیرکل آژانس به ایران بیانیه مشترکی صادر کردند.

این بیانیه به توضیح زیر است:

بیانیه مشترک معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

تهران، 4 شهریور 1399 (26 آگوست 2020)

- آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق کردند تا همکاری های خود را بیش از پیش تقویت نموده، و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از 16 ژانویه 2016 به صورت موقت توسط ایران در حال اجرا است، ارتقاء بخشند.

- بعد از مشورت های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس در مورد حل و فصل توأم با حسن نیت موضوعات تعیین شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند.

در این ارتباط، ایران به طور داوطلبانه به دو مکان تعیین شده توسط آژانس دسترسی داده و فعالیت های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد نمود.

تاریخ های مربوط به دسترسی های آژانس و فعالیت های راستی آزمایی، مورد توافق نهاده شده است.

فعالیت های راستی آزمایی آژانس مطابق با موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و رویه استاندارد راستی آزمایی آژانس، همان گونه که برای همه کشور های دارای موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اجراء می گردد، به صورت برابر و بدون تبعیض اجراء خواهد شد.

- در چارچوب قطعنامه GOV/2015/72 که در تاریخ 15 دسامبر 2015 توسط شورای حکام به تصویب رسید، آژانس و ایران تایید می نمایند که این موضوعات مرتبط با اجرای پادمان، منحصرا مربوط به مواد و فعالیت های هسته ای تحت پادمان براساس موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی می باشند.

- در این چارچوب حاضر، براساس تجزیه و تحلیل اطلاعات در اختیار آژانس، آژانس هیچ سؤال دیگری از ایران و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده اند، ندارد.

- دو طرف تصدیق می نمایند که استقلال، بی طرفی و حرفه ای گری آژانس همچنان لازمه اجرای فعالیت های راستی آزمایی هستند.

آژانس با حفاظت از تمامی اطلاعات محرمانه پادمانی مطابق با اساسنامه آژانس، مفاد مرتبط در موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی، و محرمانگی رژیم، استاندارد ها و رویه های تثبیت شده آژانس، نگرانی های امنیتی ایران را همچنان مدنظر قرار خواهد داد.

رافائل گروسی که دوشنبه شب (سوم شهریور ماه) در رأس هیأتی و در پاسخ به دعوت ایران به تهران وارد شد و مورد استقبال بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی و کاظم غریب آبادی نماینده دائم ایران در آژانس نهاده شد، پیش از ظهر سه شنبه چهارم شهریور ماه در محل سازمان انرژی اتمی با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ملاقات و تبادل نظر کرد.

صالحی این تبادل نظر ها را سازنده خواند و خاطرنشان کرد و گفت: قرار شد آژانس حرفه ای و مستقل کار خود را پیش ببرد و ما هم در چارچوب تعهداتمان عمل کنیم و بیانیه ای قرار است صادر گردد که طرفین در حال کار بر روی آن هستند.

وی بیان کرد که این بیانیه به احتمال زیاد فردا (چهارشنبه) بعد از نهایی شدن اطلاع رسانی خواهد شد.

گروسی هم در اظهاراتی ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، تأکید کرد که هیچ تغییری در رویکرد آژانس ایجاد نشده است و همکاری ایران و آژانس سازنده بوده است و قرار است تداوم داشته باشد.

وی همچنین بعد از ملاقات با صالحی در توئیتی نوشت: امروز صبح با معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر صالحی ملاقات کردم. در حال کار برای رسیدن به توافقی درباره فعالیت های راستی آزمایی پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران هستیم.

گروسی بعدازظهر هم مهمان ظریف بود و وزیر خارجه ایران در این ملاقات با بیان اینکه اینکه جمهوری اسلامی به دنبال ادامه همکاری با آژانس در شرایط عادی و در چارچوب مقررات بین المللی است، ابراز امیدواری کرد با حل اختلافات موجود براساس اعتماد متقابل، همکاری های دو طرف در چارچوب مقررات پادمانی و بر مبنای حسن نیت ادامه یابد.

در این ملاقات گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تأکید کرد که آژانس وظایف خود را بر اساس اصول بیطرفی و حرفه ای گری و همچنین در چارچوب صرف ملاحظات فنی انجام می دهد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هم روز سه شنبه در توئیتی نوشت: ملاقاتی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران داشتم تا تبادل نظر هایی که در تهران در حال اجرا دریافت است، تداوم یابد. از تمایل وی برای افزایش همکاری ها با آژانس بین المللی انرژی اتمی قدردانی می کنم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در توئیتی بیان کرد که ایران به دنبال روابط عادی با آژانس است.

او عصر امروز نیز به ملاقات حسن روحانی رئیس جمهوری رفت و با وی ملاقات و تبادل نظر کرد و قرار است بعد از این ملاقات به وین بازگردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1180

به "در صورت عدم درخواست مضاعف از سوی آژانس، ایران اجازه بازرسی دو مکان را می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در صورت عدم درخواست مضاعف از سوی آژانس، ایران اجازه بازرسی دو مکان را می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید