تعداد زیادی از کشورهاراهکار اداره دنیارا چندجانبه گرایی می دانند

به گزارش مجله ستاره، معاون اول رییس جمهور شانگ های را یکی از مهمترین سازمان ها دانست و گفت: تعداد زیادی از کشور ها راهکار اداره دنیا را چندجانبه گرایی می دانند.

تعداد زیادی از کشورهاراهکار اداره دنیارا چندجانبه گرایی می دانند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، اسحاق دنیاگیری عصر امروز (شنبه) در جریان سفر به ازبکستان، در حاشیه بازدید از شهر سمرقند در گفتگو با خبرنگاران گفت: سازمان همکاری شانگ های برای همکاری های اقتصادی، سیاسی و امنیتی شکل گرفته است و می تواند در آینده اقتصادی منطقه نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای ایفا کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برگزاری هجدهمین اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگ های افزود: امروز کشور های عضو اصلی و ناظر و سازمان های وابسته آن گزارشی از کار ها و اقداماتی که انجام دادند ارائه کردند و اعضای اصلی و ناظر نقطه نظرات خود را پیرامون مسائل دنیای و منطقه ای و نقشی که می توانند در سازمان همکاری شانگ های داشته باشند ارائه کردند.

وی ادامه داد: نظرات جمهوری اسلامی ایران نیز در این اجلاس پیرامون مسائل مختلف ابراز شد خصوصا اینکه در مقطع فعلی در دنیا یک سیاست جدی که آمریکایی ها دنبال می کنند سیاست یکجانبه گرایی است که فکر می کنند به تنهایی قادر هستند مسائل دنیا را اداره کنند.

معاون اول رییس جمهور بیان کرد: آن ها در امور کشور های مختلف دخالت می کنند، اما تعداد زیادی از کشور های دنیا معتقد هستند که راه حل اداره دنیا و حل مسائل دنیا و چالش هایی که پیش روی جامعه دنیای است چند جانبه گرایی است و همه باید در این زمینه نقش داشته باشند.

وی افزود: امروز در سخنان نخست وزیران کشور های مختلف موضوع چند جانبه گرایی جزو موضوعات اصلی بود که مطرح شد و در واقع به طور غیرمستقیم یک جهت گیری در مقابل یک جانبه گرایی وجود داشت.

دنیاگیری با اشاره به دیدار های خود با مقامات ازبکستان و برخی کشور های شرکت کننده در اجلاس گفت: ملاقات اصلی با کشور میزبان بود که دیشب و امروز با مسئولین اجرایی ازبکستان و نخست وزیر این کشور در جلسه کاری خیلی مفصلی که داشتیم مطرح کردیم و وزرای همراه نیز با همتایان خود جلسه داشتند.

معاون اول رییس جمهور، ازبکستان را کشوری پرظرفیت توصیف کرد که اقتصادش می تواند مکمل اقتصاد ما باشد و ادامه داد: در زمینه کشاورزی این کشور می تواند بخشی از نیاز های ما را برطرف کند و از نظر صنعتی نیز می توانیم همکاری های خوبی داشته باشیم.

وی ادامه داد: کشور های آسیای مرکزی خصوصا ازبکستان که حدود 50 درصد جمعیت آسیای مرکزی را در خود جای داده اند از محدودیت دسترسی به آب های آزاد و دریا در مضیقه هستند که ایران یکی از اصلی ترین محور هایی است که می تواند در ترانزیت کالای این کشور ها در بنادر جنوب نقش مهمی داشته باشد.

وی افزود: در ایران کریدوری که از خلیج فارس به دریای سیاه تعریف شده و نیز کریدوری که با موضوع چابهار مطرح است، همه این ها می تواند برای اقتصاد منطقه تعیین کننده باشد که در این زمینه با ازبکستان و ترکمنستان و حتی با افغانستان مذاکراتی داشتیم که برای آینده اقتصادی کشور راهگشا خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به سفر کوتاه خود به شهر تاریخی و زیبای سمرقند و بازدید از آثار تاریخی این شهر گفت: سمرقند شهری تاریخی و تاثیرگذار در یک دوره بسیار طولانی در بخش تمدنی و فرهنگی و اقتصادی است.

دنیاگیری ادامه داد: حتی جاده ابریشم که پل ارتباطی شرق آسیا به اروپا بوده از سمرقند عبور می کرده و دانشمندان و شعرای بسیار زیادی نیز متعلق به این منطقه هستند که هم مورد احترام مردم ایران و هم مورد احترام مردم ازبکستان هستند.

وی با بیان اینکه بسکمک از آثار تاریخی که در سمرقند وجود دارد به سبک هنر ایرانی است، شرح داد: برخی از نوشته ها در بنا های تاریخی سمرقند ایرانی است و حتی نام ایرانی دارند. در یکی از بازدید ها گفتند آقای محمد شیخ تبریزی سازنده بنا بوده است که اینگونه بنا ها موجب افتخار هر ایرانی است.

دنیاگیری همچنین با اشاره به دیدار های خود با نخست وزیر ازبکستان هم در سفر ترکمنستان و هم در ملاقات امروز گفت: یکی از درخواست های ایشان این بود که استادکار ها و معمار های ایرانی مسلط به بنا های تاریخی، برای مرمت و بازسازی بنا های تاریخی ازبکستان اعزام شوند که قرار شد در این زمینه به ازبکستان کمک کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 550

به "تعداد زیادی از کشورهاراهکار اداره دنیارا چندجانبه گرایی می دانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعداد زیادی از کشورهاراهکار اداره دنیارا چندجانبه گرایی می دانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید