حذف ارز ترجیحی نیازی به مصوبه مجلس ندارد

به گزارش مجله ستاره، تهران (پانا) - عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه دولت برای حذف ارز ترجیحی نیازی به مصوبه مجلس ندارد، تاکید کرد بر اساس لایحه دولت، ارز 4200 تومانی به میزان 4.6 میلیارد دلار افزایش می یابد.

حذف ارز ترجیحی نیازی به مصوبه مجلس ندارد

محسن زنگنه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه دولت حذف ارز ترجیحی نیاز به مصوبه مجلس ندارد، گفت: بر اساس جزء 3 بند ب تبصره 1 قانون بودجه 1400 دولت می تواند هر زمان بخواهد نسبت به ارز ترجیحی اقدام کرده و این امر نیاز به مصوبه مجلس ندارد. بر خلاف آنچه در رسانه ها از این لایحه به حذف ارز 4200 تومانی نام برده می شود در حقیقت این لایحه ارز 4200 تومانی را به اندازه 4.6 میلیارد دلار افزایش می دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: دولت می تواند با افزایش سقف ارز ترجیحی از 8 به 12.6 میلیارد دلار همه 7 قلم کالا شامل دارو، گندم، روغن و نهاده های دامی را به همین شیوه فعلی ادامه دهد یا ارز 4200 را برای برخی از آنها قطع کند.

زنگنه ادامه داد: در این لایحه دولت اجازه خواسته که بتواند 27 هزار میلیارد تومان از محل منابع حاصل از حذف احتمالی ارز 4200 را به خانوارها یارانه نقدی اعطا کند که این نیز بر اساس ردیف شماره 71-53000 جدول شماره 9 از اختیارات دولت بوده و نهایت سقف آن ممکن است، افزایش یاید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: مجلس ضمن اینکه نسبت به شیوه فعلی ارز 4200 به سبب ایجاد رانت و عدم بهره مندی سفره مردم، معترض است با این حال حذف کامل ارز 4200 را برای نهاده های دامی در موقعیت فعلی بدون راهکارهای عملی جهت پشتیبانی از تولید و جلوگیری از آثار تورمی آن، به صلاح نمی داند.

وی اضافه کرد: ما جلسات متعددی با دولت در خصوص ارز 4200 تومانی داشته ایم اما تا به امروز برنامه نهایی دولت در خصوص شیوه مدیریت ارز 4200 تومانی تا سرانجام سال ارائه نشده است و امیدواریم دولت آثار اقدامات خود را به درستی پیش بینی و تدبیر کند.

زنگنه گفت: معتقدم به جای حذف ارز 4200 تومانی و اعطای یارانه نقدی به مردم تا سقف 100 هزار تومان، می توان آن را به یارانه نقدی تبدیل و به سرانجامی زنجیره تولید پرداخت کرد تا شاهد افزایش قیمت پروتئین و لبنیات در بازار مصرف نباشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1883

به "حذف ارز ترجیحی نیازی به مصوبه مجلس ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف ارز ترجیحی نیازی به مصوبه مجلس ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید