کوشش برای افزایش سهم ایران در سفره غذایی کشورهای همسایه

به گزارش مجله ستاره، مشاور وزیر جهاد با بیان اینکه سهم ایران در سفره غذایی کشور های همسایه فقط دو درصد است، گفت: وزارت جهاد کشاورزی مصمم است که این سهم را افزایش دهد.

کوشش برای افزایش سهم ایران در سفره غذایی کشورهای همسایه

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، علیرضا رضازاده سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی و مشاور وزیر جهاد در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار گردید، شعار وزارت جهاد کشاورزی را برای دهه فجر جهاد کشاورزی، پشتیبانی از فراوری، اقتدار غذایی گفت و گفت: در دهه فجر سال جاری، هزار و 696 پروژه کشاورزی افتتاح می گردد که اعتباری بیش از 6 هزار میلیارد تومان برای این پروژه ها پیش بینی شده است.

وی افزود: 362 پروژه کلان در این دهه افتتاح می گردد که اعتبار این پروژه ها 4 هزار و 900 میلیارد تومان بوده و در مجموع افتتاح پروژه های مذکور برای 18 هزار و 800 نفر اشتغال مستقیم و برای 37 هزار و 600 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد می نماید.

رئیس ستاد بزرگداشت دهه فجر وزارت جهاد کشاورزی عنوان نمود که این وزارتخانه 5 راهبرد کلان را در دستور کار خود قرار داده که اولین مورد، مدیریت واحد فراوری و تجارت محصولات کشاورزی (زنجیره محصولات از مزرعه تا سفره) است.

رضازاده با اشاره به اجرای قانون تمرکز در دولت سیزدهم گفت: این قانون 9 سال بعد از تصویب به طور کامل اجرا شده و اقدام بسیار مهمی بوده است ضمن اینکه در راستای مدیریت واحد فراوری و تجارت قرارگاه امنیت غذایی در وزارت جهاد کشاورزی شروع به کار نموده است و این قرارگاه روزانه تشکیل می گردد.

وی توضیح داد: زنجیره فراوریات کشاورزی از مزرعه تا سفره به طور روزانه در قرارگاه مذکور رصد و اقدامات لازم انجام می گردد ضمن اینکه تا به امروز در این قرارگاه 120 جلسه تشکیل شده و در سطح استان ها نیز تعداد جلسات قرارگاه امنیت غذایی 834 مورد بوده است.

رضازاده راهبرد دوم را هوشمندسازی کشاورزی اعلام و افزود: ما با اطلاعاتی در حوزه کشاورزی روبرو هستیم که چندان دقیق نیستند و این یکی از بزرگترین چالش های بخش کشاورزی است. در این راستا در 5 ماه گذشته رصدخانه کشاورزی ایران در وزارت جهاد کشاورزی ایجاد شده که اطلاعات مختلف از کاداستر اراضی گرفته تا اطلاعات مربوط به حوزه دام و طیور را در بر دارد.

وی با اشاره به اینکه اگر این طرح نهایی گردد انقلاب بزرگی در کشاورزی ایران رخ می دهد راهبرد سوم را حوزه صدور سند عنوان نمود و گفت: از 18 میلیون هکتار اراضی کشاورزی فقط 4 درصد آن ها سند دارند که این بسیار جای تأمل و تأسف دارد.

رضازاده با اشاره به اینکه طرح سندددار کردن اراضی کشاورزی در دولت سیزدهم دنبال می گردد، گفت: اگر این مسئله به خاتمه برسد بسیاری از چالش ها از جمله زمین خواری و تغییر کاربری تمام می گردد.

وی با اشاره به اینکه تا خاتمه سال 1402 معین تکلیف برطرف تداخلات اراضی انجام می گردد گفت: تا خاتمه دولت تمام کشاورزان سند زمین های خود را دریافت می نمایند و به همین دلیل قرارگاه صدور سند کشاورزی از دو هفته قبل کار خود را شروع نموده است.

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را راهبرد چهارم عنون کرد و گفت: 11.3 درصد از فراوری ناخالص ملی مربوط به بخش کشاورزی است، اما تزریق سرمایه از سوی بخش خصوصی و دولتی به این حوزه تناسبی با این رقم ندارد. در این راستا قرارگاه تأمین اقتصادی سرمایه گذاری کشاورزی تشکیل شده است.

رضا زاده دیپلماسی غذایی را راهبرد پنجم عنوان نمود و گفت: علیرغم ظرفیت هایی که در حوزه کشاورزی داریم سهم ما در سفره غذایی همسایگانمان 2 درصد است در حالی که ما به راحتی می توانیم در جنوب غرب آسیا و منطقه هاب اصلی محصولات غذایی و کشاورزی باشیم؛ بنابراین وزارت جهاد کشاورزی مصمم است که سهم ایران را در این زمینه افزایش دهد. اقدامات و رایزنی های خوبی نیز در این حوزه انجام گرفته به عنوان مثال صادرات خاویار ایران به اتحادیه اروپا در هفته های اخیر شروع شده است.

وی افزود: در این راستا قرارگاه دیپلماسی غذایی در وزارت جهاد کشاورزی شروع به کار نموده ضمن اینکه ذیل ستاد تنظیم بازار دولت، کارگروه تنظیم بازار محصولات کشاورزی ایجاد شده که فردا اولین جلسه آن تشکیل می گردد و از این پس این کارگروه در باره بازار محصولات کشاورزی تصمیم گیری خواهد نمود. ریاست این کارگروه نیز بر عهده قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2047

به "کوشش برای افزایش سهم ایران در سفره غذایی کشورهای همسایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای افزایش سهم ایران در سفره غذایی کشورهای همسایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید