اولین قاتل زنجیره ای

به گزارش مجله ستاره، علی اصغر بروجردی، مردی 41 ساله و قوی جثه بود با شمایلی خشن و مخوف. چهارشانه بود، با موهایی روشن و چشمانی آبی...

اولین قاتل زنجیره ای

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، زمستان سال1312، برای تهرانی ها سردتر و مخوف تر از سال های قبل بود. دهم دی ماه آن سال، جوانی که برای شکار به بیابان شترخان رفته بود، جسد بی سری پیدا کرد و به اداره تأمینات نظمیه خبر داد. تأمینات چی ها جست وجو در محل را شروع و 2 جسد دیگر هم پیدا کردند که همه کمتر از 20سال سن داشتند. وحشت تهران را فراگرفت. بعد از 2ماه تلاش بی نتیجه نظمیه برای پیداکردن قاتل، این بار جمجمه جوانی در جلالیه تهران (پارک لاله) و چند روز بعد هم جنازه جوان 30ساله ای را در قنات امین آباد تهران پیدا کرد.

سردار تیمورخان، مفتش مأمور این پرونده شد. همان اول کار چند مقنی اجیر کرد تا قنات ها و چاه های جنوب تهران را یک به یک بگردند اما این جست وجوها هم حاصلی نداشت. تا این که ساعت 11 صبح روز دهم اسفند، مأموران به مرد قوی جثه ای که با یک سینی بامیه و پیت حلبی به دست به سمت یکی از چاه ها می رفت مشکوک شدند و او را دستگیر کردند. در جست وجوی اولیه در پیت حلبی همراهش، تعدادی لباس خونی و چاقویی دسته فلزی پیدا کردند که آثار خون روی آن دیده می شد. مرد ادعا کرد که لباس ها را از بازار شهر ری خریده است؛ اما مأموران قانع نشدند و او را به اداره تأمینات تهران بردند. خیلی زود در بازپرسی معین شد که او کسی نیست جز نخستین قاتل زنجیره ای تهران.

علی اصغر بروجردی، مردی 41 ساله و قوی جثه بود با شمایلی خشن و مخوف. چهارشانه بود، با موهایی روشن و چشمانی آبی. پدر و پدرعظیمش راهزن بودند و کاروان ها و مسافران راستا اراک به ملایر را لخت می کردند. خانواده او بعد از کشته شدن پدر اصغر، برای فرار از بدنامی به عراق رفتند. 2 برادر اصغر قهوه خانه ای راه انداختند و اصغر پادوی قهوه خانه آنها شد. جنایت های اصغر قاتل از همان جا شروع شد. اوایل کسی را نمی کشت و فقط پسربچه ها را گول می زد و آزار و اذیت می کرد؛ اما خیلی زود با شکایت والدین بچه ها به زندان می افتد. وقتی بعد از 9 سال از زندان آزاد شد، تصمیم گرفت برای این که بعد از جنایتش گیر نیفتد، بچه ها را به قتل برساند و در رودخانه غرق کند. طبق اعترافاتش، 25 پسربچه را در عراق کشته بود. در آخرین قتلش در عراق، کودکی او را حین قتل دیده و از دستش فرار کرده بود. همان شب، اصغر به ایران گریخته بود.

علی اصغر بروجردی، پس از فرار از عراق، چند سالی در شهرهای مختلف آواره بود تا این که بالاخره از تهران سر درآورد. در کاروانسرای رضاخان در حاشیه تهران حجره ای گرفت و در پوشش بساط بامیه فروشی دوباره قتل هایش را شروع کرد. او در تهران 8 نفر دیگر را هم کشت تا این که در اسفند 1312 دستگیر شد. اصغر قاتل در زندان جزء به جزء هر قتل را تعریف کرد و گفت که فقط یک عده بی سروپا را کشته است و آنها آدم حسابی نبوده اند و قصدش این بوده که نسل آنها را براندازد. در چند ماهی که در تهران در زندان بود، مأموران زندان از خوف قدرت بدنی اش تمام خواسته هایش را تأمین می کردند. آنچنان که در خاطرات زندانیان سیاسی دوران رضاخان آمده است که او هر روز چند پرس چلوکباب و دوغ می خورده و مأموران از ترس جانشان در انجام خواسته هایش هیچ کوتاهی ای نمی کردند.

انتها بعد از برگزاری دادگاه در خردادماه سال1313، علی اصغر بروجردی به جرم قتل 8 نفر به اعدام محکوم شد. اصغر قاتل در ششم تیرماه در میدان سپه (توپخانه) در میان سیل عظیم جمعیتی که برای تماشای اعدام او آمده بودند، دار زده شد اما شرح کارها و قتل های او تا سال ها در دل مردم ترس می انداخت.

منبع: همشهری

4127/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1214

به "اولین قاتل زنجیره ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین قاتل زنجیره ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید