انتشار اسناد محرمانه آمریکا درباره جنگ عراق و افغانستان

به گزارش مجله ستاره، آمریکا مجموعه تازه ای از اسناد محرمانه مربوط به حمله این کشور به افغانستان در سال 2001 و عراق در 2003 را منتشر کرد.

انتشار اسناد محرمانه آمریکا درباره جنگ عراق و افغانستان

از پایگاه خبری میدل ایست نیوز، این اسناد که با نام snow flakes منتشر شده شامل اسناد و خاطرات و بخشنامه ها و توصیه هایی است که به دونالد رامسفلد، وزیر دفاع وقت آمریکا ، در فاصله سال های 2001 - 2006 مربوط می گردد.

شمار این اسناد 6272 سند در 21 هزار صفحه است و بخش مربوط به 2004 - 2006 آن در آینده منتشر خواهد شد.

از جمله این اسناد درخواست او برای برنامه ریزی برای حالت دستگیری خانواده صدام حسین یا درخواست دریافت اطلاعات در خصوص شرایط سیاسی و امنیتی عراق پس از سقوط صدام حسین برای ارائه آن به جرج بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا است.

از دیگر اسناد این مجموعه آن است که رامسفلد از معاون خود می خواهد که موضوع سربازان کشته شده آمریکایی را همچون اهرم فشاری بر نیروهای سیاسی عراق با هدف شتاب در توافق برای تشکیل دولت عراق استفاده کند و می افزاید که هرچه این موضوع طول بکشد سربازان آمریکایی بیشتری کشته خواهند شد.

او در سند دیگری خواهان شرح درباره طرح امنیتی بغداد می گردد و می نویسد که به نظر نمی آید این طرح پاسخگو باشد.

مدتی بعد، رامسفلد در سندی دیگر با عصبانیت خواهان آنالیز دقیق علت تلفات در میان نیروهای آمریکایی می گردد.

تهاجم به عراق یا اشغال عراق در سال 2003، از 19 مارس تا 1 مه 2003 (27 اسفند 1381 تا 28 اردیبهشت 1382) به طول انجامید و منازعه ای را شروع کرد که بعدها به جنگ عراق مشهور شد، که از سوی ایالات متحده به نام عملیات آزادی عراق خوانده می شد. نیرویی ترکیبی از ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، استرالیا و لهستان در این سال با حمله نظامی به عراق، رژیم صدام حسین را سرنگون کردند.

فروریختن برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در قلب نیویورک در سال 2001 ، حملاتی که بعدها گفته شد شبکه تروریستی القاعده مسئولیت آن را برعهده گرفته دستاویزی برای دولت وقت واشنگتن به ریاست جورج بوش پسر بود تا به بهانه سرکوب حکومت طالبان در 7 اکتبر سال 2001 به افغانستان لشکرکشی کند.

اگرچه حکومت طالبان در مدت کوتاهی بعد از این حمله سقوط کرد(17 دسامبر 2001 و 70 روز بعد از حمله آمریکا) و بقایای آن همچنان باقی است، اما هدف واشنگتن از این حمله چیزی دیگری بود؛ شروع یک جنگ بی سرانجام دیگر که تا امروز هم ادامه دارد و نیروهای آمریکایی هنوز اشغال نظامی افغانستان را سرانجام نداده اند.

آمریکا تا کنون هزاران سند محرمانه از جنگ های بی سرانجام و جنایت های این کشور در عراق و افغانستان را منتشر نموده است.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1542

به "انتشار اسناد محرمانه آمریکا درباره جنگ عراق و افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار اسناد محرمانه آمریکا درباره جنگ عراق و افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید