امضای 2 تفاهم نامه در حوزه کار و رفاه بین ایران و تاجیکستان

به گزارش مجله ستاره، وزیر کار کشورمان از امضای 2 تفاهم نامه در حوزه های کار و رفاه بین ایران و تاجیکستان در حاشیه اجلاس شانگهای اطلاع داد.

امضای 2 تفاهم نامه در حوزه کار و رفاه بین ایران و تاجیکستان

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت الله عبدالملکی در حاشیه اجلاس شانگ های در ملاقات با وزیر تندرستی و حفظ اجتماعی اهالی تاجیکستان، گفت: دولت سیزدهم تاکید ویژه ای بر توسعه روابط با کشور های منطقه دارد. با توجه به توافقات و تفاهمات سران دو کشور و توسعه مناسبات مالی دوجانبه، وظیفه دو وزارتخانه است که این تفاهمات را تحقق بخشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات و تبریک سی امین سالگرد استقلال جمهوری تاجیکستان به مشترکات فرهنگی و تاریخی دو کشور اشاره نمود و گفت: تاجیکستان در مناسبات منطقه همیشه صندلی مهمی برای ایران دارد.

وی ادامه داد: باید نسبت به برگزاری نشست های کارشناسی برای تدوین برنامه های اجرایی و اتخاذ راه چاره های مناسب اقدام کنیم.

عبدالملکی خاطر نشان کرد: ظرفیت های زیادی برای همکاری میان دو کشور وجود دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تدوین یادداشت تفاهم همکاری میان دو کشور از آمادگی این وزارتخانه برای تعاملات و تعمیق روابط درحوزه های مربوطه خبرداد.

وی توضیح داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ادغام سه وزارتخانه تشکیل شده و حوزه وظایف بسیار گسترده ای دارد.

عبدالملکی از آمادگی کامل همکاری در تمام حوزه های مشترکی به ویژه حمایت های اجتماعی با تاجیکستان اطلاع داد و اضافه نمود: دو کشور تجربیات بسیار ارزشمندی در زمینه های بهزیستی، خدمات توانبخشی و توانمندسازی معلولان دارند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به فعالیت های این وزارتخانه در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی، حمایت از زنان سرپرست خانوار، بیمه ها، نظام بازنشستگی، کاهش فقر و …اشاره و برای همکاری و تبادل تجربه در این زمینه اعلام آمادگی کرد.

وی تاکید نمود: هم اکنون در جمهوری اسلامی، بیش از 40 درصد از دارو های مصرفی کشور را هلدینگ ها و شرکت های وابسته به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی فراوری می نمایند و این آمادگی را داریم که در حوزه فراوری و بسته بندی دارو همکاری های مشترکی را با تاجیکستان شروع کنیم.

عبدالملکی افزود: از همکاری و تبادل تجربه با شما در زمینه مقابله با شیوع و همه گیری بیماری کووید 19 استقبال می کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور در حوزه وظایف دو وزارتخانه پیشنهاد داد که با تشکیل کارگروهی از مدیران و کارشناسان برنامه اقدام یادداشت تفاهم همکاری تدوین و نهایی گردد.

وی این برنامه اقدام مشترک را نقشه راه همکاری های دو کشور در حوزه های مورد علاقه طرفین دانست و از وزیر تندرستی و حفظ اجتماعی اهالی تاجیکستان دعوت کرد به تهران سفر کند.

استقبال عبدالله زاده از یادداشت تفاهم میان دو کشور در مسائل خدمات اجتماعی

عبدالله زاده، وزیر تندرستی و حفظ اجتماعی اهالی جمهوری تاجیکستان هم در این ملاقات ضمن تبریک انتصاب عبدالملکی به اسم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ضرورت توسعه همکاری های دوجانبه بین دو کشور تاکید نمود.

وی از همکاری و یاری های بشر محبت آمیز ایران به تاجیکستان در دوران شیوع کرونا تشکر و قدردانی کرد.

وزیر تندرستی و حفظ اجتماعی اهالی جمهوری تاجیکستان با استقبال از امضای یادداشت تفاهم میان دو کشور که به تقویت مسائل خدمات اجتماعی تقویت می انجامد، گفت: این سند بر اساس حقوق و اصول بین المللی تنظیم شده و اجرای آن از اولویت سیاست های خارجی تاجیکستان است.

عبدالله زاده تاکید نمود: تقویت و رشد همکاری های دوجانبه به وسیله امضای این سند فراهم می گردد.

وی بعلاوه خواهان تداوم همکاری با ایران برای استحکام روابط دو کشور شد.

وزیرتندرستی و حفظ اجتماعی اهالی جمهوری تاجیکستان خواهان همکاری مشترک میان دو وزارتخانه و فراوری تجهیزات پزشکی و ایجاد گروه کاری برای تدوین برنامه های مشترک شد و از دعوت وزیر کار تشکر و استقبال کرد.

امضای 2 تفاهم نامه در حوزه کار و رفاه

بعلاوه حجت الله عبدالملکی در یک گفت وگوی تلویزیونی گفت: 2 تفاهم نامه مهم در حوزه کار و رفاه اجتماعی آماده شده و امروز بین ایران و تاجیکستان امضا می گردد.

وی اضافه نمود: یکی از این تفاهم نامه ها با وزارت تندرستی تاجیکستان در حوزه توانبخشی، آسیب ها و حمایت های اجتماعی است.

عبدالملکی تأکید کرد: تفاهم نامه دیگر با وزارت کار تاجیکستان در موضوع تبادل تجربیات در زمینه مهارت آموزی، سیاست های بازار کار، بهداشت کار، بازرسی کار و روابط کار است.

وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یکی از بند های این تفاهم نامه تبادل نیروی کار است، گفت: در تاجیکستان نیروی کار متخصص کم است و این می تواند فرصتی برای اعزام نیروی کار فنی به این کشور باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1794

به "امضای 2 تفاهم نامه در حوزه کار و رفاه بین ایران و تاجیکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای 2 تفاهم نامه در حوزه کار و رفاه بین ایران و تاجیکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید