اتحادیه اروپا: نصب سانتریفیوژهای تازه ایران فوق العاده نگران کننده است

به گزارش مجله ستاره، سخنگوی اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی از گام تازه ایران در راستا کاهش تعهد به توافق هسته ای، گفت که تعهد اروپا به برجام به پایبندی کامل ایران به این توافق بستگی دارد.

اتحادیه اروپا: نصب سانتریفیوژهای تازه ایران فوق العاده نگران کننده است

به گزارش گروه بین الملل مجله ستاره، اتحادیه اروپا روز سه شنبه بار دیگر از گام تازه در جهت کاهش تعهد ایران به توافق هسته ای ابراز نگرانی کرد.

جمهوری اسلامی ایران این هفته در سومین گام کاهش پایبندی به برجام که در واکنش به عدم تحقق وعده های اروپا برای جبران آثار منفی تحریم های یکجانبه آمریکا صورت می گیرد، محدودیت های مربوط به فعالیت های تحقیق و توسعه را کنار گذاشت.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، یک سخنگوی این اتحادیه در این رابطه گفت: اعلامیه ایران در خصوص توسعه فعالیت های تحقیق و توسعه سانتریفیوژ را با نگرانی بسیار دنبال می کنیم. این کاهشی دیگر در تعهد [ایران] ذیل برجام است.

وی اضافه کرد: ما همچنین خصوصا از تحولاتی که در گزارش فوق العاده آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز 8 سپتامبر (17 شهریور) در زمینه فعالیت های تحقیق و توسعه اعلام شده، نگران هستیم. نصب اخیر سانتریفیوژها با برجام ناهمخوان است و برنامه ریزی برای نصب سانتریفیوژهای بیشتر هم فوق العاده نگران نماینده است، چراکه می تواند ظرفیت غنی سازی ایران را به شدت افزایش دهد.

سخنگوی اتحادیه اروپا ادامه داد: ما همیشه به صراحت اعلام نموده ایم که تعهد ما به توافق هسته ای، به پایبندی کامل ایران [به این توافق] بستگی دارد. ما به ایران توصیه می کنیم که تمام فعالیت های ناهمخوان با تعهداتش ذیل برجام را به عقب بازگردانده و از هر اقدام دیگری که حفظ و اجرای کامل این توافق هسته ای را تضعیف می نماید، خودداری کند. ما بر حمایت خلل ناپذیر خود از آژانس بین المللی انرژی اتمی و رویکرد بی طرفانه و فنی این نهاد در اجرای پادمان های هسته ای، تأکید می کنیم.

کورنل فروتا سرپرست موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در گزارشی به اعضای این نهاد، تأیید نموده است که ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر است. در بخشی از گزارش وی آمده است: این سانتریفیوژها یا نصب شده اند یا در حال نصب هستند: 22 سانتریفیوژ IR-4، یک سانتریفیوژ IR-5، سی سانتریفیوژ IR-6 و سه سانتریفیوژ IR-6s.

گزارش فروتا می افزاید: ایران در نامه ای به تاریخ 8 سپتامبر به آژانس خبر داد که لوله کشی های مربوط به دو خط تحقیق و توسعه برای نصب یک آبشار متشکل از 164 سانتریفیوژ IR-4 و یک آبشار متشکل از 164 سانتریفیوژ IR-2m را مجددا نصب می نماید.

به گفته آژانس، تمام سانتریفیوژهای نصب شده برای گازدهی آماده هستند، اما هنوز به آن ها گاز تزریق نشده است.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه سال جاری در نخستین سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، گفت در پاسخ به بازگشت تحریم های آمریکا و عدم تحقق وعده های کشورهای باقی مانده در توافق هسته ای برای جبران آثار منفی این تحریم ها، به مرور تعهد خود را به توافق هسته ای کاهش می دهد.

تهران با تأکید بر بازگشت پذیر بودن گام هایی که تاکنون برداشته، به کشورهای باقی مانده در برجام اعلام نموده است که هر زمان که تعهدات خود در خصوص عادی سازی روابط مالی با ایران از جمله در زمینه فروش نفت و روابط بانکی را عملی نمایند، ایران به پایبندی به برجام بازمی شود. گام های سه گانه ایران بر اساس دو بند از توافق هسته ای برداشته شده که در آن ها جمهوری اسلامی اعلام نموده است که در صورت بازگشت تحریم ها، تهران خود را محق می داند تا اجرای کل یا بخشی از تعهداتش را متوقف کند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 337

به "اتحادیه اروپا: نصب سانتریفیوژهای تازه ایران فوق العاده نگران کننده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: نصب سانتریفیوژهای تازه ایران فوق العاده نگران کننده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید