شروع رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری تونس

به گزارش مجله ستاره، درهای مراکز رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری تونس از لحظاتی پیش به روی 7 میلیون تونسی باز شد تا آنان رئیس جمهور آینده کشورشان را انتخاب نمایند.

شروع رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری تونس

به گزارش گروه بین الملل مجله ستاره، بعد از سرنگونی رژیم زین العابدین بن علی دیکتاتور سابق تونس در سال 2011 این دومین انتخابات ریاست جمهوری با رای مستقیم مردم در تونس است(اولین رئیس جمهور تونس پس از سرنگونی بن علی با رای غیر مستقیم مردم و به وسیله مجلس ملی موسسان انتخاب شد). به منظور تامین امنیت این انتخابات 70 هزار نیروی امنیتی و 32 هزار نیروی نظامی و 159 یگان ضد تروریسم در سراسر تونس مستقر شده اند. در این انتخابات 26 نفر نامزد شده بودند که رسانه ها از انصراف سلیم الریاحی و محسن مرزوق به نفع عبدالکریم الزبیدی وزیر دفاع تونس خبر داده اند. البته الجزیره تعداد نامزدهایی را که امروز با یکدیگر رقابت می نمایند، 22 نفر اعلام نموده است. به اعتقاد بعضی سیاستمداران تونسی انتخابات امروز معین نماینده ساختار سیاسی این کشور طی ده ها سال آینده است.

درهای مراکز رای گیری ساعت 8 صبح امروز به وقت محلی به روی 7 میلیون شهروند تونسی گشوده شده است تا آنان با رای مستقیم خود رئیس جمهور آینده کشورشان را انتخاب نمایند.

به گزارش رسانه های تونس، نیروهای امنیتی در مراکز رای گیری مستقرند و حضور ملموسی در اماکن عمومی دارند و مقررات ویژه ای برای عبور و مرور وسائل نقلیقه اعمال شده است . همچنین خودروهای آتش نشانی و آمبولانس در محل های خاصی در شهرها مستقر شده اند. نیروهای نظامی تونس تدابیر امنیتی خود را در مرزهای زمینی و دریایی این کشور افزایش داده اند و مراکز دیپلماسی و حساس در تونس تحت نظارت نیروهای امنیتی در آمده است.

هزار و 550 نفر بر انتخابات ریاست جمهوری تونس نظارت دارند که از جمله آنان می توان به ناظرانی از آمریکا، اروپا و هیئتی از مجلس عربی متشکل ازنمایندگان کشورهای مصر، مغرب، لیبی، عمان ، عراق و بحرین، نمایندگانی از اتحادیه آفریقا و سازمان ملل اشاره نمود.

بر اساس قانون انتخابات تونس، نامزدهای شرکت نماینده در انتخابات ریاست جمهوری باید یک روز قبل از برگزاری انتخابات به فعالیت های تبلیغاتی خود انتها دهند، اما کمیته مستقل نظارت برانتخابات در شهر منوبه واقع در شمال تونس خاطرنشان کرد: منجی الرحوی نامزد حزب جبهه مردمی و سماح المدوری نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری مقررات مربوط به ممنوعیت تبلغات را دیروز رعایت نکردند، به همین دلیل به دادستانی عمومی منوبه معرفی شدند.

در همین حال، هیئت عالی انتخابات تونس خاطرنشان کرد: انصراف هریک از نامزدها به نفع دیگری تاثیری در انتخابات و شمارش آراء به نفع نامزد مورد نظر ندارد.

این هیئت با اشاره به برگزاری انتخابات در خارج تونس در روزهای آدینه و شنبه 22 و 23 شهریور ماه گفت: از 386 هزار و 53 تونسی دارای شرایط رای دادن تا ظهر دیروز 15 هزار و 117 نفر رای خود را به صندوق ها ریخته اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 358

به "شروع رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری تونس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری تونس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید