مواضع وزیر امور خارجه دولت بایدن درباره برجام

به گزارش مجله ستاره، وزیر امور خارجه دولت جو بایدن در جلسه استماع تایید صلاحیتش، مواضع دولت بایدن درباره توافق هسته ای را بیان نمود.

مواضع وزیر امور خارجه دولت بایدن درباره برجام

به گزارش خبرنگاران به نق از ایسنا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه در دولت جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا روز سه شنبه در جلسه استماع تایید صلاحیتش در سنای آمریکا درباره تصمیم بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای، گفت که او به دنبال توافقی مدت دار تر و قوی تر خواهد بود.

بلینکن درباره برنامه هسته ای ایران مدعی شد: طبق گزارش های علنی، زمان گریز، یعنی مدتی که طول می کشد ایران مواد شکافت پذیر کافی برای یک سلاح تولید کند، از بیش از یک سال، چنان که تحت شرایط توافق هسته ای بود، به سه یا چهار ماه کاهش یافته است.

او گفت که دولت جدید آمریکا مسئولیتی ضروری دارد که هر کاری می تواند برای ممانعت از دست یابی ایران به سلاح هسته ای انجام دهد.

وزیر امور خارجه دولت آینده آمریکا گفت که بایدن در صورت پایبندی ایران به تعهداتش به توافق هسته ای باز می شود.

او افزود: اما ما آن را با متحدان و شرکایمان که باز هم طرف ما قرار خواهند گرفت، به عنوان سکویی برای رسیدن به توافقی مدت دار تر و قوی تر به کار خواهیم گرفت.

به گفته بلینکن، توافق جدید، می تواند در بر گیرنده آن چه فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه و موشک هایش می خواند باشد.

بر اساس این گزارش، اظهارات بلینکن در پی این مطرح می شود که بایدن در وعده های انتخاباتی اش اعلام کرد در صورت بازگشت ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای به این توافق باز می شود.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سال 2018 با ادعای ناقص بودن برجام از آن خارج شد و تحریم های متعددی علیه ایران اعمال کرد.

ایران در پی خروج آمریکا از توافق هسته ای و تعلل کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان در راستای پیدا کردن راهکاری کاربردی برای کاهش تاثیر تحریم های آمریکا و عادی سازی روابط اقتصادی با ایران، سال گذشته اعلام کرد که در پنج گام مشخص شده و طبق راهکارهای مقرر در توافق هسته ای، تعهدات داوطلبانه اش در توافق را کاهش می دهد.

مقامات ایران تاکید کرده اند تمام این اقدامات در صورت عملی شدن تعهدات دیگر طرف های برجام، بازگشت پذیر است.

مجید تخت روانچی، کننده ایران در سازمان ملل در خصوص بازگشت آمریکا به برجام گفت: باید در عمل ببینیم چه می شود. اما مهم است که تصمیم برای بازگشت به برجام از سوی آمریکا با اما و اگر و شرط و شروط همراه نباشد یا در اجرا شرط و شروط نگذارند. با توجه به سابقه خراب آمریکایی ها، آنها باید نشان دهند که صادق هستند.

تخت روانچی ادامه داد: در دولت اوباما نقض برجام را شاهد بودیم و آقای ظریف نامه نگاری را از همان ابتدا شروع کرد و این نامه ها که با کننده سیاست خارجی در اتحادیه اروپا انجام شد ثبت شده است. آنها از همان ابتدا با بدعهدی کارشان را شروع کردند و اوج آن هم در زمان ترامپ بود که از برجام خارج شد، از این رو باید حواس مان باشد که ببینیم وقتی تحریم لغو می شود در عمل چه اتفاقی می افتد. وقتی کالایی را می خواهیم بفروشیم چه اتفاقی می افتد؟ آیا بیمه و نقل و انتقال و خدمات جانبی آن هم انجام می شود یا خیر. ما باید دقت کنیم که تمام این مراحل کاملا حساب شده و بر اساس آنچه در برجام پیش بینی شده، باشد.

وی گفت: در برجام نوشته شده که روابط تجاری ایران با دنیا باید تسهیل شود، ما همین را می خواهیم و این شاید زمان ببرد اما این به معنی آن نیست که آنها در اجرای تعهدات شان زمان زیادی دارند. آنها باید تعهدات شان را انجام دهند اینکه شرایط عمومی در دنیا به گونه ای باشد که تعامل با ایران زمان بر باشد بحث دیگری است. برجام به آنها زمان نداده که تعهدات شان را به تاخیر بیندازند یا زمان زیادی را برای اجرای آنها صرف کنند. ممکن است آنها بگویند که مسئله ای برای تسهیل روابط ایران با دنیا نداریم اما پشت پرده به کشورها فشار بیاورند که با ایران تعامل نکنند، این یعنی بدعهدی. ما از ابتدا به طرف مقابل اعتماد نداشتیم و برجام هم بر همین اساس نوشته شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1454

به "مواضع وزیر امور خارجه دولت بایدن درباره برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواضع وزیر امور خارجه دولت بایدن درباره برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید