5G بسترساز توسعه کسب وکارهای جدید، استفاده عملیاتی از هوش مصنوعی با فناوری 5G

به گزارش مجله ستاره، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات گفت: فناوری 5G سبب می شود تا علاوه بر افزایش سرعت و ارتقاء کیفیت ارتباطات و خدمات، ارائه سرویس های نوین و دور از دسترس حال حاضر، ممکن شود که این کاهش شکاف دیجیتالی بین شهرها و مناطق کم برخوردار را در پی دارد.

5G بسترساز توسعه کسب وکارهای جدید، استفاده عملیاتی از هوش مصنوعی با فناوری 5G

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از وزارت ارتباطات ،ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مزایای این فناوری گفت: فناوری 5G سبب می شود تا علاوه بر افزایش سرعت و ارتقاء کیفیت ارتباطات و خدمات، ارائه سرویس های نوین و دور از دسترس حال حاضر، ممکن شود که این کاهش شکاف دیجیتالی بین شهرها و مناطق کم برخوردار را در پی دارد.

وی افزود: این فناوری بازیگران متنوعی دارد که نیازهای آن ها متفاوت است. ایجاد زیرساخت های لازم برای ارائه خدمات tele Medicine و Smart Hospital؛ نظیر جراحی از راه دور؛ کمک به بهره وری تولید در محیط های صنعتی با استفاده از ظرفیت هوش مصنوعی؛ مدیریت مصرف انرژی در حوزه های مختلف از جمله مصارف حوزه کشاورزی؛ شکل گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت های توأم این فناوری و همزیستی آن با فناوری اینترنت اشیا؛ دسترسی کاربران به سرویس پخش محتوای باکیفیت بالا (4K) از طریق تلویزیون های تعاملی؛ از جمله مواردی است که می توان به عنوان دستاوردهای عملکرد و نقش آفرینی آن ها اشاره کرد.

هاشمی ضمن تأکید بر ارتقا کمی و کیفی ارتباطات و توسعه پهنای باند با استفاده از فناوری 5G، شرح داد: ارتباطات و دسترسی ها در این فناوری رشد قابل توجهی دارد و طبیعتاً در چنین شرایطی ارائه سرویس های موردنیاز جامعه از قبیل Remote surgery (جراحی از راه دور) امکان پذیر خواهد شد. باید توجه داشت که این حوزه با جان افراد سر و کار دارد و واضح است که هرگونه قطعی ارتباط یا کاهش کیفیت ارتباط و سرویس، جبران ناپذیر است.

هاشمی اظهار کرد: در پیاده سازی فناوری 5G نقش سخت افزارهای خاص و منحصر، کمتر و اهمیت بخش نرم افزاری زیست بوم این فناوری بیشتر و پررنگ تر است که خوشبختانه کسب وکارهای حوزه ICT کشور، تجربه موفقی در ارائه خدمات این بخش دارند. نظر به این که معماری این فناوری Flat بوده و خدمات به صورت سرویس گرا ارائه می شود لذا با توجه به موضوع توسعه فکر افزاری این فناوری، در بومی سازی شبکه ملی اطلاعات چشم انداز خوبی را برای بومی سازی زیست بوم آن و استفاده از محصولات داخلی پیش بینی می کنیم.

وی ادامه داد: در زمان قرنطینه ناشی از بیماری کرونا، توان ارائه خدمات را در داخل کشور مشاهده کردیم و معتقدیم که توسعه دهندگان نرم افزار خوبی در کشور داریم و این فرصتی است که باید به آن توجه کنیم.

هاشمی بابیان اینکه در فناوری 5G باید بتوانیم به تعداد زیادی از سنسورها در یک فضای محدود سرویس ارائه دهیم، گفت: در بخش رادیویی این فناوری باید پوشش بیشتر و بهینه تری را داشته باشیم؛ بنابراین بعضاً احتمال دارد که با طراحی متفاوت تا یک میلیون سنسور در مساحت یک کیلومترمربع قرار گیرند. طبیعی است که با افزایش طول موج فرکانس، میرایی سیگنال بیشتر و دامنه کارآیی آن کمتر خواهد بود؛ بنابراین طراحی از ماکروسل به میکروسل و در نهایت پیکروسل تبدیل می شود و سایت ها در فاصله نزدیک تری قرار می گیرند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص بلوغ تکنولوژی هایی که به عنوان محرک این فناوری هستند نیز افزود: به منظور دستیابی به اهداف مدنظر در زیست بوم فناوری 5G، از تکنولوژی های مختلف استفاده می شود. نظیر تکنولوژی MIMO؛ به منظور طراحی و پیاده سازی آنتن ها و به عنوان تکنولوژی پیشرفته در بخش انتشار امواج در سیستم های مخابراتی بی سیم، همچنین تکنولوژی Beamforming؛ جهت مدیریت هدفمند سیگنال های رادیویی (به سمت کاربران و سرویس ها) و استفاده هم زمان از یک طیف فرکانس در زوایای مختلف. البته در راستای کاهش تأخیر و Latency سرویس ها، از قابلیت تکنولوژی های Mobile Edge Computing و پیاده سازی راهکارهای Small Cell نیز استفاده می شود.

وی گفت: 5G می تواند شکاف دیجیتالی را کاهش دهد به طوری که این خدمات در مناطق محروم توسعه داده می شود، در حالی که تحقق این موضوع در بستر 4G به صورت کامل امکان پذیر نیست.

هاشمی افزود: پیاده سازی زیست بوم فناوری 5G در کشور بازیگران مختلفی دارد. در این حوزه سازمان های تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مانند سازمان تنظیم مقررات رادیویی برای رگولاتوری فرکانس، شرکت ارتباطات زیرساخت در خصوص ارائه زیرساخت های ارتباطی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با فعالیت های پژوهشی به اتفاق سایر ذی نفعان از جمله اپراتورهای همراه و ارائه دهنده خدمات سطح دسترسی، تشکل های بخش خصوصی، شرکت های فناور و دانش بنیان حوزه ICT و مجموعه های دانشگاهی، نقش آفرین هستند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ظرفیت بخش خصوصی در این زمینه شرح داد: در راستای پیاده سازی پایلوت این فناوری، با اصناف و بخش خصوصی جلسات متعددی برگزار کردیم و از توان و کمک آن ها برای تولید بخشی از تجهیزات بهره بردیم.

وی تأکید کرد: در طراحی تست سناریوهای لازم و پیاده سازی آن از مراکز دانشگاهی و آزمایشگاه های داخلی و حتی لابراتورهای معتبر دنیا کمک می گیریم. در اجرا نیز از همه ذی نفعان در این زمینه استفاده کرده ایم تا پیشرفت کار با بهره وری بیشتر صورت پذیرد.

هاشمی شرح داد: محل اجرای پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) است. کار جانمایی و حمل تجهیزات آغاز و نصب تجهیزات نیز در حال انجام است. در این مرکز، آموزش هایی نیز به افراد مختلف ارائه خواهد شد.

وی بیان نمود: با ارزیابی نتایج حاصل از پیاده سازی تست های مدنظر ذی نفعان، موضوعات مختلف تأثیرگذار در فرایند اجرای کامل این فناوری (از قبیل مسائل فنی- زیرساختی، کاربست ها، موضوعات اقتصادی و...) را بررسی می کنیم. یقیناً پس از پایلوت، باید فرصت ها را شناسایی و فرآیند اجرا را مدیریت کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1088

به "5G بسترساز توسعه کسب وکارهای جدید، استفاده عملیاتی از هوش مصنوعی با فناوری 5G" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5G بسترساز توسعه کسب وکارهای جدید، استفاده عملیاتی از هوش مصنوعی با فناوری 5G"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید