160 میلیارد تراکنش بانکی در سامانه های بانک مرکزی ثبت شد

به گزارش مجله ستاره، تهران (پانا) - بانک مرکزی اعلام نمود که 160 میلیارد تراکنش در سامانه های تحت پوشش این بانک ثبت شد.

160 میلیارد تراکنش بانکی در سامانه های بانک مرکزی ثبت شد

به گزارش بانک مرکزی، شکل گیری شمایل تازه ای از نظام بانکی با کارکردهای نوین منتهی شده، در ذات خود همیشه چالش های متعددی نیز داشته است. یکی از چالش هایی که با خاتمه قرن و شروع سال 1400 پیش روی شبکه بانکی نهاده شد، ضرورت آمادگی سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری برای ورود به سده جدید (1400) و همچنین کبیسه بودن سال 1399 بود.

معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی با همکاری شرکت های مرتبط حوزه فن آوری، از مدت ها قبل پیش بینی و تمهیدات ویژه در این خصوص انجام داده بود که حاصل آن طی کردن این فرآیند بدون کوچک ترین اشکال در سیستم های بانکی و تبادلات بانکی و پرداخت برای عموم مشتریان و ذینفعان شبکه بود.

مدیریت حساب های سپرده بلند مدت یکی از مواردی بود که با تغییر ایجاد شده در تاریخ ها احتمال بروز مشکل در این بخش وجود داشت، به همین جهت تدابیر لازم از قبل اندیشیده شده و به مرور در نرم افزارها دیده شد و به صورت گام به گام اجرایی و عملیاتی شد.

در بخش دیگر، ارتقای نرم افزاری و سخت افزاری سامانه های بین بانکی و درون بانکی در راستای ظرفیت سازی و آمادگی برای حجم بالای تراکنش های آخر سال انجام شد.

بانک ها و شرکت های فن آوری سناریوی حساس انتقال مانده حساب ها از سال 1399 به 1400 را با داده واقعی بارها آزمایش کردند و خوشبختانه مسئله ای در این باره ایجاد نشد. همین کار در حوزه سامانه های بین بانکی نیز انجام و گذر به قرن جدید بدون بروز مشکل رخ داد.

رکورد شکنی تراکنش های شتاب و شاپرک در امنیت و پایداری کامل شبکه

نکته قابل توجه اینکه افزایش تراکنش ها در سال گذشته بسیار بی سابقه بود، از 1 اسفند 99 به بعد فرایند افزایش تراکنش ها به طور متناوب صعودی بود؛ هر روز بجز آدینه ها بالای 220 میلیون تراکنش شاپرک در شبکه به انجام رسید. روز 20 اسفند 231 میلیون تراکنش ثبت شد و حتی پنجشنبه 21 اسفند که تعطیلی عید مبعث بود 216 میلیون تراکنش شاپرک انجام شد. این فرایندهای افزایشی همچنان ادامه یافت بطوری که در روز 28 اسفند 99 تعداد 325 میلیون تراکنش در شاپرک و 253 میلیون تراکنش در شتاب با پایداری 99.9 درصد مدیریت شد.

در مجموع قریب به 160 میلیارد تراکنش در سامانه های تحت پوشش ثبت شد. همچنین حدود 400 میلیون تراکنش سامانه های متمرکز و کارت بانک ها، صرفاً در 28 اسفند ماه همزمان با اجرای مانورهای ورود به سال 1400 جز با تمهیداتی که پیش تر اندیشیده شده قطعاً میسر نبود، حاصل این ظرفیت سازی ها با همراهی تمامی بانک ها رسیدن به پایداری 99.98 درصدی سامانه ها بود.

از سوی دیگر باید در نظر داشت که توسعه ارتقای سامانه ها در راستای پاسخگویی مطلوب به مشتریان در شرایطی انجام شد که شبکه بانکی و پرداخت یکی از پرترافیک ترین مقاطع زمانی به نسبت حجم فعالیت و تراکنش های انجام شده سپری کرد، به طوری که در سامانه شاپرک هر ثانیه 8 هزار تراکنش و در سامانه شتاب هر ثانیه 6600 تراکنش مدیریت شد و این مساله باعث ثبت رکوردی مثال زدنی در مدیریت این حجم بزرگ از تراکنش ها شد.

در سال گذشته همچنین سامانه نسیم که سامانه مدیریت حساب های دولتی بانک مرکزی است در یک آزمون جدی پیروز عمل کرد، پردازش بیش از 10 میلیون قبض دولتی تنها در بازه زمانی 20 اسفند 99 لغایت 7 فروردین 1400 جهت وصول درآمدهای دولت و سرویس دهی همزمان به حدود 5000 کاربر ذیحساب دولتی در سازمان های دولتی به منظور صدور بیش از 300 هزار حواله الکترونیک از دستاوردهای پیروز سامانه نسیم بوده است.

در آستانه اجرایی شدن قانون جدید چک نیز مدیریت و اتصال 16 بانک جدید به صیاد 2، پاسخگویی به بیش از 3 میلیون استعلام از صیاد اعم از چکاوکی، دولتی و پیامکی، صدور بیش از 22 هزار دسته چک جدید بالغ بر 770 هزار برگ چک جدید در سال نو، صدور بیش از 127 هزار دسته چک در 5 روز خاتمهی سال انجام شد که بدیهی است فرایند توسعه این سامانه ها تداوم داشته و متناسب با نیازهای روز ارتقا خواهد یافت.

تحقق دستاوردهای فوق در شرایطی حاصل شد که ویروس منحوس کرونا و تحریم های شدید پیچیدگی های مدیریت و کنترل این فعالیت ها را نیز دو چندان کرده است.

در خاتمه باید توضیح داد ظرفیت سازی در حوزه های سخت افزاری، نرم افزاری، شبکه و نیروی انسانی از عمده اقداماتی است که پوشش مناسب تراکنش های انبوه نظام بانکی کشور را علی الخصوص در روزهای خاتمهی سال و زمان اوج گیری حجم تراکنش های بانکی میسر کرده است. برگزاری مانورهای مختلف، تست های پمپاژ، پایش های لحظه ای و برخط و پشتیبانی و برطرف اختلالات در کوتاه ترین زمان توسط نیروهای زبده و با استفاده از تجارب سنوات گذشته منتج به مدیریت پیروز انبوه تراکنش های بانکی بوده که نشان دهنده قدرت بالای اجرایی صنعت بانکی کشور و خوداتکایی در این حوزه حتی در شرایط تحریم و فشار حداکثری است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1669

به "160 میلیارد تراکنش بانکی در سامانه های بانک مرکزی ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "160 میلیارد تراکنش بانکی در سامانه های بانک مرکزی ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید