خبرنگاران تعطیلی لوازم یدکی ها، مکانیک ها را بیکار کرد

به گزارش مجله ستاره، تهران - خبرنگاران - در روزهای گذشته تماس های متعدد مردمی با خبرنگار خبرنگاران مبنی بر بسته بودن واحدهای عرضه کننده لوازم یدکی واصل شد؛ این در حالی است که تعمیرگاه های خودرو باز هستند اما در عمل به دلیل بسته بودن واحدهای عرضه لوازم یدکی قادر به ارائه کامل خدمات به مردم نیستند.

خبرنگاران تعطیلی لوازم یدکی ها، مکانیک ها را بیکار کرد

مطابق دستورالعمل بهداشتی مقابله با کرونا در طرح فاصله گذاری هوشمند، شروع به کار مشاغل غیر پرخطر مشروط به اخذ تعهد برای اجرای دستورالعمل های بهداشتی مصوب وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا از تاریخ 23 فرودین در استان های کشور و از 30 فروردین در تهران ذکر شده است.

در این زمینه شاهد بروز برخی ناهماهنگی ها در باز و بسته بودن برخی صنوف مرتبط با هم هستیم که از جمله آنها ارائه خدمات از سوی تعمیرگاه های خودرو و در عوض تعطیلی واحدهای عرضه کننده لوازم یدکی است.

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران از ناهماهنگی های به وجود آمده در تعطیلی واحدهای عرضه کننده لوازم یدکی، در حالی که تعمیر کاران در این ایام به خدمات دهی مشغولند، انتقاد کرد.

علیرضا نیک آیین امروز شنبه در گفت و گو با خبرنگار مالی خبرنگاران اضافه نمود: در ایام پایانی سال همزمان با شیوع کرونا در کل کشور، یک شتاب زدگی در دسته بندی تعطیلی یا باز بودن اصناف را شاهد بودیم، به طوری که مقرر شد همکاران اتحادیه تعمیرکاران خودرو در ایام عید به ادامه فعالیت بپردازند، اما همزمان عرضه کنندگان و فروشندگان لوازم یدکی تعطیل باشند.

به گفته وی، این تصمیم فقط ضرر و زیان همکاران ما را به دنبال داشت زیرا در وهله نخست شهر تعطیل بود و مراجعه اندکی به واحدها انجام می شد و فقط هزینه های زیاد ضدعفونی کردن واحدها، هزینه برق و هزینه های کارگری را برایمان به دنبال داشت.

این مقام صنفی ادامه داد: از طرفی تعطیلی واحدهای عرضه کننده لوازم یدکی و کمبود لوازم یدکی و قطعات مورد احتیاج، موجب شد در عمل تعمیرکاران قادر به انجام کار نباشند؛ تعطیلی که با بازگشایی بخشی از صنوف کم خطر از امروز نیز همچنان باقی است و سبب شده باز بودن تعمیرگاه ها در عمل بی فایده باشد.

وی یادآور شد: این اتحادیه فقط خودروهای سواری را تحت پوشش ندارد، بلکه به اتوبوس ها و کامیون ها نیز که به حمل مسافر بار، سوخت، کالاهای اساسی، عملیات امدادی و غیره مشغولند نیز سرویس دهی دارد اما با این تصمیم در عمل کار قفل شد.

نیک آیین خاطر نشان کرد: از حدود 10 روز پیش اعتراض خود را در این زمینه به اتاق های اصناف تهران و ایران وارد کردیم، اما موضوع تجمع افراد در واحدهای عرضه کننده لوازم یدکی را بهانه نموده اند، در حالی که مشابه همین شرایط را در تعمیرگاه ها شاهدیم.

اتحادیه لوازم یدکی، آماده خدمات رسانی

در این زمینه عضو هیات مدیره و سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو تهران به خبرنگاران گفت: صنوف تابعه این اتحادیه طبق آخرین دستورالعمل وزارت بهداشت و درمان باید تا 30 فروردین بسته بمانند.

سید مهدی کاظمی با تأیید سخنان رئیس اتحادیه تعمیرکاران تهران اضافه نمود: در این زمینه نهایت کوشش خود را انجام دادیم تا فروشگاه ها و مغازه های عرضه کننده لوازم یدکی خودرو دستکم به صورت شیفتی فعالیت نموده و باز بمانند، اما با این حداقل درخواست نیز موافقت نشد.

وی ادامه داد: این اتحادیه 10 هزار عضو در تهران دارد که توان بالایی برای تامین قطعات خودرو دارند، اما حتی کوشش های روسای اتاق اصناف تهران و ایران در این زمینه بی فایده بوده و تا به امروز ستاد مقابله با بحران کرونا در وزارت بهداشت با بازگشایی مجدد این واحدها موافقت ننموده است.

کاظمی با بیان اینکه اکنون موضوع چک های برگشتی به مسئله ای عظیم فراروی این واحد ها تبدیل شده، یادآور شد: حدود 30 درصد این صنوف اجاره ای هستند که هر یک بین یک تا دو کارگر دارند که به دلیل رکود مالی ایجاد شده حقوق خود را دریافت ننموده اند؛ در این زمینه انتظار حمایت بیشتری از سوی دولت داریم.

این مقام صنفی تاکید نمود: طی بازدیدی که اسفندماه و طی 20 روز گذشته از پاساژها و واحدهای عرضه کننده لوازم یدکی در تهران داشته ایم، موارد بهداشتی به صورت کامل در این واحدها رعایت می گردد.

قطعات بی کیفیت و تقلبی در صدر شکایات

همچنین، رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودروی تهران با اشاره به سال 98 یادآور شد: عمده شکایت های اجرا شده به این اتحادیه در سال گذشته، بی کیفیتی قطعات یدکی بود که ضرر و زیان زیادی به مجموعه وارد کرد.

نیک آیین گفت: به دلیل تحریم ها تامین کنندگان قطعه قادر به همکاری با شرکت های اصلی و مادر جهانی نیستند و به همین دلیل شاهد وفور قطعات تقلبی و بی کیفیت در بازار هستیم.

وی به بازدید از واحدهای بدون مجوز تعمیر خودرو در سال گذشته اشاره نمود و گفت: حدود هزار و 800 مورد اخطار به این واحدها در سطح تهران داده شد و قصد داریم آنها را آموزش داده و تحت پوشش این اتحادیه در آوریم.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 917

به "خبرنگاران تعطیلی لوازم یدکی ها، مکانیک ها را بیکار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تعطیلی لوازم یدکی ها، مکانیک ها را بیکار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید