راهنمای سفر به آلانیا، ترکیه

به گزارش مجله ستاره، آلانیا در دهه های اخیر به عنوان یکی از مقصدهای گردشگری محبوب در دنیا شناخته شده است. قرار داشتن آن در ساحل، باعث شده که مقصدی عالی برای دوستداران تفریحات ساحلی باشد. مرکز آلانیا، شب ها به شهری پرجنب و جوش و سرزنده تبدیل می شود. هتل های عالی با امکانات کامل در این شهر برای گردشگران در نظر گرفته شده است. تفریحات دیگری مثل تورهای کروز از دیگر جاذبه های آلانیا برای گردشگران است.

راهنمای سفر به آلانیا، ترکیه

علاوه بر این جاذبه های طبیعی و ساحلی و امکانات گردشگری مدرن، آثار تاریخی هم بخش دیگری از جاذبه های آلانیا در ترکیه را تشکیل می دهند. بقایای به جامانده از یک قلعه سلجوقی و خانه های قدیمی با بام های قرمزرنگ از دیگر تماشای های مجذوب کننده آلانیا است.

راهنمای سفر به آلانیا، اطلاعات لازم برای سفر به این شهر تاریخی زیبا را در اختیار شما می گذارد. با کمک این راهنمای سفر می توانید برای سفر به آلانیا برنامه ریزی کنید.

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

در منطقه زمانی UTC/GMT +2 قرار گرفته است و یک ساعت و نیم از تهران عقب تر است.

زبان رسمی

ترکی

واحد پول

لیر ترکیه

نوع برق شهری

230 ولت/ 50 هرتز (دوشاخه نوع C، F)

کد

+90 242

شماره های اضطراری

112

جهت رانندگی

راست

شرایط آب و هوا

آلانیا آب و هوای مدیترانه ای با تابستان های گرم دارد. میانگین دمای هوا در اوت 28 درجه و میانگین سالانه دمای آب دریا 21 درجه سانتی گراد است.

بهترین زمان برای سفر

این منطقه به خاطر آب و هوای مطلوب، در فهرست محبوب ترین مقصدهای گردشگری دنیا قرار گرفته است. گرم ترین ماه های سال در آلانیا اوت، ژوئیه و سپتامبر است.

اگر آب و هوا را برای سفر در نظر بگیرید، بهترین ماه های سال برای سفر به آلانیا عبارت اند از مارس، آوریل، مه، ژوئن، ژوئیه، اوت، سپتامبر، اکتبر، نوامبر و دسامبر. به طور میانگین، گرم ترین ماه های سال عبارت اند از ژوئیه، اوت و سپتامبر. فصل خشک آلانیا در ژوئن، ژوئیه و اوت است. سردترین ماه های سال ژانویه و فوریه و پرباران ترین ماه های سال ژانویه و دسامبر است. بهترین ماه برای شنا ژوئیه، اوت و سپتامبر است.

هزینه های سفر

هزینه های روزانه در سفر به ترکیه

سفر ارزان تا 150 لیره

 • هزینه اقامت در خوابگاه هاستل از 7 تا 24 لیره
 • غذای ارزان مثل کباب ماهی 8 تا 10 لیره
 • اتوبوس های بین شهری 45 لیره

سفر میان رده از 150 تا 350 لیره

 • اتاق دوتخته از 90 تا 180 لیره
 • پروازهای بین شهری 50 لیره
 • یک وعده غذای کامل 40 لیره
 • سفرهای روزانه با قایق 35 لیره

سفر لوکس بیش از 350 لیره

 • اتاق دوتخته بیش از 180 لیره
 • تور کروز 4 روزه 200 تا 300 لیره
 • پرواز با بالون 160 تا 175 لیره
 • کرایه اتومبیل روزانه 20 لیره

صرفه جویی در هزینه ها

ترکیه در سال های اخیر تغییرات زیادی کرده و نسبت به سال های گذشته و مقصدهای گردشگری دیگر، گران تر شده است. بنابراین باید روش هایی به کار ببرید تا هزینه های سفرتان را تا جایی که امکان دارد، کاهش دهید. اگر مهم ترین هزینه های سفر را بشناسید، می توانید با مدیریت آن ها، به میزان قابل توجهی در هزینه نهایی سفرتان صرفه جویی کنید. در ادامه با چند نکته برای کاهش هزینه های سفر به ترکیه آشنا می شویم.

هتل ها

هزینه اقامت در هتل یکی از مهم ترین هزینه های سفر است که می توانید با صرفه جویی در آن و با به کار بستن چند نکته، تا جایی که ممکن است آن را کاهش دهید. اولین نکته این است که زمان سفر شما تاثیری قابل توجه بر نرخ هتل ها دارد. در ترکیه، فصل شلوغ گردشگری از ژوئیه تا سپتامبر است. در این ماه ها، نرخ هتل ها به بیشترین میزان خود می رسد. برای اینکه هتل با قیمت های مناسب تر پیدا کنید، در ماه های آوریل، مه یا اکتبر سفر کنید.

در موتورهای جست و جو و سایت های رزرو آنلاین هتل، در پی هتل با قیمت های مناسب بگردید. در این سایت ها معمولا تخفیف های خوبی برای هتل ها در نظر گرفته می گردد. اگر می خواهید مدت زمان طولانی مثلا بیشتر از یک ماه در مقصدتان اقامت کنید، به جای هتل یک آدارتمان کرایه کنید.

غذای ارزان

هزینه غذا، دومین هزینه عمده سفر است. برای اینکه هزینه غذا خوردنتان به حداقل برسد از رستوران های توریستی تا جایی که ممکن است، فاصله بگیرید. این رستوران ها در نزدیکی اماکن توریستی قرار دارند و قیمت شان چندین برابر رستوران های عادی است. در عوض به رستوران های بومی و محلی را انتخاب کنید، جایی که اهالی خود شهر به آن ها سر می زنند. رستوران های کوچکی که غذاهای بومی و سنتی سرو می کنند و قیمت های مناسب و کیفیت های مطلوبی دارند.

حمل و نقل عمومی

برای پیدا کردن پرواز ارزان، به سایت های رزرو آنلاین سر بزنید. در مقصد مورد نظرتان تا جایی که امکان دارد از تاکسی استفاده نکنید. در ضمنً سیستم اتوبوسرانی بین شهری ترکیه، خدمات عالی را با قیمت کم عرضه می کند. اتوبوس ها جایگاه های راحتی دارند و تنها نکته منفی در مورد سفر با اتوبوس در ترکیه این است که راستاها طولانی است.

جاذبه های گردشگری

آلانیا جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی زیادی دارد و یکی از مقصدهای محبوب گردشگری در ترکیه است. در ادامه با تعدادی از مهم ترین جاذبه ها و جاهای تماشای آلانیا آشنا می شویم که می توانید برای بازدید از آن ها برنامه ریزی کنید.

قلعه آلانیا

این قلعه مشرف به دریای مدیترانه قرار گرفته است؛ قلعه ای که دیوارهای آن را سلجوقیان در قرن سیزدهم میلادی ساختند. این دیوارها تقریبا به طور کامل، قلعه آلانیا را احاطه کرده اند. این قلعه، یکی از آثار به ثبت رسیده در فهرست دنیای یونسکو است. بیشتر قسمت های این قلعه در قرن 13 تحت حکمرانی سلجوقیان روم و بعد از تسخیر این شهر در سال 1220 از طریق سلطان علاالدین کیقباد اول ساخته شده است که بیشتر مکان های معروف شهر آلانیا اطراف یا داخل قلعه قرار گرفته است.

غار داملاتاش (Damlatas)

این غار با استالاگمیت هایی 15 هزار ساله، مکانی عالی برای فرار از گرما و لذت بردن از این شگفتی طبیعت است. اهالی معتقد هستند که هوای داخل غار برای مبتلایان به آسم، مفید است. این غار در غرب قلعه آلانیا در ساحل دریای مدیترانه قرار گرفته است و فاصله آن تا مرکز شهر آلانیا 3 کیلومتر است. ورودی غار مشرف به ساحل واقع شده است. این غار کاملا تصادفی و در جریان عملیات ساخت معدن کشف شده است. بعد از تخقیقات ابتدایی دو زمین شناس، درهای غار برای بازدید مردم گگردده شد. مساحت کلی غار 180 تا 200 مترمربع است. کسانی که برای درمان آسم به این غار می فرایند، 21 روز و هر روز 4 ساعت از ساعت 6 صبح تا 10 صبح را در فضای غار به سر می برند. در این ساعت فقط بیماران مبتلا به آسم می توانند به غار مراجعه کنند و البته هزینه ورودی آن ها از گردشگران عادی بسیار کمتر است.

پارک آبی واتر پلنت (Water Planet)

اگر همراه با خانواده به آلانیا سفر می کنید، یکی از بهترین جاذبه هایی که در این شهر انتظارتان را می کشد، پارک آبی واتر پلنت است. در این پارک از تفریحاتی چون بانجی جامپینگ، سرسره های آبی، استخرهای متعدد و قایق سواری لذت می برید.

برج سرخ

برج سرخ که در زبان محلی به آن Kizilkule یکی از چشم گیرترین بناهای مجموعه قلعه آلانیا است. این برج 29 متر ارتفاع دارد و دیوارهای قلعه از اینجا آغاز می گردد. سپس از بخش های مختلف قلعه می گذرد تا دوباره به برج می رسد. برج سرخ، یکی از نمادهای آلانیا است و قدمت آن به قرن سیزدهم برمی گردد. این مجموعه یک بار به طور کامل بازسازی شده و اکنون به عنوان موزه قوم شناسی مورد استفاده قرار می گیرد.

غار Dim

این غار در 12 کیلومتری شرق آلانیا در دامنه های کوه Cebel-i Reis قرار گرفته است. ارتفاع این کوه به 1649 متر می رسد. این غار در ارتفاع 232 متری قرار گرفته است و در سال 1998 به بازدیدکنندگان معرفی شده و دومین غار بزرگی است که گردشگران آلانیا از آن تماشا می کنند. تخمین می زنند که عمر این غار، بیش از یک میلیون سال است. دو راستا عبور در داخل غار وجود دارد که با گذر از آن ها می توانید شگفتی های طبیعی غار را تماشا کنید. در نزدیکی انتهای غار، یک دریاچه کوچک وجود دارد.

رود Dim Çay

این رود نقش بسیار مهمی در کشاورزی آلانیا دارد و یکی از مهم ترین عوامل توسعه آلانیا در زمان های قدیم بوده است. البته امروزه یکی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری آلانیا برای تفریح و استراحت و پیک نیک است. رستوران ها و جاذبه های زیادی در اطراف این رود وجود دارد. اهالی آلانیا معمولا روزهای یکشنبه برای تفریح و استراحت و لذت بردن از طبیعت به این رود و نواحی اطراف آن سر می زنند.

دمای آب رودخانه سرد است با اینکه دمای آب نواحی ساحلی معمولا بیش از 30 درجه سانتی گراد است. در این منطقه، زیر سایه درختان می توانید از طبیعت لذت ببرید و در رستوران های خاص و منحصربه فرد کنار رودخانه بهترین غذاهای سنتی و محلی را نوش جان کنید. بعضی از این رستوران ها امکانات متعددی مثل استخر جداگانه، سرسره آبی، آبشار مصنوعی و زمین بازی مخصوص بچه ها دارند. در نتیجه همراه با خانواده می توانید یک روز به یادماندنی را در گردشگاه های این منطقه بگذرانید.

آبشار Manavgat

این آبشار یکی از مشهورترین آبشارهای ترکیه است که در سه کیلومتری روستایی به همین نام قرار گرفته است. این آبشار 2 متر ارتفاع و 40 متر عرض دارد. با وجود اینکه ارتفاع آن بسیار کم است، قدرت جریان آن بسیار زیاد است. در نزدیکی این آبشار، باغ های تماشای، رستوران های عالی، کافه تریا، مراکز تفریحی و فروشگاه های سوغات وجود دارد. همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا این آبشار و منطقه ها اطراف آن، مقصدی عالی برای استراحت چند ساعته باشد. برای گشت و گذار در منطقه ها اطراف و لذت بردن از طبیعت زیبای آن می توانید تورهای قایق سواری در رود Manavgat را امتحان کنید.

آمفی تئاتر یونانی

با سر زدن به این آمفی تئاتر باستانی، سفر به دل تاریخ را تجربه خواهید کرد. این آمفی تئاتر بزرگ در آغاز در قرن دوم ساخته شده و ظرفیت آن 15 هزار تا 20 هزار نفر بوده است. این ظرفیت نشان می دهد که یکی از بزرگ ترین آمفی تئاترهای باستانی در زمان خود در این منطقه بوده است. البته بسکمک از بخش های آن امروزه جز ویرانه ای نیستند، اما تماشای بقایای آن و نحوه ساخت وساز بنا نشان می دهد که پیشینیان چطور زندگی می کردد، سبک زندگی آن ها چطور بوده و با چه تفریحاتی سرگرم می شدند. بعد از تماشای بقایای تاریخی می توانید چشم اندازهای اطراف را تماشا کنید و از زیبایی های طبیعی این منطقه هم بهره ببرید.

معبد آپولو

این معبد در نزدیکی بندر قدیمی قرار گرفته است و دارای 6 ستون به سبک Korinth در جلو و پشت بنا است. قدمت آن به قرن دوم میلادی برمی گردد. کنده کاری هایی از گیاهان و سر مدوسا، زینت بخش بخش های مختلف بقایای این معبد باشکوه است.

موزه باستان شناسی

این موزه در Side در نزدیکی آلانیا قرار گرفته است و به دو دلیل حتما باید از آن تماشا کنید. اول اینکه مجموعه وسیعی از آثار حفاری شده در این منطقه در آن نگهداری می گردد که تماشا آن ها خالی از لطف نیست و دوم اینکه این آثار ارزشمند و این مجموعه غنی در ساختمان یک حمام قدیمی به نماش درآمده است که قدمت آن ره دوران روم برمی گردد.

رستوران ها

رستوران های آلانیا به قدری تنوع دارند که هر سلیقه ای را راضی می کنند. کریزی هورس یکی از مشهورترین رستوران های آلانیا است که غذاهایی از اروپا و آمریکای لاتین را برای مهمانان خود سرو می کند. هر غروب، اجرای زنده گروه های موسیقی حال و هوای دیگری به رستوران می دهد. به همین ترتیب، رستوران های زیادی در آلانیا وجود دارد که هرکدام آشپزی یک منطقه را عرضه می کنند ضمن اینکه رستوران های سنتی فراوانی هم در آلانیا وجود دارد که در آن ها می توانید بهترین غذاهای محلی ترکیه را نوش جان کنید که معمولا با ذائقه ما کاملا هماهنگ هستند.

این رستوران ها علاوه بر آشپزی و کیفیت غذاها، به طراحی دکوراسیون خود هم توجه ویژه ای دارند. رستوران های اطراف بازار مرکزی، معمولا رستوران های سنتی ترکی هستند و بین گردشگران محبوب تر اند. این رستوران ها غیر از غذاهای بومی، غذاهای بین المللی را با قیمت های تقریبا قابل قبولی عرضه می کنند.

اگر در آلانیا تصمیم گرفتید که غذای محلی بخورید، می توانید یکی از رستوران های زیر را انتخاب کنید:

رستوران İskele Sofrası

این رستوران از طریق سه نسل از خانواده Öz اداره می گردد. انواع کباب، غذاهای محلی و غذاهای دریایی در منوی این رستوران وجود دارد، بنابراین با هر سلیقه و ذائقه ای، حتما یک غذای لذیذ برای خوردن در این رستوران پیدا می کنید.

رستوران سفره

این رستوران، یک غذاخوری سنتی ترکی در مرکز آلانیا است که در آن می توانید بهترین غذاهای محلی را با عطر و طعم خانگی تجربه کنید. انواع کباب، دلمه کلم، فریتر بادمجان و سایر غذاهای لذیذ بومی را می توانید در منوی رستوران پیدا کنید.

رستوران بیسترو فلوید (Bistro Floyd)

این رستوران ترکی، هلندی یکی از بناهای تاریخی شهر است که به زیبایی بازسازی شده و فضای بیرونی آن تراسی بزرگ و زیبا دارد. بهترین غذاهای ترکی، هلندی و اروپایی را می توانید در منوی رستوران ببینید.

رستوران Mahperi

این رستوران استیک و ماهی ساحلی از سال 1947 فعالیت می کند و یکی از بهترین رستوران های آلانیا برای چشیدن غذاهای ترکی با عطر و طعم خانگی است.

منبع: کجارو / globalroyalgroup.com / lonelyplanet / orangesmile.com / getyourguide.com
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2025

به "راهنمای سفر به آلانیا، ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به آلانیا، ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید