واکسن روسی چه مقدار ایمنی ایجاد می نماید؟

به گزارش مجله ستاره، اثربخشی واکسن روسی تا به امروز 91.6 درصد اعلام شده که ممکن است اثربخشی آن در سالمندان یا افراد با ضعف ایمنی کمتر باشد؛ اما بهترین پاسخ ایمنی از حدود 6 هفته بعد از دریافت نوبت دوم واکسن ایجاد خواهد شد.

واکسن روسی چه مقدار ایمنی ایجاد می نماید؟

خبرنگاران| درحالی که واکسن روسی اسپوتنیک وی در مرحله فراوری قرار گرفته، اما این واکسن مورد توجه بسیاری از کشور های دنیا قرار نگرفت؛ چرا که بسیاری از کشور های غربی نگاهی آمیخته به تردید دارند و به دلیل طی نکردن مراحل رایج علمی این واکسن در جریان آزمایش بالینی، شک و شبهه بیشتر شد. اما مدتی پیش نشریه معتبر پزشکی لنست واکسن اسپوتنیک وی را یکی از سه واکسن معتبر دنیا بیان کرد.

هفته گذشته مجله پزشکی لنست نشان داد که واکسن روسی همچون واکسن فایزر و مدونا بسیار موثر بوده و افراد را در مقابل ویروس کشنده کرونا محافظت می نماید. طبق آزمایشی که بین بیست هزار واکسن شرکت نماینده در لنست آنالیز شد، نشان داد که میزان موفقیت واکسن اسپوتنیک وی 91.6 ٪ است.

خبرگزاری بین المللی رویترز به نقل از خبرگزاری RIA بیان کرد: سفیر هند اعتقاد دارد که هند می تواند واکسن اسپوتنیک روسیه علیه COVID-19 را تأیید کند.

به گزراش خبرنگاران؛ حداقل 26 کشور از جمله کشور عضو اتحادیه اروپا مجارستان واکسن را برای استفاده تأیید نموده اند، در حالی که بازار های اصلی مانند برزیل و هند نزدیک به مجوز آن هستند. این بدان معناست که اسپوتنیک از نظر تعداد تأییدیه های تنظیم شده توسط نهاد های نظارتی دولت، یکی از سه واکسن برتر ویروس کرونا است.

آنالیز ها نشان می دهد که واکسن اسپوتنیک وی را برخلاف واکسن فایزر می توان در یخچال نگهداری کرد تا در فریزر که این کار حمل و نقل و توزیع در کشور های فقیرتر و گرمتر را آسان تر می نماید.

بااین حال، در روز هایی که این واکسن روسی به کشور وارد شده و مرحله تزریق به بعضی از شهفرایندان کشور آغاز شده است، اما همچنان شک و شبهه درباره واکسن اسپوتنیک وی در میان بیشتر مردم وجود دارد که براین اساس مسئولین کشور برای ایجاد اطمینان بیشتر و ایجاد آرامش خاطر در میان عموم مردم، این واکسن را ابتدا به نزدیکان خود تزریق کردند.

واکسن روسی اسپوتنیک وی با استفاده از وکتور آدنو ویروس انسانی 26، برای واکسن نوبت اول و آدنوویروس انسانی 5، برای واکسن نوبت دوم فراوری شده و مورد استفاده قرار می گیرد. ژن فراوری گلیکوپروتئین S در ژنوم آدنو ویروس قرار داده شده است، آدنو ویروس در سطح خود، دارای آنتی ژن بوده که سبب تحریک سیستم ایمنی می گردد.

آنتی ژن S باعث متصل شدن ویروس کرونا به سلول های بدن شده که این امر باعث آغاز فرایند بیماری می گردد که با تحریک سیستم ایمنی می توان فرد را در مقابل ابتلا به بیماری محافظت کرد. آدنو ویروس استفاده شده به عنوان وکتور، به شکلی تغییر داده شده که قابلیت تکثیر و بیماری زایی در بدن را ندارد.

مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، درباره اثر بخشی واکسن روسی گفته است که هم اکنون آرژانتین در خصوص استفاده از این واکسن کار خوبی که انجام می دهد این است که نتایج عملکردی دریافت نماینده های این واکسن را در کشور خود روی یک سایت اعلام می نماید.

واکسن روسیه بر پایه حامل ویروس بوده و از این نظر معادل واکسن آسترازنیکا-آکسفورد است. این واکسن 2 دوز دارد و در حال حاضر نشان داده که تا 92 درصد در ایجاد ایمنی در انسان موفقیت دارد.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا می گوید که واکسن اسپوتنیک وی روسیه یک ویژگی دارد که در ساخت آن از یک حامل ویروسی به نام آدنو ویروس استفاده شده که از این حامل برای فراوری واکسن قبلا شرکت آسترازنیکا- آکسفورد استفاده نموده بود.

در فراوری واکسن آسترازنیکا-آکسفورد از آدنو ویروس جنس شامپانزه ای استفاده شده بود، ولی روسیه از آدنو 5 و 6 استفاده نموده که پاسخ خیلی بهتری درمقایسه با واکسن آسترازنیکا می دهد.

این مقام مسئول یادآور شد که به همین دلیل آسترازنیکا به خاطر تجربه موفقی که روسیه داشته است، تصمیم گرفته با روسیه نیز واکسنی مشترک طراحی کند. انتقاد هایی که آن موقع به روسیه وارد می شد، به خاطر این بود که یک مقدار با سرعت وارد فاز 3 شده، وگرنه در خصوص فناوری و تکنولوژی واکسن نقدی بر آن وارد نبود.

قانعی به تکنولوژی واکسن روسی اشاره نمود و گفت: در حال حاضر واکسن کرونا با 4 پلتفرم یا شکل متفاوت در دنیا فراوری می گردد؛ نخستین شکل آن شامل تهیه واکسن از ویروس کشته شده است که در ایران در حال حاضر این نوع واکسن در شرکت شفا فارمد وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در حال فراوری است.

او خاطر نشان کرد: دومین شکل شامل تهیه واکسن بر پایه حامل ویروسی است، یعنی قطعاتی از ویروس کرونا را روی یک ویروس دیگر به غیر از کرونا که خیلی آسیبی برای بدن ایجاد نمی نماید و ضرری ندارد، سوار می نمایند و علیه قطعه ویروس کرونا با استفاده از این واکسن ایمنی ایجاد می نمایند.

طبق توضیحات مصطفی قانعی شکل سوم واکسن ها نیز بر پایه پروتئین هستند؛ یعنی یک قطعه از ویروس را به روش نوترکیب استفاده می نمایند؛ مانند واکسنی که موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی آن را پیش می برد و سری چهارم از واکسن ها نیز بر پایه MRNA که در حال حاضر واکسن مدرنا و فایزر به این شکل فراوری شده است.

یکی از پرسنل های بخش مامایی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) که واکسن اسپوتنیک وی را تزریق نموده بود در مصاجبه مطبوعاتی اش بیان کرد: من پس از تزریق واکسن روسی کرونا علائمی جزئی همچون بدن درد داشتم که آن نیز بعد از دو روز رفع شد و یک علامت معمولی پس از تزریق هر واکسن است.

من پس از تزریق واکسن روسی حس خوبی داشتم. در منزل فرزند دارم و پس از تزریق واکسن با خیال آسوده تری از محل کار به منزل می رفتم. من در گذشته به کرونا مبتلا نشده بودم. پس از تزریق واکسن یک بار با من تماس گرفته شد و حال من را جویا شدند و به علت تعطیلات امکان کنترل حضوری وجود نداشت. امروز در سلامت کامل مشغول به کار در درمانگاه هستم.

همچنین، فرد دیگری از پرسنل این بیمارستان در گفت و گویش با رسانه ها گفته بود که من پس از تزریق واکسن کرونای روسی علائمی نداشتم. در گذشته نیز به کرونا مبتلا نشده بودم. هیچ تغییری در سیستم بدن من پس از تغییر واکسن ایجاد نشد. من مقاله های زیادی در این خصوص مطالعه نموده بودم و به یک اطمینان خاطر رسیده بودم و سپس واکسن روسی را تزریق کردم.

اثربخشی واکسن روسی تا به امروز 91.6 درصد اعلام شده که ممکن است اثربخشی آن در سالمندان یا افراد با ضعف ایمنی کمتر باشد؛ اما بهترین پاسخ ایمنی از حدود 6 هفته بعد از دریافت نوبت دوم واکسن ایجاد خواهد شد که به طور کل مدت محافظت این واکسن همچون سایر واکسن های کرونا تابحال به طور دقیق اعلام نشده است.

علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور درباره شک و شبهه بعضی از افراد می گوید که دیده می گردد که بعضی برای ایجاد شک و تردید در ذهن مردم نسبت به واکسن روسی کرونا، مطالبی می گویند در حالی که مجله لنست (the lanset) واکسن روسی کرونا را تأیید کرد و اگر کسی بخواهد باز هم به این واکسن مشکوک گردد، این دیگر شک و تردید نابجایی خواهد بود.

مرندی با اشاره به معین نبودن مدت زمان ایمنی ایجاد شده توسط واکسن اسپوتنیک گفت: مردم باید مراقبت های اولیه مانند بهداشت فردی، استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی را رعایت نمایند.

وقتی مسئولین مانند رئیس جمهور و وزیر بهداشت تزریق واکسن روسی کرونا را توصیه نموده و برای تزریق آن اعلام آمادگی می نمایند دیگر نباید به این واکسن شک کرد البته این واکسن فقط 92 درصد ایمنی زایی دارد و 8 درصد به جامانده با رعایت اصول بهداشتی به مردم و رفتار های اجتماعی آن ها بستگی دارد.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه تقویت شبکه بهداشتی عاملی مؤثر برای کاهش ابتلاء و مرگ و میر حاصل از کرونا است، یادآور شد: اگر هزینه ای که دولت، الان و در این مقطع زمانی برای واکسن سازی صرف می نماید، در طول 40 سال اخیر هزینه می کرد الان در حوزه واکسن سازی از آمریکا هم جلوتر بودیم متأسفانه دولت ها برای بهداشت ارزش کافی قائل نیستند و فقط به دنبال درمان و تهیه تجهیزات مدرن و گران قیمت هستند، در حالی که آنچه مردم را نجات می دهد، بهداشت، پیشگیری و تهیه واکسن و امثال آن است.

منبع: فرادید
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1485

به "واکسن روسی چه مقدار ایمنی ایجاد می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن روسی چه مقدار ایمنی ایجاد می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید