چند ایرانی واکسینه می شوند؟

به گزارش مجله ستاره، خبرنگاران : به گفته وزیر بهداشت، تا امروز حدود 400 هزارنفر واکسینه شدند، حدود 800 هزار تا یک میلیون و 300 هزار نفر را آغاز به واکسیناسیون کردیم. تا یک میلیون و 300 هزارنفری که کادر بهداشت و درمان و بیماران خاص تا سرانجام هفته دیگر تمام می شوند، فاز دوم هم طبق برنامه ریزی انجام شده انجام می گردد.

چند ایرانی واکسینه می شوند؟

به گزارش به نقل از خبرآنلاین، سخنگوی وزارت بهداشت آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران را در یک روز گذشته اظهار داشت.

به گفته سیما سادات لاری، در 24 ساعت گذشته و براساس آخرین معیارهای قطعی تشخیصی 25 هزار و 261 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد که 3207 نفر از آنها بستری شدند و متاسفانه کرونا 328 ایرانی را به کام مرگ کشید.

با احتساب آمار امروز تعدادمجموع مبتلایان و قربانیان در کشور به ترتیب به دو میلیون و 194 هزار و 133 نفر رسید.

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون 372 هزار و 362 نفر دُز اول واکسن کرونا و 112 هزار و 108 نفر نیز دُز دوم را تزریق نموده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 484 هزار و 470 دُز رسید.

حجم مراجعین سرپایی در تهران بی سابقه بوده است

یک هفته ای است که موج چهارم کرونا در کشور آغاز شده است و با وجود اینکه همین زمان کوتاه از آغاز آن می گذرد، تعداد قربانیان به 400 نفر در روز نزدیک می گردد. این در حالی است که متخصصان هشدار داده اند که این موج از موج های قبلی بسیار سهمگین تر است و تعداد قربانیان بیشتر از این ارقام هم خواهد شد.

در همین رابطه علیرضا زالی در جلسه شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، در مورد شرایط شیوع بیماری در استان تهران، مطرح نمود: در پایتخت برای اولین بار تمام شهرها در شرایط قرمز قرار گرفتند و گسترش بیماری به صورت همگن در تمامی مناطق اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: استان البرز، بعد از استان گیلان، بالاترین شتاب بروز بیماری در موج چهارم را تجربه می نماید، بنابراین در هم تنیدگی و تردد بین استان های تهران و البرز، می تواند یکی از مهمترین عوامل افزایش آمار ابتلا در پایتخت باشد.

زالی با اشاره به اینکه این اواخر حجم مراجعین سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی استان تهران، تا به امروز بی سابقه بوده است، مطرح نمود: بر اساس گزارشات روزانه در تهران، از هر دو نفر مراجعه نماینده به مراکز با علائم بیماری کرونا، تست PCR یک نفر مثبت می گردد، همچنین نرخ مثبت شدن تست های سریع نیز 25 درصد برآورد شده است؛ این نشان از پخش گسترده ویروس در استان دارد.

از طرف دیگر، علی رغم شیوع موج چهارم در ایران، متخصصان هشدار داده اند که اوضاع بدتر هم می گردد و بدون شک ویروس برزیلی و آفریقای جنوبی هم وارد کشور خواهد شد.

پیغام طبرسی، عضو کمیته ملی مقابله با کرونا در این باره گفته است: از آنجایی که ویروس کرونا در چندماه اخیر جهش پیدا نموده است، 3 نوع آن به لحاظ بالینی اهمیت بسیار بالایی دارد. یکی انگلیسی است که اکنون در کشور ما در حال تاخت و تاز است و در بدترین شرایط شیوع کرونا از ابتدا تا به امروز قرار گرفتیم، دیگری برزیلی است که اولین بار به واسطه یک فرد برزیلی که به ژاپن سفر نموده بود، در این کشور شناسایی شد و در حال حاضر در برزیل غوغا به پا نموده به گونه ای که روزی 4 هزار نفر در اثر ابتلا به این نوع ویروس فوت می نمایند و حتی دیروز خبر دادند در انگلستان هم شیوع پیدا نموده و باوجود اینکه تعداد زیادی از افراد در این کشور واکسینه شده اند اما همچنان مبتلا می شوند و دیگری نوع آفریقای جنوبی است که در انگلیس شناخته شده است.

او اضافه نمود: از این جهت که ممکن است این سه نوع ویروس تاثیر واکسن های ساخته شده را پایین بیاورد که باعث نگرانی هایی در دنیا شده است. بر اساس گزارش ها تا به امروز در ایران فقط ویروس کرونای انگلیسی شیوع یافته است اما از آنجایی که نمی توان جلوی ویروس را گرفت بالاخره بدون شک ویروس برزیلی و آفریقای جنوبی هم وارد ایران می گردد.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در پاسخ به این سوال که آیا کسانی که ویروس چینی یا انگلیسی گرفتند، باز هم به این دو نوع ویروس مبتلا می شوند یا خیر؟ گفت: بله حتی کسانی که به کرونا مبتلا شدند باز هم ممکن است به ویروس آفریقای جنوبی یا برزیلی مبتلا شوند مانند کشور انگلستان که الان درگیر ویروس برزیلی شده است.

مسئولان چه می گویند؟

در روزی که گذشت، سعید نمکی، وزیر بهداشت در مورد واردات واکسن کرونا گفت: از آنچه که روس ها قول دادند، 420 هزار دوز از دو میلیون توافق شده واکسن به ما دادند، ظرفیت فراوری روسیه محدود است و دارند با کشورهای مختلف قرارداد می بندند که کار فراوری را آغاز نمایند . همزمان ماه ها قبل با چینی ها مذاکره کردیم. آنها هم اوایل می خواستند فاز سوم آزمایش بالینی را در کشور ما همچون سایر کشورها انجام دهند که ما زیر بار نرفتیم و گفتیم تنها راهی که کسی واکسن خود را روی مردم آزمایش کند این است که ما در داخل و باهم این واکسن را به عنوان پروژه مشترک ملی بسازیم. الان ترکیه و امارات فاز سوم واکسن چینی را به اسم واکسیناسیون انجام دادند اما ما وارد این بازی نشدیم ولی اگر قرار شد واکسن خودمان که اولینش پاستور است را آزمایش کنیم انجام می دهیم.

نمکی ادامه داد: روس ها 420 هزار دوز، چینی ها 200 هزار دوز به ما دادند. از هند دو میلیون دوز خریداری کردیم و پول 500 هزار دوز هم پرداخت کردیم که تنها 125 هزار دوز به دستمان رسید، 375 هزار دوز در حال حمل بود که دادستان هند دستور داد واکسنی خارج نگردد. در قرارداد کوواکس 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن خرید داشتیم که پرداخت پول آن هم داستان جدایی دارد و خود یک کتاب است. قرار بود 3 میلیون و 800 هزار دوز تا انتها سال قبل به ما بدهند که مدام کاهش یافت چون فراوریی نیست و بعضی فکر می نمایند واکسن در دنیا به حراج گذاشته شده در حالی که این خبرها نیست. از کوواکس با تاخیر 3 هفته ای به ما 700 هزار دوز از سهمیه کوواکس واکسن دادند.

به گفته وزیر بهداشت، تا امروز حدود 400 هزارنفر واکسینه شدند، حدود 800 هزار تا یک میلیون و 300 هزار نفر را آغاز به واکسیناسیون کردیم. تا یک میلیون و 300 هزارنفری که کادر بهداشت و درمان و بیماران خاص تا انتها هفته دیگر تمام می شوند، فاز دوم هم طبق برنامه ریزی اجرا شده انجام می گردد. آقای رئیس جمهور هم دستورات لازم را به تمام نهادها داده اند تا برای واکسن تمام امکانات را به کار گیرند.

وی درباره واکسیناسیون کرونا در سایر کشورها، تاکید نمود: تایوان تا دیروز 27 هزار و 113 دوز، ویتنام 58 هزار دوز، کره جنوبی 61 هزار دوز، ژاپن 642 هزار دوز، عمان 193 هزار دوز، مصر 165 هزار دوز و عراق 153 هزار دوز واکسن تزریق نموده است و ما هم نزدیک 500 هزار دوز که تا هفته آینده به یک میلیون و 300 هزار دوز خواهد رسید.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا ضمن ارائه توضیحاتی در مورد شرایط اجرای واکسیناسیون و تاخیر در این برنامه گفت: تا انتها فروردین 1میلیون 300 هزار نفر واکسیناسیون خواهند شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1596

به "چند ایرانی واکسینه می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند ایرانی واکسینه می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید