نقش مادران در این روزهای کرونایی

به گزارش مجله ستاره، مادران به عنوان یکی از پایه های خانواده، همیشه نقش معین نماینده ای در سرنوشت خانواده داشته اند. اکنون در وادیه کرونا نیز این نقش به وضوح دیده می گردد؛ مادرانی که کوشش می نمایند با مراقبت از فرزندان و همسران خود چارچوب خانواده را حفظ نموده و سلامت آنها را تضمین نمایند.

نقش مادران در این روزهای کرونایی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایران آنلاین ، از آموزش پروتکل های بهداشتی به ویژه به اعضای کوچکتر خانواده تا تامین غذا و موادغذایی موثر در پیشگیری از ابتلا به کرونا گرفته بخشی از اقداماتی است که این روزها مادران علاوه بر انجام امور معمول روزانه خود برعهده گرفته اند.

یاری به حفظ آرامش خانواده و تعادل روحی روانی آنها در دوران سخت خانه نشینی با برنامه ریزی برای انجام کارهای سرگرم نماینده و مفرح، در حالی که خود نیز احتیاج به مراقبت و همراهی بیشتر خانواده دارند، در عین از خودگذشتگی همیشگی از دیگر اموری است که مادران به آن اهتمام ویژه دارند.

نقش هایی که یکی پس از دیگری به نقش مادران در این روزهای کرونایی افزوده شده است؛ آنها اکنون معلم فرزندان خود در مدرسه خانگی شده و نقش معلمی ایفا می نمایند، آنها مشاوران و تسکین دهنده های روحی روانی خانواده به ویژه فرزندانی شده که به جنب و جوش و بازیگوشی معروف بوده و اکنون محکوم به سکون شده اند، آنها مشاوران تغذیه ای شده و بیش از پیش به تغذیه سالم عزیزان خود توجه می نمایند.

تغذیه سالم نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف به ویژه کرونا دارد که مادران به عنوان یکی از ارکان اصلی خانواده می توانند با نظارت لازم بر تامین این مهم، از ابتلای اعضای خانواده به این بیماری جلوگیری نمایند.

به گفته محققان 80 درصد افرادی که به کرونا مبتلا می شوند، کمبود ویتامین دی دارند و در بدن ما ایرانی ها به خصوص بانوان کمبود شدید ویتامین دی ملاحظه می گردد؛ بنابراین احتیاج است ویتامین دی و زینک مورد احتیاج بدن تامین گردد. سبزیجات تازه و میوه ها یاری می نمایند که بدن در برابر بیماری ها مقاومت داشته باشد و با ویروس ها مقابله کند. در مقابل آن مواد غذایی چرب و کم تحرکی بدن را ضعیف می نماید و نمی تواند به خوبی با ویروس و بیماری ها مبارزه کند.

یکی از مهم ترین اقدامات مراقبتی از بیماران مبتلا به کووید19، حمایت تغذیه ای است. بر همین اساس برای هر کدام از این بیماران یکی از گروه های رژیم غذایی توصیه می گردد و سپس تغییر شرایط آن ها تحت نظر گرفته می گردد. به عنوان مثال برای بیمارانی با سوءتغذیه متوسط، رژیم غذایی با پروتئین و انرژی بالا تجویز شده و مکمل های تغذیه ای داده می گردد.

در یکی از تحقیقاتی که در خصوص ارتباط سوءتغذیه و بیماری کووید19 انجام گرفته، معین شده است که بیماران بستری شده هنگام ورود به بیمارستان دچار سوءتغذیه بوده اند که بر افزایش نرخ فوت و هزینه های درمان تاثیر مستقیم دارد.

همچنین آنالیز های اخیر در خصوص ارتباط سوءتغذیه و شاخص های دیگر مرتبط با بیماری در افراد سالخوردهانجام شده نشان می دهد بسیاری از سالخوردگان مبتلا به کووید19 دچار سوءتغذیه هستند و درمان آن ها در طول دوران بیماری احتیاجمند حمایت تغذیه ای بوده است. این مورد به خصوص در خصوص افراد مبتلا به دیابت، تنگی مجرای نخاعی و آلبومین پایین، بیشتر گزارش شده است.

به گفته متخصصان، سوءتغذیه با درنظرگرفتن چند شاخص و معیار، معین می گردد. برای تشخیص تغذیه مناسب معمولاً توده وزن بدن یا شاخص BMI، کاهش وزن در چند ماه گذشته، بیماری های مزمن و موارد دیگر درنظرگرفته می گردد و بر این اساس بیماران در یکی از سه دسته کم خطر، پرخطر و متوسط قرار داده می شوند.

3 نکته مهم که مادران باید به آن توجه نمایند

هنگامه صعودی در تشریح نقش مادران در حفظ سلامت خانواده در دوران کرونا گفت: مطلوب است مادران و زنان خانواده بر همراه داشتن تجهیزاتی مثل ماسک و مواد ضدعفونی نماینده در هنگام خروج اعضای خانواده از منزل نظارت نمایند.

این متخصص میکروبیولوژی ادامه داد: مادران همچنین نقش مهمی در آموزش پیشگیری از کرونا به فرزندان و اعضای خانواده دارند زیرا با توجه به شواهد، تا مدت زمان طولانی با این بیماری درگیر هستیم. احتیاج است بچه ها آموزش ببینند تا چگونه با این ویروس هم زیستی داشته باشند. به عنوان مثال ضروری است چگونگی استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی نماینده و طریقه شست و شوی صحیح دست ها به آنها آموزش داده گردد.

وی مطرح کرد: همچنین احتیاج است مادران خانواده آموزش های لازم اعم از دوری از تجمعات و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را به اعضای خانواده یادآور شوند و روی رفت و آمدهای غیرضروری فرزندان نظارت لازم را داشته باشند.

مسوول بخش میکروبیولوژی بیمارستان قلب شهید رجایی توضیح داد: تغذیهموضوع مهمی است که روی کاهش یا افزایش ابتلا به کرونا تاثیر می گذارد. ویتامین های دی، سی و زینک سیستم ایمنی بدن را مقاوم می نماید و احتیاج است از این ویتامین ها در رژیم غذایی روزانه استفاده گردد.

صعودی توضیح داد: مادران باید در شرایط کنونی بهتغذیه اعضای خانوادهتوجه بیشتری داشته باشند و از سبزیجات و میوه هایی که حاوی ویتامین های فوق هستند، در رژیم غذایی خود استفاده نمایند. همچنین از خوردن غذاهای چرب که سیستم ایمنی را ضعیف می نماید، کمتر استفاده گردد.

در مقابل ایفای نقش مادری، سایر اعضای خانواده همچون همسر و فرزندان نیز، وظایفی در قبال مادر خانواده دارند. این همراهی باید دوسویه باشد تا مادر بتواند خانواده را به خوبی مدیریت کند.

توجه به سلامت مادر از سوی سایر اعضای خانواده نیز علاوه بر اینکه به حفظ سلامت مادر می انجامد، ارکان خانواده را نیز حفظ نموده و خانواده را در قبال تمام بیماری ها و مسائل مصون می دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1424

به "نقش مادران در این روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش مادران در این روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید