نایب رییس کمیسیون تلفیق بودجه99: طرح کوپن رد می گردد

به گزارش مجله ستاره، خبرنگاران: نایب رییس کمیسیون تلفیق بودجه سال 99 گفت: طرح مجلس برای الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی بار اقتصادی دارد و شورای نگهبان صددرصد این طرح را رد می نماید.

نایب رییس کمیسیون تلفیق بودجه99: طرح کوپن رد می گردد

به گزارش خبرنگاران غلامرضا کاتب در گفت و گو با ایرنا درباره طرح مجلس برای الزام دولت به پرداخت یارانه کالای اساسی گفت: بعضی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه در رسانه ها مطرح نموده اند که منابع این طرح از جدول منابع درآمدی تبصره 14 قانون بودجه، منابع تامین خواهد شد اما واقعیت این است که کلیات درآمد و هزینه در این تبصره کاملاً معین است و درآمدی نیست که محل مصرف آن از قبل معین نشده باشد.

وی با بیان اینکه تبصره 14 و تبصره 2 قانون بودجه این امکان را ندارند که بخواهیم دوباره از ردیف آنها پول برداریم، گفت: اصلاً محل هزینه تمام منابع درآمدی بودجه در قانون بودجه معین است و فضای مانوری برای تراشیدن هزینه جدید برای این منابع وجود ندارد.

سخنگوی پیشین کمیسیون برنامه و بودجه اعلام نمود: هر گونه پیشنهادی که بار مالی برای دولت داشته باشد، صددرصد از سوی شورای نگهبان رد می گردد و طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی، متاسفانه کار عبثی است که از سوی مجلس یازدهم پیگیری می گردد.

کاتب با بیان اینکه نمایندگان به خاطر نگاه سیاسی خودشان بحث هایی را در رابطه با حل مسائل معیشتی مردم مطرح می نمایند، توضیح داد: اگر طرح الزام دولت به پرداخت یارانه تامین کالاهای اساسی را تبلیغاتی ندانیم، این طرح کاربردی هم نیست زیرا محل تامین منابع آن قانونی نیستند.

عضو پیشین هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حالی که دولت توان مالی اجرای چنین طرحی را ندارد، مطرح کردن چنین مباحثی غیر از اینکه در مردم توقع ایجاد می نماید، مسئله ای از دوش آنها بر نمی دارد.

کاتب یادآور شد: طبق قانون اساسی، شورای نگهبان باید طرح هایی را که منابع مالی آنها معین نیست یا برای دولت بار مالی دارد را رد کند و با این اوصاف بعید است شورای نگهبان بخواهد از قانون اساسی تخطی کند.

وی درباره کمبود منابع بودجه ای برای اجرای طرح الزام دولت برای پرداخت یارانه کالاهای اساسی گفت: متاسفانه حتی هزینه های ما بیشتر از درآمدهای ماست و یکی از دلایل کسری بودجه کشور هم همین است.

نماینده دوره های نهم و دهم مجلس شورای اسلامی درباره احتمال ارجاع طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گفت: معمولاً وقتی طرحی از سوی شورای نگهبان رد می گردد می تواند به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده گردد اما این طرح بعید است که حتی به مجمع نیز ارجاع داده گردد چون بار مالی دارد و صراحتا خلاف قانون اساسی است مگر اینکه دولت خودش برای اجرای آن موافقت کند.

کاتب اضافه نمود: ممکن است منابع اجرای این طرح از محل گرانتر شدن کالاها تامین گردد و از منابع حاصل از تورم ایجاد شده منابع طرح تامین گردد که در شرایط فعلی ظرفیت افزایش تورم بیشتر از این وجود ندارد.

وی توضیح داد: این طرح ها گرهی از مسائل کشور باز نمی نماید. مجلس باید فکری بنیادین برای حل مسائل اساسی اقتصاد کشور کند که متاسفانه این تفکرات در مجلس فعلی وجود ندارد.

رییس پیشین فراکسیون اشتغال و فراوری مجلس شورای اسلامی درباره راه چاره یاری به اقشار آسیب پذیر در شرایط تنگنای بودجه ای دولت گفت: طبق قانون، دولت این اختیار را دارد که در توزیع یارانه ها به دهک های پایین توجه بیشتری کند و یارانه بیشتری به آنها اختصاص دهد و این موضوع از اختیارات دولت است و نیازی به تصویب قوانین جدید در مجلس در این رابطه وجود ندارد.

کاتب با اشاره به تشکیل شورای عالی هماهنگی مالی سران قوا در سال 97 برای مقابله با بحران های مالی ناشی از تحریم توضیح داد: حل مسائل کشور نیازمند یک راهکار ریشه ای و اساسی است و قطعا شورای سران قوا برای تدبیر امور در هماهنگی با تمام دستگاه ها از جمله مجلس و دولت برنامه های خوبی برای بهبود امور کشور اجرا خواهد نمود.

به گزارش ایرنا بر اساس طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی که روز چهارشنبه در مجلس تصویب شد، دولت مکلف است به منظور تامین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به وی ژه خانوارهای کم برخوردار، در شش ماهه دوم سال 1399و به صورت ماهانه، نسبت به تامین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار (موضوع ردیف(31) جدول تبصره 14 قانون بودجه سال 1399 کل کشور)، ازطریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار اقدام نماید.

این اعتبار صرفاً برای تامین کالای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده و وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است امکان تخفیف درخرید این کالاها را برای مشمولان فراهم کند.

در این طرح آمده است: خانوارهایی که سطح در آمد آنها کمتر از مبلغ حداقل دستمزد است، از دو برابر یارانه سایر خانوارهای مشمول بهره مند می شوند. شناسایی این خانوارها به عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

به گفته محمد خدابخشی نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس براساس این طرح، به هر نفر از اقشار دهک سوم 120 هزار تومان کالابرگ اینترنتی تعلق می گیرد و به دیگر اقشار کم درآمد نیز مبلغ 60 هزار تومان تعلق خواهد گرفت.

طرح مجلس رضایت آنی و تلخی درازمدت ایجاد می نماید

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست روز سه شنبه با خبرنگاران درباره طرح الزام دولت به تامین کالاهای اساسی گفت: طرح هایی که ارائه می گردد، نباید طوری باشد که زندگی مردم را سخت تر و رضایت آنی ایجاد کند ولی برای آنها تلخی میان مدت و دراز مدت داشته باشد. من به طور روشن و واضح اعلام می کنم دولت با این طرح مخالف است.

وی همچنین گفت: دولت معتقد است هرگونه یاری به مردم باید از راه کارشناسی بدون آثار منفی بر زندگی مردم در میان مدت و دراز مدت و به هم خوردن تعادل بودجه صورت گیرد. در عین حال دولت از هر فرصتی برای ترمیم دریافتی ها و افزایش قدرت خرید مردم استفاده خواهد نمود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1281

به "نایب رییس کمیسیون تلفیق بودجه99: طرح کوپن رد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نایب رییس کمیسیون تلفیق بودجه99: طرح کوپن رد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید