میوه های شب یلدا تأمین شد، ذخیره سازی 6.5میلیون تن سیب و پرتقال شب عید

به گزارش مجله ستاره، رئیس اتحادیه بارفروشان از تأمین کامل میوه های شب یلدا اطلاع داد و گفت: از دو ماه قبل، بازار رصد و برنامه ریزی لازم برای تأمین احتیاج مردم صورت گرفته است.

میوه های شب یلدا تأمین شد، ذخیره سازی 6.5میلیون تن سیب و پرتقال شب عید

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، مصطفی دارایی نژاد ابراز کرد: از آن جایی که هرساله میوه های شب یلدا مثل هندوانه و انار مصرف بیشتری دارد، سال جاری نیز برنامه ریزی برای عرضه آن انجام شده است.

وی گفت: هندوانه سفید، هندوانه ساکاتا، بیضی و گرد در میناب کشت شده و در حال عرضه در میادین مرکزی است.

رئیس اتحادیه بارفروشان به عرضه روزانه 200 تا 300 تن هندوانه در میادین بزرگ کشور اشاره نمود و اضافه نمود: تا یک هفته آینده، عرضه به بیش از هزار تن خواهد رسید.

دارایی نژاد به عرضه انار هم اشاره نمود و گفت: برای تأمین انار شب یلدا، باغ های شیراز، ساوه، فیروزکوه، دماوند، کاشمر و قسمتی از کاشان را رصد کردیم ضمن اینکه بخشی از انار های برداشت شده در انبار ها ذخیره شده است که اگر در آستانه شب یلدا، قیمت ها افزایش داشت، با عرضه انار های دپوشده به بازار، از افزایش قیمت آن جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه هندوانه سفید و ساکاتا پنج هزار تومان در میادین مرکزی میوه قیمت گذاری شده است اضافه نمود: هندوانه گرد و بیضی نیز هفت هزار تومان در میادین مرکزی به فروش می رسد.

رئیس اتحادیه بارفروشان ادامه داد: انار ساوه 10 تا 16 هزار، انار کاشمر و شیراز 10 تا 22 هزار و انار صادراتی دماوند در میادین مرکزی 25 هزار تومان عرضه می گردد.

دارایی نژاد با اشاره به کاهش مهمانی ها به دلیل شیوع ویروس کرونا در دو سال گذشته گفت: در زمان حاضر شرایط مالی مردم نیز موجب شده است مصرف میوه 50 درصد کاهش داشته باشد.

وی راجع به ذخیره مرکبات و میوه برای شب عید هم گفت: بیش از دو میلیون و 500 هزار تن مرکبات (پرتغال و نارنگی) در استان مازندران فراوری، و حدود چهار میلیون و 500 هزار تن سیب نیز برداشت و در انبار ها ذخیره شده است.

دارایی نژاد گفت: در زمان حاضر 66 نوع سبزی، انواع میوه و صیفی جات در میادین وجود دارد که در فراوری آن ها مسئله ای نیست.

وی به دپوی سیب زمینی به وسیله دلال ها هم اشاره نمود و اضافه نمود: با کشف انبار های دپوی سیب زمینی، توانستیم زمینه عرضه آن را افزایش دهیم که اگر این انبار ها کشف نمی شد در تأمین سیب زمینی با مشکل روبرو می شدیم.

رئیس اتحادیه بارفروشان با ابراز اینکه بیش از دو میلیون تن سیب زمینی در انبار ها به وسیله دلال ها دپو شده بود گفت: قصد دلالان از دپوی آن این بود که با عرضه کم، قیمت ها را افزایش دهند.

دارایی نژاد بعلاوه گفت: از 50 درصد سیب زمینی های ذخیره شده, 30 درصد برای صادرات به ازبکستان، ارمنستان، هند و... بود و فقط 20 درصد به شبکه عرضه داده می شد که با ورود تعزیرات و وزارت صمت، انبار ها رصد شد و عرضه افزایش یافت که در زمان حاضر سیب زمینی با قیمت شش تا هشت هزار تومان عرضه می گردد.

وی درباره عرضه گوجه فرنگی هم اطلاع داد که گوجه فرنگی در استان های بوشهر و شیراز در حال برداشت است.

رئیس اتحادیه بارفروشان دلیل عرضه کم گوجه فرنگی را سرمازدگی عنوان و اضافه نمود: در زمان حاضر قیمت گوجه فرنگی مناسب است به گونه ای که گوجه فرنگی بوته رس هشت تا 10 هزار تومان و گوجه کال که رنگ آوری می گردد کیلویی هفت هزار تومان عرضه می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1946

به "میوه های شب یلدا تأمین شد، ذخیره سازی 6.5میلیون تن سیب و پرتقال شب عید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میوه های شب یلدا تأمین شد، ذخیره سازی 6.5میلیون تن سیب و پرتقال شب عید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید