میراث فرهنگی را از بازیِ میدان مشق بیرون انداختند؟

به گزارش مجله ستاره، شهرداری و وزارت امور خارجه در شلوغی کارهای وزارتخانه شدن میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصمیم گرفتند تا درباره بعضی ساختمان های میدان مشق که در اختیار وزارت امور خارجه و شهرداری تهران است، برنامه ریزی نمایند و حتی کاربری های جدید به آن بدهند، اما بدون حضور وزیرِ متولی این محوطه تاریخی!

میراث فرهنگی را از بازیِ میدان مشق بیرون انداختند؟

ایسنا: در گیرودار وزارتخانه شدن و سر شلوغی های مدیران میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فضاهای میدان مشق بین وزارت امورخارجه و شهرداری تهران در حال رد و بدل شدن است، فضاهایی که بر اساس مصوبه سال 1384 درباره میدان مشق، باید به عنوان محوطه ای تاریخی به مجموعه موزه های ملی در تهران و در این محور فرهنگی تاریخی اضافه گردد اما به نظر می رسد اصل را فراموش نموده اند و به فرع چسبیده اند.

اما حرف ها و قول وقرارهای جدیدِ مطرح شده بین ظریف و حناچی درحالی که رأس اصلی این مجموعه یعنی میراث فرهنگی را برای صحبت درباره میدان مشق فراموش نموده اند، چیز دیگری می گوید.

در تفاهم نامه ای که ظهر چهارشنبه 27 شهریور در راستای توسعه مناسبات با وزارت امور خارجه، بین پیروز حناچی - شهردار تهران - و محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه - در ساختمان این وزارتخانه امضا شده و سایت شهرداری خبرِ آن را منتشر نموده، حرف های جدیدی وجود دارد.

در این خبر آمده است: در قالب این تفاهم نامه قرار شد شهرداری تهران اقدامات مربوط به واگذاری ساختمانی از املاک شهرداری به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در محدوده میدان مشق به وزارت خارجه را پیگیری کند. ضمن اینکه تکمیل احداث و مدیریت ساختمان خدماتی در زمین متعلق به وزارت امور خارجه براساس طرح مورد توافق، از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.

همچنین، پیگیری اقدامات مربوط به احداث و بهره برداری ساختمانی با کاربری فرهنگی در زمین متعلق به وزارت امور خارجه موسوم به خانه دیپلمات و زمین شرقی آن، از دیگر موضوعات مورد پیگیری از سوی شهرداری تهران است.

طبق این تفاهم نامه وزارت امور خارجه نیز موضوعاتی مانند خارج کردن بخش های اداری و سازمانی وزارت امور خارجه از ساختمان شماره یک به غیر از دفتر وزیر، تخریب ساختمان های شماره 2 و 10 در صورت امکان نقل و انتقال به ساختمان های جدید و تبدیل بخشی از زیرزمین ساختمان شماره 9 به موزه اشیاء وزارت امور خارجه را پیگیری خواهد نمود.

چنانچه وزارت امور خارجه پس از تهاتر دیون به شهرداری تهران بدهکار گردد مقرر شد از ساختمان های موجود در سایر بخش های شهر به شهرداری تهران واگذار کند.

از ابهام های موجود در این خبر مانند تخریب؟ ساختمان های شماره 2 و 10 محوطه و ایجاد موزه اشیای وزارت امور خارجه به جای تبدیل کل محوطه به موزه ای گسترده در کل شهر که بگذریم، اما هنوز یک بحث باقی می ماند، مصوبه سال 1382 قبل هیات دولت برای میدان مشق!

هر چند در طول چند سال گذشته متولیان میراث فرهنگی از رئیس گرفته تا معاونان آن به طور دائم قول پیگیری برای محقق شدن مصوبه 16 سالِ گذشته هیات دولت را می دادند و حتی ظریف نیز چند سال گذشته در آئین افتتاحیه نوروزگاه در کاخ گلستان، در پاسخ به پرسش مجله ستاره برای واگذاری دفترِ این وزیر به میراث فرهنگی - با هدف ایجاد بزرگترین محوطه موزه ای - به لبخند همیشگی اش اکتفا کرد.

اما هیچ گاه خبرِ قطعی از سوی میراث فرهنگی مبنی بر پیگیری حقوقی برای به واقعیت پیوستن این مصوبه منتشر نشد، تا امروز که به نظر می رسد شهرداری تهران به واسطه هزینه نمودهایش برای میدان مشق در پروژه های عمرانی مختلف، تصمیم دارد مصوبه هیات دولت را نادیده بگیرد و متولی اصلی این مرکز تاریخی فرهنگی را فراموش نمایند!

از سوی دیگر با حمله تروریستی داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی (ره) در سال 1396، تمهیدات جدیدی برای میدان مشق به واسطه قرارگیری دفتر وزارت امور خارجه اندیشیده شد، تدبیری که باز بودن این محوطه تا ساعت 24 را به تعطیلی بعد از ساعت کار و روزهای تعطیل و پس از مدتی نیز به باز بودن میدان تا ساعت 10 شب رساند.

و حالا با جلسه ای که سه روز قبل در دفتر ظریف در میدان مشق برگزار گردید، به نظر می رسد این دو دستگاه تصمیم دارند، مصوبه میدان مشق را به نفع خودشان اجرائی نمایند.

خبرنگار ایسنا تا لحظه مخابره این گزارش کوشش کرد در تماس با معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اطلاعش از این جلسه و اقداماتی که تا کنون برای پس دریافت میدان مشق صورت گرفته را جویا گردد، اما پیروز نشد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 407

به "میراث فرهنگی را از بازیِ میدان مشق بیرون انداختند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث فرهنگی را از بازیِ میدان مشق بیرون انداختند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید