مصاحبه، نماینده مجلس سوریه: ترکیه یک گزینه بیشتر ندارد، چرایی بزرگ نمایی تلفات نظامیان سوری

به گزارش مجله ستاره، نماینده مجلس سوریه با اشاره به اقدامات جنون آمیز ترکیه در قبال سوریه و اشغالگری آشکار آن گفت: ترکیه در پی اقدامات جنون آمیز خود اکنون فقط یک گزینه دارد و آن مصاحبه با روسیه طبق شروط مسکو و در راستای جلب رضایت سوریه است.

مصاحبه، نماینده مجلس سوریه: ترکیه یک گزینه بیشتر ندارد، چرایی بزرگ نمایی تلفات نظامیان سوری

صفوان القربی نماینده مجلس سوریه در تبادل نظر با خبرنگار بین الملل مجله ستاره گفت: ترکیه بر اساس اقدامات جنون آمیزی که در قبال سوریه در پیش گرفته و در پس گروههای تروریستی پنهان شد اکنون چاره ای جز تبادل نظر با روسیه ندارد، تبادل نظریی که از موضع ضعف خواهد بود نه قدرت.

وی در مورد آخرین تحولات ادلب گفت: ما اکنون مرحله مچ انداختن و درگیری اراده ها را تجربه می کنیم که ناشی از تجاوز ترکیه است؛ در این مرحله هم شاهد بی منطقی و دیوانگی و هم یک توافق بزرگ بین دوستان سوریه شامل روسیه و ایران و متحدانش هستیم و این انسجام می تواند یکی از عناصری باشد که ترکها انتظار آن را نداشتند و آن را نمی خواستند.

حجم دستاوردهای بزرگ میدانی سبب تقویت انسجام دوستان سوریه شد

القربی توضیح داد: حجم دستاوردهای بزرگ میدانی سبب تقویت انسجام دوستان سوریه شد و جرات پیگیری اقداماتی جنون آمیز رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را دو چندان کرد؛ اقداماتی که ناشی از زائل شدن عقل اردوغان و پنهان شدن پشت گروههای تروریستی مسلح است و این گروهها ارتش اول او هستند نه ارتش دوم.

وی تاکید نمود: گروههای تروریستی، ارتش اول ترکیه هستند و نیروهای ارتش نظام این کشور همراه آنان هستند و عملا اردوغان ناچار شد به طور مستقیم رودرروی ارتش سوریه قرار بگیرد؛ اقدامی که منطقه را وارد کشمکش و درگیری بزرگ و مستقیم و علنی کرد تا جایی که هیچ چیز در این خصوص پنهان نمانده است.

وی ادامه داد: اکنون ترکیه نقش بسیار بدی در جغرافیای نظامی ایفا می نماید و چاره ای نیست جز مهار این دیوانگی که ترکیه در سطح گسترده ای علیه نیروهای سوریه و نیروهای دوست آن در پیش گرفته است؛ دیوانگی که سبب به شهادت رسیدن تعدادی از نیروهای طرف های دوست سوریه شد.

نماینده مجلس سوریه گفت: در این میان چه بسا ترکیه به دنبال دستیابی به تفاهمات جدید باشد تا برای تبادل نظر در این مرحله شرایط بهتری داشته باشد.

وی با اشاره به ایستادگی سوریه آن را دستاوردی بزرگ و حاصل مشارکت خالصانه دوستان سوریه دانست که نهایت همکاری و صداقت را با نهادهای سوریه نشان دادند.

نبرد سراقب در چارچوب نبرد بزرگ برای آزادی یک جغرافیای بسیار بزرگ است

القربی یادآور شد: نبرد سراقب یک نبرد جزئی در چارچوب نبرد بزرگ برای آزادی یک جغرافیای بسیار بزرگ است و اکنون دیگر ترسی از بازپس گیری سراقب و ملحق شدن آن به سوریه و جغرافیای آن وجود ندارد؛ تنها چیزی که باقی مانده است نبرد در جبل الزاویه برای آزادی مساحتی بزرگ از حومه حماه و حومه ادلب است تا راه رسیدن به جبل الاربعین و نیز اریحا باز گردد، اقدامی که از نظر نظامی بسیار حائز اهمیت است و بر اساس آن می توان بر جسر الشغور نیز تسلط یافت.

وی گفت: در این شرایط باید گفت ما در صبر و کار سیاسی و هماهنگی بین میدان نبرد و صحنه سیاسی مهارت خوبی داریم و این همیشه شعار ما و دوستان مخلصمان بوده است.

ترکیه تحت لوای گروههای تروریستی ضربات سنگینی متحمل شد

القربی در مورد کوشش رسانه های ضد سوری و دشمن مقاومت برای بزرگنمایی خسارت های ارتش سوریه گفت: ترک هایی که تحت لوای گروههای تروریستی می جنگند ضرباتی متحمل شده اند که برایشان بسیار دردناک بوده است و در داخل ترکیه بازتاب بسیار زیادی داشته است و صحنه سیاسی این کشور را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد که فقط به مخالفان اردوغان محدود نمی گردد، بلکه در داخل حزب عدالت و توسعه نیز رسوخ خواهد نمود از همین رو می توان به دلیل بزرگنمایی خسارت های سوریه و دشمنانش پی برد.

وی در ادامه این مصاحبه توضیح داد: ترکیه اکنون در این جغرافیا شکست خورده است، اما در نهایت باید گفت شرایط ترکیه به خوبی قابل درک است، زیرا در عقل و منطق خود همچنان به شمال سوریه نظر دارد و آن را بخشی از جغرافیای خود می داند و عملا نیز در کوشش برای دست یافتن به این جغرافیا است و متاسفانه تفکر آن مبتنی بر این موضوع است.

القربی گفت: تعامل ما با ترکیه در مرحله آینده دردناک خواهد بود؛ مرحله ای که شامل جنگ آزادسازی خواهد بود و ترکیه به ساده ترین بیان یک اشغالگر است که تا پیش از این اشغالگر پنهان به شمار می آمد، اما اکنون اشغالگری آن آشکارا صورت می گیرد و با گستاخی جغرافیای سوریه را به دیده اشغالگری می نگرد و به دنبال تحت تاثیر قرار دادن عقل و احساسات سوری های ساکن شمال کشور است از همین رو زیر نظر دریافت عملکرد ترکیه در این مرحله بسیار حائز اهمیت است.

سیاست آنکارا برای وجهه ترکیه فاجعه بار است

وی تاکید نمود: ما نیازمند آگاهی جامعه هستیم . محافل بین المللی و منطقه ای به نقشه ترکیه واقف و از آن آگاه است و عملکرد کنونی ترکیه را تحریک آمیز می داند. تفکر اردوغان به گونه ای است که گویی یک کشور ابرقدرت و به دنبال آزار و اذیت همه و ایجاد بی ثباتی بین المللی و منطقه ای است؛ سیاستی احمقانه و خودخواهانه که نتایج آن در طولانی مدت و میان مدت برای وجهه ترکیه فاجعه بار خواهد بود و رفته رفته فرایند امور به سمت مهار جنون ترکیه در سطح منطقه و دنیا پیش خواهد رفت.

القربی در مورد تهدید ترکیه مبنی بازکردن مرزهای خود به سوی پناهجویان و سرازیر شدن آنان به کشورهای اروپایی بدون اینکه از حمایت نظامی سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برخوردار باشد و اینکه آیا ناتو درصدد فریب ترکیه و سوق دادن هرچه بیشتر آن به سمت باتلاق سوریه است؟ گفت: کوشش برای غرق کردن هر چه بیشتر ترکیه در اشتباهات خود سرفصل عملکرد همه در مقابل این کشور است و هیچ تمایلی برای یاری به ترکیه وجود ندارد، زیرا بر اساس تمام معیارها ترکیه متجاوز است که جغرافیای یک کشور همسایه دارای حاکمیت را مورد تجاوز قرار داده است، بنابراین گاهی سخنانی برای تعارف و جلب رضایت ترکیه می شنویم که فقط در حد حرف است.

ترکیه گزینه ای جز تبادل نظر با روسیه ندارد

وی ادامه داد: اکنون اروپا از این دیوانگی ترکیه نگران و ناراضی است؛ کشوری که اکنون منزوی و تنها مانده است و همین شرایط سبب جنون و نگرانی و تنش در اظهارات مسئولان ترک شده است و چه بسا در مرحله آینده شاهد کوشش آنکارا برای به دست آوردن بعضی برگ های برنده در تبادل نظر با روسیه باشیم.

القربی در شرح این مطلب اضافه کرد: در هر حال ترکیه گزینه ای جز تبادل نظر با روسیه ندارد؛ تبادل نظریی که نه از موضع قدرت بلکه از موضع ضعف خواهد بود و در مسکو انجام خواهد شد نه استانبول و یا آنکارا و بر اساس شروط روسیه انجام خواهد شد، اما چه بسا به سمت آرام کردن جبهه به منظور استراحت مبارزان در مرحله آینده حرکت کند و در هر حال بر اساس جلب رضایت سوریه و دوستانش انجام خواهد شد که خون آنان و کوشش های نظامی و سیاسی آنان در کنار ملت سوریه و درد و رنج آنان را ارج می نهیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 810

به "مصاحبه، نماینده مجلس سوریه: ترکیه یک گزینه بیشتر ندارد، چرایی بزرگ نمایی تلفات نظامیان سوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، نماینده مجلس سوریه: ترکیه یک گزینه بیشتر ندارد، چرایی بزرگ نمایی تلفات نظامیان سوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید