مشاور خانواده، نیاز اساسی امروز جامعه ، راهی طولانی برای تبدیل شدن به یک مشاور

به گزارش مجله ستاره، جامعه امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به مشاور خانواده دارد. در جامعه و به خصوص در سطح خانواده ها آنقدر پیچیدگی وجود دارد که چاره ای جز مراجعه به مشاور خانواده نیست.

مشاور خانواده، نیاز اساسی امروز جامعه ، راهی طولانی برای تبدیل شدن به یک مشاور

به گزارش خبرنگاران، یکی از نیازهای اساسی جامعه مدرن امروز نیاز به مشاوران خانواده است، مشاورانی که درامور مختلف خانوادگی اعم از ازدواج تا حل مسائل بین زوجین و یا والدین با فرزندان تاثیرگذاری مثبت دارند. مشاوران خانواده برای اینکه در چنین موقعیتی قرار بگیرند مجبور به پشت سر گذاشتن مراحلی هستند تا آنها را واجد شرایط کنند در غیراینصورت هرگز نمی توانند یک مشاور خانواده لقب بگیرند.

مراحل تبدیل شدن به مشاوره خانواده

مشاوره خانواده باید دارای صلاحیت های مختلفی باشد و به درجاتی دست یابد. او نه تنها باید تحصیلات مرتبط با اصول مشاوره و روان شناسی را پشت سر بگذارد بلکه دوره های مختلف مشاوره خانواده را هم تجربه کرده باشد و علاوه بر آن صلاحیت های رفتاری و عقلی را نیز از خود نشان بدهد. او باید دارای قدرت و تجزیه موضوعات مرتبط با خانواده را از خود نشان بدهد و و ثابت کند که می تواند فردی مناسب جهت مشاوره و هدایت به دیگر افراد باشد.

در بُعد بین المللی تبدیل شدن به یک مشاور خانواده و امور ازدواج مراحلی عمدتا یکسان دارد. شخص ابتدا باید مدرک کارشناسی خود را در یکی از رشته های مرتبط با روان شناسی، مشاوره و علوم اجتماعی کسب کند. سپس در حوزه مشاوره تحصیلات کارشناسی ارشد خود را به پایان برساند. بعد در کلینیک های مرتبط با مشاوره دوره کارآموزی جهت کسب تجربه حضور پیدا کند و از نزدیک فرایند کاری را مشاهده کند. رشته های مرتبط با مشاوره خانواده کاملا مشخص هستند.

حداقل تجربه دو سال کار در کلینیک های مرتبط برای تبدیل شدن به یک مشاوره خانواده نیاز است و فرد باید این مرحله را هم در نظر بگیرد.

در کنار این تجربیات و تحصیلات، فرد باید به مطالعات حوزه های مختلف روان شناسی، ازدواج، انسان شناسی و اجتماعی بپردازد تا درک خود را نسبت به موضوعات مختلف را بالا ببرد.

نقش مشاور خانواده در رشد اجتماعی

یک مشاوره خانواده باید قادر باشد آنچنان مسائل مربوط به خانواده ها را حل نماید که آنها هم از لحاظ ذهنی و هم از لحاظ احساسی بهبود یابند و در جهت درست زندگی قرار بگیرند.

مشاور خانواده یک فرد حرفه ای والبته مورد اعتماد است که بی ثباتی ها را شناسایی می کند و راهکار درمان و حل آن مشکل را ارائه می دهد.

در راه تبدیل شدن به مشاوره، تحصیلات در کنار تجربه اندوزی در کلینک های مشاوره بسیار اهمیت دارد. نکته بسیار مهم این است که هنوز برخی از مشاوران با مدرک تحصیلی کارشناسی اقدام به هدایت و مشاور افراد می کنند این در حالی است که استانداردهای بین المللی می گوید که فرد باید حائز مدرک کارشناسی ارشد باشد و چه بهتر که مدرک دکترای حرفه ای خود را در این زمینه اخذ کند.

نکته ی که در سطور پیشین به آن اشاره شد اهمیت ضروری و غیرقابل اغماض حضور در کلینیک های مشاوره جهت کسب تجربه است. یک فرد حتی با داشتن عالی ترین سطوح تحصیلی بدون اینکه تجارب کلینیکی و کارآموزی نداشته باشد هرگز نمی تواند کار خود را به عنوان یک مشاوره خانواده آغاز کند.

بسکمک از مشاوران خانواده و امور ازدواج علاوه بر اینکه این مراحل را پشت سر می گذارند، به منظور پیشرفت بیشتر در کار خود اقدام به حضور در دوره های بین المللی می کنند که این دوره ها کیفیت کار آنها را بالاتر می برد و باعث تاثیرگذاری مثبت بر روی فرایند کاری می شود.

پس با سه رکن اساسی تبدیل شدن به یک مشاور خانواده آشنا شدیم:

1-تکمیل تحصیلات مرتبط با رشته مشاور خانواده

2-پشت سر گذاشتن دورههای کارآموزی و کلینیکی

3-مطالعات کتاب های به روز جهان در رابطه با روان شناسی، مشاوره و اجتماعی

4-حضور در دوره های بین المللی بازآموزی مشاوره

افزایش جمعیت مشاوران خانواده در جهان

هم اکنون بسکمک از کشورهای جهان با کمبود نیروی مشاوره خانواده روبرو شده اند. مشاور خانواده با نقش مثبت و تاثیرگذاری که ایفا می کند باعث می شود تا نبض جامعه منظم تر بتپد. جوامع پیشرفته بسیار به نقش مشاوران خانواده اهمیت می دهند. با وجود اهمیت آنها همانطور که پیش از این اشاره شد برخی از کشورها با کمبود نیرو در این زمینه روبرو هستند. از سویی دیگر یک بحران هم برای برخی از فارغ التحصیلان رشته مشاوره خانواده وجود دارد و آن هم این است که بعد از پشت سر گذاشتن تمام مراحل مربوط به این رشته، عموما فرصتی برای کار پیدا نمی کنند. اما خبر بسیار خوب برای تمامی مشاوران خانواده این است که تا سال 2026 فرصت شغلی برای مشاوران خانواده 23 درصد با افزایش روبرو می شود. اگراین آمار صحت داشته باشد آنگاه جمعیت زیادی از مشاوران خانواده بحران بیکاری را پشت سر می گذارند و از سویی انگیزه برای تحصیل در این رشته در بسکمک از افراد دیگر به وجود می آید.

البته هر چقدر تحصیلات فرد بالاتر باشد و تجربه بالایی هم به دست بیاورد شانس او برای استخدام در کلینیک های مختلف بالاتر می رود ضمن اینکه مطالعه منابع ارزشمند خارجی در این میان بسیار تاثیرگذار است. مطالعات خارج از کتب دانشگاهی اهمیتی بسیار زیاد دارد. بسکمک فکر می کنند که مطالعه خارج از درس در زمینه کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره خانواده یک کار دل به خواهی است اما نیاز شدید جهانی امروز به مشاوران خانواده نشان می دهد که مطالعه کتاب های به روز جهان یک نیاز اساسی و غیرقابل انکار است که نباید از کنار آن گذشت. مطالعه منابع خارجی بهتر است. این منابع اطلاعات ارزشمندی را در زمینه های مختلف مشاوره ای ارائه می دهند. این اطلاعات از سوی افراد بسیار کاربلد و حرفه ی تدوین شده است.دسترسی به این منابع دریایی از اطلاعات جدید را در اختیار فرد قرار می دهد.

قانونی برای آغاز راه

می خواهید یک مشاور پیروز باشید؟ فعالیت زیادی از خود نشان بدهید. ابتدا از پذیرش چند ارباب رجوع بپرهیزید. کار مشاوره را فقط با یک فرد آغاز کنید. یک زن، یک مرد یا یک کودک. تمرکز خود را بر روی اصلاح او بگذارید و کمک کنید مشکل خانوادگی اش حل شود.

هرگز سعی نکنیددر همان آغاز به کار خود به عنوان مشاوره، مراجعان متعددی داشته باشید. داشتن مراجعان متعدد نشانه پیروزیت کار نیست، آنچه که پیروزیت شما را رقم می زند این است که فرد بتواند از پس مسائل خود بربیاد و در زندگی شخصی خود پیروز باشد. حتی اگر بتوانید یک نفر را درست مشاوره بدهید کار خود را درست انجام داده اید.

یک مشاور خانواده وقتی به حد حرفه ای میرسد که بتواند کلیه اعضای یک خانواده را به جهت درست هدایت کند.

به هر حال تبدیل شدن به یک مشاور خانواده کار زمان بر و پرزحمت است و فقط کسانی از عهده آن بر می آیند که به این رشته واقعا علاقه داشته باشند. مشاور خانواده فردی با حوصله، منطقی و باسواد است و افرادی با روحیه پایین و درک نه چندان مقبول نمی توانند به این مرحله دست پیدا کنند.

منبع: Brandman

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1148

به "مشاور خانواده، نیاز اساسی امروز جامعه ، راهی طولانی برای تبدیل شدن به یک مشاور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور خانواده، نیاز اساسی امروز جامعه ، راهی طولانی برای تبدیل شدن به یک مشاور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید