مالیات بانک ها را مجبور به تمکین سود سپرده 15 درصدی کرد

به گزارش مجله ستاره، رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مالیات، سیستم بانکی را مجبور به تمکین از اخذ سود 15 درصدی از سپرده ها کرد، گفت: اکنون که نرخ واقعی سود سپرده ها منفی است، اخذ مالیات بر سود سپرده های بانکی موضوعیت ندارد و سازمان مالیاتی برنامه ای در این زمینه ندارد.

مالیات بانک ها را مجبور به تمکین سود سپرده 15 درصدی کرد

به گزارش مجله ستاره، امید علی پارسا در پاسخ به مجله ستاره، درباره اینکه دلیل تمکین بانک ها از سود سپرده 15 درصدی اخذ مالیات از سود سپرده های بالای 15 درصد است، شرح داد: سیستم بانکی به هر دلیل سودهای سپرده بیشتر از 15 درصد را پرداخت و دریافت می کردند که سازمان امور مالیاتی برای تامین هدف شورای پول و اعتبار و استفاده از ابزار مالیاتی برای اعمال قانون، سود سپرده های بالاتر از 15 درصد که بانک ها دریافت نموده بودند راه به عنوان هزینه قبول مالیاتی نپذیرفت و نخواهد نپذیرفت.

نقش مالیات در تمکین سیستم بانکی از سود سپرده 15 درصدی

به گفته رئیس کل سازمان امور مالیاتی، سیستم بانکی داشت هزینه ای را برای سود سپرده های بانکی می پرداخت که سازمان مالیاتی آن را به عنوان هزینه قانون قبول مالیاتی نمی دانست و سیستم بانکی را مجبور کرد تا از قانون تمکین کند و سودی بالاتر از 15 درصد برای سپرده های بانکی دریافت نکند.

وی که برنامه رادیو اقتصاد سخن میگفت، در پاسخ به اینکه آیا مالیات بر سود سپرده که در لایحه پیشنهادی شما به دولت حذف شد، همین بود یا خیر؟ گفت: خیر، مالیات بر سود سپرده در حقیقت یک بحث نظری است درباره اینکه کسانی که پول خود را در بانک سرمایه گذاری می نمایند چه میزان سود دریافت می نمایند که به اندازه سود سپرده ای که سیستم بانکی می پردازد، سپرده گذاران مبلغ اسمی آن دریافت می نمایند. اما طبق میزان تورم در حقیقت، آن ها پولی را از دست می دهند.

الزام مشاغل به استفاده از کارتخوان در شهریورماه

وی افزود: زمانی که نرخ واقعی سود سپرده بانکی از میزان تورم بیشتر باشد، نه تنها چیزی عاید سپرده گذاران نمی گردد بلکه مبلغی هم پرداخت می نمایند. اخذ مالیات بر سود سپرده های بانکی زمانی موضوعیت دارد که سود سپرده ها مثبت باشد. اما وقتی که اکنون نرخ واقعی سود سپرده ها منفی است، مالیات بر سود سپرده های بانکی موضوعیت ندارد و این سازمان برنامه ای در این زمینه ندارد.

پارسا در پایان گفت: اکنون به دلیل شیوع ویروس کرونا، اجرای تمام تکالیف مالیاتی را چند ماهی به تعویق انداخته ایم و حتی ارائه اظهارنامه های مالیاتی را برای مشاغل به جای خردادماه، تیرماه را پیشنهاد دادیم و در شورای عالی هماهنگی مالی هم این موضوع تایید شده است و بنابراین الزام مشاغل به استفاده از کارتخوان که قرار بود فروردین ماه عملیاتی گردد، به شهریور ماه امسال منتقل می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 957

به "مالیات بانک ها را مجبور به تمکین سود سپرده 15 درصدی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات بانک ها را مجبور به تمکین سود سپرده 15 درصدی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید