سکوت، سناریوی تازه برای گرانفروشی بلیت هواپیما

به گزارش مجله ستاره، در حالی که شرکت های هواپیمایی طی ماه های گذشته قیمت بلیت هواپیما را هر طور که خواستند، فروختند، نه تنها تا کنون تکلیف و سرنوشت این تخلف تعیین نشده است، بلکه به نظر می رسد کسی حاضر به پاسخگویی در این باره هم نیست.

سکوت، سناریوی تازه برای گرانفروشی بلیت هواپیما

به گزارش خبرنگاران، طی ماه های گذشته قیمت بلیت هواپیما به صورت غیرقانونی از سوی ایرلاین ها افزایش یافته است و در این میان نه تنها شرکت های هواپیمایی بلکه مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری هم حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشده اند.

داستان از اینجا آغاز شد که ایرلاین ها از ابتدای تیر ماه سال جاری قیمت بلیت پروازهای داخلی را بدون آنکه مصوبه و مجوزی از شورای عالی هواپیمایی داشته باشند، تا بیش از 30 درصد در مسیرهای مختلف افزایش دادند و جالبتر اینکه تا کنون توضیحی درباره علت این اقدام شان به رسانه ها و مردم نداده اند.

در این ماه ها مسئولان سابق و کنونی وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری به اظهارنظرها و هشدارهایی اکتفا کردند که هیچ وقت عملی نشد و جلسات متعدد گذشته هم بی نتیجه رها شدند. به نظر می رسید وزیر راه و شهرسازی تازه با جدیت بیشتری با این تخلف و گرانفروشی برخورد کند اما این اتفاق هنوز نیافتاده، هنوز رییس تازه سازمان هواپیمایی کشوری معرفی و انتخاب نشده و این دستگاه حاکمیتی با سرپرست اداره می گردد.

رستم قاسمی طی در هفته گذشته و در حاشیه تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت راه آهن در پاسخ به خبرنگار خبرنگاران درباره اینکه بالاخره تکلیف قیمت بلیت هواپیما چه زمانی روشن می گردد؟ اینگونه پاسخ داد: قیمت بلیت هواپیما به علت رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه محدودیت پذیرش 60 درصدی مسافر در پروازهای داخلی افزایش یافته بود که امیدواریم با بهبود شرایط کشور از نظر شیوع ویروس کرونا و برداشته شدن این محدودیت بتوانیم قیمت بلیت هواپیما را تعدیل کنیم.

وی اضافه نمود: محدودیت 60 درصدی پذیرش مسافر در ناوگان حمل و نقل عمومی بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا رخ داده است که هم اکنون در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا در حال بحث و آنالیز برای اعمال تغییرات در این پروتکل ها هستیم.

در این میان نه تنها قیمت بلیت هواپیما کاهش نیافته است بلکه ایرلاین ها باز هم قیمت بلیت هواپیما بالا می برند و اگر نگاهی به قیمت بلیت هواپیما بیندازیم متوجه می شویم که شرکت های هواپیمایی در طول روزهای هفته نرخ پروازهای داخلی را هر طور که بخواهند و به نفع شان باشد تغییر می دهند از سوی دیگر به گفته مسافران حتی با این وجود پروتکل های بهداشتی مانند محدودیت پذیرش 60 درصدی مسافر را هم رعایت نمی گردد.

با وجود پیگیری مکرر خبرنگار خبرنگاران در این باره مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری حاضر به پاسخگویی نشدند و بعضی مسئولان روابط عمومی تنها به گفتن این جمله اکتفا کردند که پاسخ ما همان اطلاعیه ای است که صادر کردیم!

سازمان هواپیمایی کشوری اخیرا در اطلاعیه ای اعلام نموده بود که هرگونه تخطی از اجرای مصوبات، ابلاغیه ها و دستورالعمل ها و سهل انگاری در این رابطه تخلف محسوب شده و شرکت هایی که از اجرای این مقررات خودداری نمایند، این سازمان نسبت به مجوزهای پروازی آن شرکت ها اقدام خواهد نمود.

در ادامه اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری بعلاوه تاکید نمود که هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت بلیت هواپیما در دستور کار خود ندارد و شرکت های هواپیمایی موظفند در مورد نرخ بلیت هواپیما، براساس تصمیمات اتخاذ شده در آخرین جلسه شورای عالی هواپیمایی عمل نمایند و فروش بالاتر از سقف نرخ معین شده در جلسه مذکور، تخلف محسوب می گردد.

اما معین نیست که چرا هر روز شرکت های هواپیمایی قیمت بلیت هواپیما را هرطور که دل شان بخواهد افزایش می دهند و برخورد جدی هم با این تخلفات صورت نگرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1862

به "سکوت، سناریوی تازه برای گرانفروشی بلیت هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکوت، سناریوی تازه برای گرانفروشی بلیت هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید