لغو ویزا روسیه و ایران؛ تزریق واکسن کرونا در روسیه

به گزارش مجله ستاره، اواخر اردیبهشت ماه سال جاری بود که اخباری مبنی بر از سرگیری مسافرت های بین المللی در بعضی از کشورهای دنیا به گوش رسید و همین اخیرا خبر تزریق واکسن کرونا در روسیه برای ایرانیان هم منتشر شد.

لغو ویزا روسیه و ایران؛ تزریق واکسن کرونا در روسیه

بر این اساس کشورها بر اساس تعداد مبتلایان و وسعت شیوع ویروس کرونا به رنگ های سبز و نارنجی و قرمز طبقه بندی شدند و سفر جهانگردان از کشور مبدا به کشور مقصدی که هردوی آنها در گروه سبز قرار داشتند، با اعمال شرایطی خاص بلامانع بود.

برای دریافت واکسن کرونا در روسیه همین الان می توانید تور روسیه در خبرنگاران را ببینید.

بر اساس این تصمیم گیری تعیین سطح خطر هر کشور، به اندازه واکسیناسیون در آن کشور و نیز اندازه سرایت کووید-19 و رواج گونه های تازه این ویروس، بستگی داشت.

بسیاری از کشورهای اروپایی مانند انگلیس، یونان، قبرس، رومانی و… اعلام آمادگی کردند که جهانگردانی که واکسن زده اند یا جواب منفی آزمایش ویروس کرونا دارند، مجاز به ورود به داخل مرزهایشان هستند.

در پی این اقدام صنعت جهانگردی که از زمان شیوع این بیماری بسیار متضرر شده بود، امیدی دوباره یافت. بعد از استقبال از این اقدام و اظهارنظرهایی که پیرامون آن صورت گرفت، بعضی دولت ها به صورت خاص تر به این موضوع ورود پیدا نموده و اعلام کردند به محض ورود جهانگردان به کشورشان به آنها واکسن مجانی کرونا تزریق خواهند کرد. این تصمیم، حوزه ای نوین تحت عنوان جهانگردی واکسن را در این صنعت ایجاد کرد که تزریق واکسن کرونا در روسیه هم بخشی از این برنامه هاست.

بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران معتقدند این برنامه ها که هدف اصلی آن تقویت جهانگردی در تعطیلات تابستانی اعلام شده است، باعث خواهد شد صنعت جهانگردی بتواند از پیک سفرهای تابستانی نهایت استفاده را برده و بخشی از ضرر و زیان هایی که در این مدت متحمل شده را جبران کند.

احتمالا برنامه تزریق واکسن کرونا در روسیه برای ایرانیان هم بتواند بخشی از این ضررها را جبران کند.

جایگاه ایران در تزریق واکسن کرونا در روسیه

با توجه به وسعت شیوع ویروس کرونا در ایران و محدودیت هایی که در رابطه با تزریق واکسن کرونا در کشورمان وجود دارد، صاحب نظران و کارشناسان مربوطه همیشه اعلام نموده بودند که اقبالی در این شاخه از جهانگردی نخواهیم یافت. اما گویا مسوولان وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی بیکار ننشسته اند و سعی دارند در این شاخه از جهانگردی جایی برای خود باز نمایند.

از این رو، با توجه به بهبودی نسبی وضع شیوع بیماری کرونا در روسیه و از آنجاکه، به تازگی بعضی محدودیت های اعمال شده در این کشور لغو شده و جهانگردان خارجی می توانند به این کشور سفر نمایند؛ روز گذشته برنامه اقدام مشترک لغو ویزا گروهی میان تهران-مسکو میان علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی کشورمان و زارینا دوگوزووا، رئیس آژانس فدرال جهانگردی روسیه (روستوریسم) به امضا رسید.

با توجه به همین تصمیم دولت روسیه موافقتنامه ای میان دو کشور ایران و روسیه به امضا رسیده که بر اساس آن، گروه های جهانگرد 5 تا 50 نفره ایرانی و روسی می توانند بدون ویزا به ایران و روسیه سفر و از خدمات تزریق واکسن کرونا در روسیه استفاده نمایند.

برای دریافت واکسن کرونا در روسیه همین الان می توانید تور روسیه در خبرنگاران را رزرو کنید.

البته به علت محدودیت ها در تزریق واکسن کرونا به ایرانیان در روسیه و شیوع انواع مختلف ویروس کرونا در حال حاضر این برنامه با محدودیت هایی روبه روست. از این رو، وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی در نظر دارد در فاز اول این طرح، جهانگردان واکسن را به روسیه اعزام کند.

البته این تصمیم دولت روسیه تنها مربوط به ایران نمی گردد؛ گویا روسیه در طرح جهانگردی واکسن پذیرای جهانگردانی از دیگر کشورها نیز است. رئیس جمهوری روسیه چندی پیش در مجمع مالی بین المللی سن پترزبورگ گفته بود دولت روسیه را موظف نموده تا سرانجام ماه جاری میلادی طرح جهانگردی واکسیناسیون را تدوین کند تا برنامه تزریق واکسن کرونا در روسیه برای ایرانیان هم به زودی عملی گردد.

ولادیمیر پوتین با تاکید بر این موضوع گفته بود دولت روسیه همه شرایط لازم برای اینکه اتباع خارجی بتوانند در قلمرو روسیه واکسن کرونا بزنند فراهم می نماید.

بر اساس این گزارش، موافقتنامه لغو ویزا گروهی چهار سال پیش و در سال 2017 میان دو کشور روسیه و ایران در مسکو به امضا دو کشور رسیده بود. اما به گفته مونسان، اجرای آن، احتیاج به برنامه اقدام مشترکی داشت تا فرآیند اجرای آن تعیین گردد که گویا اکنون زمان عملیاتی شدن آن فرا رسیده است.

یکی از شرایط انجام سفر گروهی بدون داشتن ویزا این است که متقاضیان به وسیله آژانس های رسمی مسافرتی اقدام نمایند، ضمن اینکه هیچ برنامه ای برای لغو ویزای انفرادی میان دو کشور به تایید نرسیده است. بر اساس این گزارش، روسیه تا به امروز چهار واکسن برای کرونا به ثبت رسانده است که اسپوتنیک وی واکسن اصلی این کشور است که حدود 60 کشور آن را تایید نموده و ده ها میلیون دوز از آن به کشورهای مختلف از جمله ایران ارسال شده است.

منبع: علی بابا
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2060

به "لغو ویزا روسیه و ایران؛ تزریق واکسن کرونا در روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لغو ویزا روسیه و ایران؛ تزریق واکسن کرونا در روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید