ضدعفونی تخم مرغ های بسته بندی شده با فناوری

به گزارش مجله ستاره، پژوهشگران روسی، فناوری جدید و کم هزینه ای ابداع کرده اند که می تواند تخم مرغ های بسته بندی شده را به سرعت ضدعفونی کند.

ضدعفونی تخم مرغ های بسته بندی شده با فناوری

پژوهشگران روسی، یک فناوری کم هزینه، ایمن و قابل اطمینان برای ضدعفونی کردن تخم مرغ های بسته بندی شده ابداع کرده اند. این فناوری، به از بین بردن باکتری هایی مانند سالمونلا که روی پوسته تخم مرغ وجود دارند، کمک می کند. همچنین این فناوری، امکان پرورش جوجه های گوشتی با ایمنی قوی در برابر بیماری های ویروسی را فراهم می کند. تخم مرغ های بسته بندی شده، با پرتو الکترون 50 نانوثانیه ضدعفونی می شوند. ضدعفونی در ظروف پلاستیکی صورت می گیرد.

سرگئی سوکووین(Sergey Sokovnin)، استاد آکادمی علوم روسیه(Russian Academy of Sciences) گفت: ضدعفونی کردن تخم مرغ های بسته بندی شده، آنها را در برابر آلودگی های بعدی محافظت می کند. ما دریافتیم که پنج کیلوگری (kGy5) برای ضدعفونی کافی است و امکان ضدعفونی کردن ظرف و پوسته تخم مرغ را فراهم می کند، اما ویژگی های فیزیکی پروتئین، زرده، پوسته یا ترکیب بندی تخم مرغ را تحت تاثیر قرار نمی دهد. اندازه تخم مرغ در این روش اهمیتی ندارد. گری یکای SI دوز جذبی در فیزیک پزشکی است.

ضدعفونی کردن، کیفیت گوشت و حجم جوجه ها را تحت تاثیر قرار نمی دهد. اگر 63 درصد جوجه ها از تخم مرغ های معمولی بیرون بیایند، تعداد جوجه های بیرون آمده از تخم مرغ های فرآوری شده، 64 درصد است اما تفاوت اینجاست که جوجه های سالم از تخم مرغ های ضدعفونی شده بیرون می آیند.

سوکووین ادامه داد: 86 درصد جوجه هایی که از تخم مرغ های ضدعفونی نشده بیرون می آیند، نشانه های التهاب مزمن را دارند؛ در حالی که این تعداد در تخم مرغ های ضدعفونی شده فقط چهار درصد بود. جوجه های گروه دوم، ایمنی بیشتری نسبت به بیماری نیوکاسل داشتند. بدین ترتیب، جوجه هایی که از تخم مرغ های ضدعفونی شده بیرون می آیند، کمتر بیمار خواهند شد و کاهش قابل توجه دوز آنتی بیوتیک ها در هنگام رشد جوجه ها نیز امکان پذیر خواهد بود.

این فناوری به تولیدکنندگان نیز کمک می کند تا در زمان صرفه جویی کنند. بیرون آمدن جوجه از تخم مرغ های ضدعفونی شده، حدود شش ساعت کمتر زمان می برد و جوجه ها به جای 22 تا 24 ساعت، طی 16 تا 18 ساعت بیرون می آیند. این موضوع به خاطر کاهش هزینه تولید، اهمیت قابل توجهی دارد.

هیچ مشکل فنی جدی در رابطه با به کارگیری این فناوری وجود ندارد. اندازه کوچک شتاب دهنده، به کارگیری آن را برای کنترل و بسته بندی تخم مرغ ها در مرغداری ها سهولت می بخشد. به گفته پژوهشگران، شاید بتوان از این فناوری برای ضدعفونی کردن سطح تخم پرندگان دیگر و محصولات دارای پوست مانند موز، پرتقال و برخی دانه ها نیز استفاده کرد.

این پژوهش، در مجله Food and Bioproducts Processing به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1569

به "ضدعفونی تخم مرغ های بسته بندی شده با فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضدعفونی تخم مرغ های بسته بندی شده با فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید