شگردهای ویژه کلاهبرداری در سایت های خرید و فروش ، بیعانه ندهید!

به گزارش مجله ستاره، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی شگرد و شیوه های رایج کلاهبرداری در سایت های واسط فروش را تشریح کرد.

شگردهای ویژه کلاهبرداری در سایت های خرید و فروش ، بیعانه ندهید!

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران، سرهنگ علی محمد رجبی در مصاحبه با فارس با اعلام شیوه های رایج کلاهبرداری در سایت های واسط فروش گفت: استفاده از سایت های واسط فروش و درج آگهی تقریبا یکی از روش هایی است که افراد برای تبادل کالا از آن استفاده می نمایند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا توضیح داد: استفاده مدام کاربران از این سایت ها و بستر فروش کالاهای دست دوم زمینه را برای انواع کلاهبرداری های مجازی فراهم نموده است.

وی گفت: مهم ترین تکنیک ها و شیوه های مجرمین برای کلاهبرداری به وسیله این سایت ها عبارت است از دریافت بیعانه، جعل اطلاعات، عکس های دروغین، کارشناسی جعلی ماشین، جا زدن در پوشش فروشنده اصلی، پرداختن چک، سوءاستفاده ا ز اعتماد بی جا و قرار گذاشتن در محل های خلوت.

سرهنگ رجبی توضیح داد: مجرمان در قالب سایت های خرید و فروش به وسیله دریافت بیعانه برای نگهداشتن کالا کلاهبرداری می نمایند؛ یعنی پس از دریافت بیعانه، شماره شان از دسترس خارج شده و خریدار دیگر دسترسی به آنها ندارد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: برخی کلاهبرداران نیز از روش جعل اطلاعات استفاده می نمایند، یعنی اطلاعات غیرواقعی را درباره کالا درج می نمایند.

وی گفت: استفاده ازعکس های دروغین برای فروش کالا از دیگر روش هاست؛ متأسفانه مواردی داشته ایم که خریدار کالایی را دریافت می نماید اما متوجه می گردد که با کالای تبلیغ شده و عکسی که در سایت دیده مطابقت ندارد.

سرهنگ رجبی به کلاهبرداری عده ای در پوشش کارشناس خودرو اشاره و بیان داشت: تعدادی از این افراد تخصص ندارند و برای کلاهبرداری وارد این حوزه شده اند و بعضا حتی گواهی جعلی نیز برای خودرو صادر می نمایند؛ خیلی وقت ها کلاهبرداران خودشان را جای فروشنده جا زده و از هویت و کارت فروشنده دیگری که در سایت، آگهی داده سوءاستفاده نموده و کلاهبرداری می نمایند.

این مقام ارشد پلیس فتا، خرید و فروش به واسطه چک را از جمله مواردی دانست که می تواند مسائل بعدی را برای خریدار یا فروشنده به وجود بیاورد.

وی گفت: اعتماد بی جا و تعارف های بیش از حد در امر خرید و فروش و نداشتن قدرت نه گفتن از جمله مواردی است که می تواند افراد را در دام کلاهبرداران اسیر کند؛ در این موارد فرد کالا یا تعهدی را قبول می نماید و بنا به اعتماد بی جایی که داشته کالا را ارسال می نماید و در ادامه متوجه می گردد که از وی کلاهبرداری شده است.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا به روش دیگر کلاهبرداری اشاره و بیان داشت: برخی مواقع خریدار یا فروشنده قرار معامله حضوری گذاشته و در جایی غیر امن حضور پیدا می نمایند که می تواند به زورگیری و خفت گیری منجر گردد.

سرهنگ رجبی از هموطنان درخواست کرد که اگر از بسترهای مجازی برای خرید و فروش استفاده نمایند حتماً اصول ایمنی را رعایت نموده و با دانش و آگاهی اقدام به معامله نمایند؛ به این نکته نیز توجه داشته باشند که تا جنس کالا را رویت ننموده و از صحت آن مطمئن نشده اند خرید را انجام ندهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1224

به "شگردهای ویژه کلاهبرداری در سایت های خرید و فروش ، بیعانه ندهید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگردهای ویژه کلاهبرداری در سایت های خرید و فروش ، بیعانه ندهید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید