سلیقه ای عمل کردن بانک ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن

به گزارش مجله ستاره، وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی بارها اعلام نموده اند که تنها یک ضامن برای دریافت وام اجاره کافی است اما بانک ها طبق سلیقه خود برای متقاضیان ضامن های جدیدی مشخص می نمایند.

سلیقه ای عمل کردن بانک ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت ارزان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از باشگاه خبرنگاران بازار اجاره به عنوان یکی از مهم ترین بخش های مالی کشور این روز ها با چالش بزرگی تحت عنوان وام ودیعه مسکن روبرو شده است و بسیاری از متقاضیان این وام چندین هفته است که درگیر آن هستند.

روز گذشته مهلت بارگذاری اطلاعات در سامانه وزارت راه و شهرسازی به اتمام رسید و این خود تازه ابتدای ماجرا است. بسیاری از متقاضیان وام ودیعه در تماس های مکرری که با خبرنگاران داشتند، اعلام کردند بامشکل ضامن و همچنین دریافت کد رهگیری روبرو هستند. بسیاری از این متقاضیان اعلام نموده بودند که مالکان به دلیل نگرانی از مالیات حاضر به تمدید قرارداد نیستند و از سوی دیگر بعضی نیز با مشکل ضامن روبرو هستند چراکه بیشتر بانک ها در این بخش به صورت سلیقه ای عمل می نمایند و این امر باعث شده افرادی که در صف دریافت تسهیلات هستند با مسائل بسیار زیادی روبرو شوند.

مالکان به دلیل نگرانی از اخذ مالیات حاضر به تمدید قرارداد و دریافت کد رهگیری نیستند

در همین رابطه حسام عقبائی نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران در گفت و گو با خبرنگار مالی خبرنگاران با بیان اینکه بسیاری از مالکان به دلیل نگرانی از اخذ مالیات در این روز ها حاضر به تمدید قرارداد و یا عقد قرارداد جدید نیستند گفت: مشاوران املاک موظف هستند با توجه به دستور العمل جدید ستاد ملی مشاخصه با کرونا، کد رهگیری برای تمامی قرارداد های جدید صادر نمایند.

او ادامه داد: در صورتی که حتی اگر موجر یا مستاجر هر کدام برای قرارداد و دریافت کد رهگیری اقدام نکند، مشاور املاک خود می تواند کد رهگیری جدید برای مستاجران صادر کند.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری با اشاره به اینکه در این بین بعضی از مشاوران املاک نهایت کوشش خود را می نمایند از این فرصت سوء استفاده نمایند اضافه کرد: مشاوران املاک حق ندارند هیچ هزینه ای بابت دریافت کد رهگیری از طرفین دریافت نمایند.

هیچ قرارداد اجاره ای نباید بدون کد رهگیری باشد

عقبایی شرح داد: بعضی از مشاوران املاک به موجران و یا مستاجران اعلام می نمایند که قرارداد با کد رهگیری می خواهید یا قرارداد بدون کد رهگیری، که در این بین باید اعلام گردد که هیچ قراردادی بدون کد رهگیری برای مستاجران صادر نمی گردد.

او توضیح داد: تمامی مشاوران املاک موظف هستند بدون دریافت هیچ هزینه اضافی و تنها با نرخ حق کمیسیون و مالیات بر ارزش اضافه کرده، کد رهگیری را برای متقاضیان صادر نمایند.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران شرح داد: چنانچه مشاور املاک و یا موجر در این بخش با مشکل روبرو گردد و یا مشاور املاک کد رهگیری صادر ننموده باشد، نمونه شاخص تخلف است و اتحادیه مشاوران املاک با این تخلف برخورد می نماید.

عقبایی با بیان اینکه بسیاری از مالکان نگران اخذ مالیات به دلیل دریافت کد رهگیری هستند اضافه کرد: باید این موضوع را اعلام کنیم که برای واحد های زیر 150 متر به هیچ عنوان مالیات دریافت نمی گردد و برای واحد های بالای 150 متر هم تنها مالیات بسیار کمی متناسب با نرخ های سازمان امور مالیاتی اخذ می گردد.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران تاکید نمود: متقاضیان چه کد رهگیری دریافت نمایند چه دریافت ننمایند سازمان امور مالیاتی با توجه به اطلاعات و سامانه هایی که دارد می تواند از مالکان واحد های بالای 150 متر مالیات اخذ کند.

عقبایی با اشاره به اینکه این تسهیلات نقش موثری در کاهش اثرات هیجانی بازار اجاره دارد اضافه کرد: امیدواریم دولت برنامه پرداخت تسهیلات به متقاضیان را در برنامه بودجه سال آینده خود قرار دهد و بتواند این برنامه ها را به صورت عملیاتی به مرحله اجرایی برساند.

بر اساس این گزارش با توجه به اعلام وزارت راه وشهرسازی و همچنین بانک مرکزی مبنی بر اینکه برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن تنها یک ضامن کافی است، اما همچنان شاهد آن هستیم که بانک ها در این بخش به صورت سلیقه ای عمل می نمایند به طوری که بسیاری از آن ها برای تسهیلات 50 میلیون تومانی وام مسکن، 3 ضامن درخواست نموده اند و بیشتر بانک ها برای وام اجاره 2 ضامن رسمی خواسته اند.

تسهیل شرایط دریافت وام ودیعه مسکن

چندی پیش اسلامی وزیر راه وشهرسازی درباره این موضوع که برای تسهیلات ودیعه مسکن چه تعداد ضامن ضروری است گفت: برای تسهیلات زیر 30 میلیون تومان، ضامن لازم نیست و متقاضیان با چک یا سفته هم می توانند این تسهیلات را دریافت نمایند و برای تسهیلات بالای 30 میلیون تومانی هم 2 ضامن کافی است.

همچنین اسلامی اعلام نموده بود که در ستاد ملی کرونا تمامی شرایط را تسهیل نموده ایم و اجازه داده ایم که متقاضیان بتوانند با شرایط آسان تر این تسهیلات را دریافت نمایند.

وزیر راه وشهرسازی اظهار کرد: فرایند پرداخت وام ودیعه مسکن، آرام آغاز شد و در ابتدا کند بود، زیرا بانک ها ساز و کاری برای پرداخت تسهیلات نداشتند و تنها کارمزد را دریافت می کردند.

او ادامه داد: چنین فرایندی برای پرداخت تسهیلات در سیستم بانکی وجود نداشت و کار های هماهنگی با بانک مرکزی را در این بخش انجام دادیم.

اسلامی اضافه کرد: برای یاری به متقاضیان، هفته قبل به صورت رسمی مصوباتی را برای تسهیل در فرایند پرداخت تسهیلات ابلاغ کردیم.

او اعلام کرد: متقاضیانی که تمایل دارند در مدت 3 سال بازپرداخت این تسهیلات را انجام دهد می توانند از این مصوبه استفاده نمایند.

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه در ابتدای پرداخت تسهیلات، موضوعات و مسائلی در فضای مجازی در ارتباط با میزان اقساط تسهیلات مطرح شده بود، اضافه کرد:بسیاری از مستاجران با توجه به نرخ های اجاره قادر به پرداخت اقساط تسهیلات نیستند بنابراین مصوبات را به گونه ای تنظیم کردیم که متقاضیان تنها اقساط کارمزد را پرداخت نمایند و این موضوع را در ستاد ملی مشاخصه با کرونا مطرح کردیم و دو مصوبه را تصویب کردیم.

او شرح داد: به طوری که متقاضیان اگر چک برگشتی دارند مسئله ای برای دریافت وام ندارند و اگر کسی تمایل داشته باشد که تسهیلات را تقسیط و در طول سه سال پرداخت کند به راحتی می تواند این کار را انجام دهد بنابراین ما این موضوع را تصویب و به بانک ها ابلاغ کردیم.

اسلامی با اشاره به اینکه هم اکنون 12 هزار و 500 نام کاربری و پسورد برای متقاضیان وام ودیعه مسکن طراحی شده است و تمامی بانک های عامل به سامانه متصل شده اند، یادآور شد: ساده سازی و روان سازی و تسهیل گری برای دریافت تسهیلات را انجام داده ایم و مصوباتی هم در این زمینه صادر نموده ایم که به قدر کفایت موثر است.

شعب بانک ها همکاری لازم را در پرداخت وام اجاره انجام دهند

اما روزگذشته محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه شهرسازی با بیان اینکه طبق مصوبه ستاد ملی مشاخصه با کرونا برای تسهیلات تا 15 میلیون تومان هیچ ضمانتی لازم نیست، شرح داد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مشاخصه با ویروس کرونا برای دریافت وام 15 میلیون تومانی ودیعه مسکن، ضامن احتیاج نیست و متقاضیان می توانند با ارائه چک یا سفته این تسهیلات را دریافت نمایند.

او ادامه داد: برای تسهیلات ودیعه مسکن تا 30 میلیون تومان یک ضامن و برای وام های بالای 30 میلیون تومان هم دو ضامن ضروری است.

معاون وزیر راه و شهرسازی شرح داد: بانک مرکزی برای این تسهیلات ملاک عمل و دستور العمل های لازم را در نظر گرفته و باید بانک ها این ملاک عمل را در دستور کار خود قرار دهند.

محمودزاده اظهار کرد: تا کنون مکاتباتی با بانک مرکزی در رابطه با مسائل متقاضیان وام ودیعه مسکن اجرا شده و بانک مرکزی هم در این زمینه مصوباتی را اعلام نموده است و باید در این بخش شعب بانک ها همکاری لازم را انجام دهند؛ جزئیات در رابطه با مسائل متقاضیان را بانک مرکزی باید جوابگو باشد.

براساس این گزارش طبق آنالیز های انجام شده به نظر می رسد که معین نحوه اخذ ضمانت به صورت چک یا سفته بودن نیز به بانک ها واگذار شده است؛ این در حالی است که بعضی از بانک های عامل به متقاضیان اعلام نموده اند که بر اساس دستورالعمل داخلی بانک، سفته از متقاضیان نمی پذیرند و چک نیز باید به نام خود متقاضی باشد؛ به عبارت دیگر در صورتی که دسته چک به نام خودِ متقاضی نباشد، از تشکیل پفراینده وام ودیعه خودداری می نمایند.

پیش از این نیز از سوی مقامات بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی اعلام شده بود که استعلامی بابت چک برگشتی انجام نمی گردد؛ اما بر اساس دستورالعمل تدوین شده، تنها دسته چک هایی که تاریخ صدور آنها به 1 اسفند 98 به بعد اختصاص داشته باشد، احتیاجی به استعلام بابت چک برگشتی ندارند.

متاسفانه سلیقه ای عمل کردن تمامی بانک ها برای پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن، باعث شده تنها مستاجران و متقاضیان این تسهیلات، چوب این ناهماهنگی ها را بخورند.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1129

به "سلیقه ای عمل کردن بانک ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلیقه ای عمل کردن بانک ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید