رشته های ورزشی المپیک نوین؛ تیراندازی

به گزارش مجله ستاره، تاریخچه ورزش تیراندازی

در گذشته، انسان ها هنگام شکار از تیر و کمان استفاده می کردند. این ابزار قدمتشان به پیش از تولد حضرت عیسی (ع) باز می شود.

رشته های ورزشی المپیک نوین؛ تیراندازی

هنگامی که حضرت محمد (ص) از سمت خداوند تبارک و تعالی به مقام پیامبری مبعوث شد و دین اسلام را به مردم معرفی کرد، تیراندازی را به عنوان یکی از مهم ترین مهارت های جنگیدن قلمداد کردند و فرمودند: تیراندازی را مانند سوارکاری و شنا بیاموزید که از واجبات زندگی هستند.

تیر و کمان از آن جهت یکی از ابزار مهم و بااهمیت در جنگ ها بود که از راه دور و بدون درگیری تن به تن با دشمن، او را از پای درمی آورد و کشورها برای حفظ و امنیت منطقه خود، از طریق این ابزار در مقابل متجاوزان ایستادگی می کردند.

طبق اسناد بر جای مانده، با اختراع اسلحه های گرم در قرن 15 میلادی، به تدریج از ارزش و رونق تیراندازی در جنگ ها کم شد و انسان ها در سرگرمی، ورزش و شکار از این وسیله استفاده می کردند.

روزبه روز سلاح های پیشرفته تری طراحی و ساخته و به طور رسمی در قرن 19 میلادی مسابقه تیراندازی برگذار شد.

با آغاز المپیک نوین که سال 1896 میلادی برگذار شد، ورزش تیراندازی جزو لیست ورزش ها نهاده شد و علاقه مندان زیادی شرکت کردند.

در سال 1907 میلادی فدراسیون تیراندازی به وجود آمد، اما چند سال بعد یعنی سال 1939 میلادی، فدراسیون ورزش تیراندازی فعالیت خود را متوقف کرد. در سال 1947 میلادی مجددا این فدراسیون به کار خود ادامه داد.

در قرون 13 و 14 میلادی اولین باشگاه ها برای ورزش تیراندازی در آلمان تاسیس شد و تنها مردها اجازه شرکت در این کلاس ها را داشتند و در سال 1958میلادی نخستین مسابقات ورزش تیراندازی زنان شکل گرفت.

در سال 1998 میلادی رسما فدراسیون بین المللی ورزش تیراندازی اعلام موجودیت کرد.

منبع: کجارو / tarikhche.blog.ir / noonoab.ir / archerybow.blogfa.com
انتشار: 6 بهمن 1400 بروزرسانی: 6 بهمن 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1929

به "رشته های ورزشی المپیک نوین؛ تیراندازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشته های ورزشی المپیک نوین؛ تیراندازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید