رابرت شیلر و اقتصاد روایت ها

به گزارش مجله ستاره، خبرنگاران: رابرت شیلر، اقتصاددان دانشگاه ییل، تحقیقات پیشگامانه ای در خصوص اقتصاد و بازارهای مالی انجام داده است و در سال 2013 جایزه نوبل را با یوجین فاما و لارس پیتر هانسن برای کار در زمینه تحلیل قیمت دارایی به اشتراک گذاشت. شیلر قبل از سقوط سال 2008، درباره حباب بازار سهام هشدار داد و حباب مسکن را پیش از شروع سال 2008 اظهار داشت. اکنون او روی گرایش جدیدش که به اقتصاد روایی مشهور است تمرکز دارد، به ویژه این ایده که داستان های عامه، چه واقعی و چه دروغ، می توانند بر اقتصاد و بازارها تاثیر بگذارند. نمونه ای از این روایت دروغین: هرگز قیمت خانه سقوط نمی کند. اقتصاددانان و سرمایه گذاران روایات را به خطر نمی اندازند. شیلر به تازگی کتاب اقتصاد روایتگری، چگونه داستان ها اپیدمیک می شوند و رویدادهای مهم مالی را راهنمایی می نمایند را نوشته است. وال استریت ژورنال برای تحقیقات در خصوص روایات با شیلر گفت وگو کرد. گزیده های از این مصاحبه را می خوانید:

رابرت شیلر و اقتصاد روایت ها

به گزارش خبرنگاران،

رابرت شیلر: اقتصاددان دانشگاه ییل

مکتب: نئو کینزین

گرایش کاری: اقتصاد رفتاری

آیا می توانید ایده خود را درباره نقشی که روایت ها در اقتصاد و بازارهای مالی ایفا می نمایند شرح دهید.

برای سرمایه گذاران و اقتصاددانان مهم است آنچه را که مردم فکر می نمایند با گذشت زمان همه چیز را تغییر می دهد، آنالیز نمایند. با مطالعه روایات آنها می توان این کار را انجام داد. این گفتن یک داستان است که آن را با چیزی به یادماندنی به تصویر می کشد. معمولا مردم مستقیما در خصوص تئوری های مالی خود صحبت نمی نمایند، بلکه آنها را به وسیله داستان نشان می دهند. سرمایه گذاران تحت تاثیر قرار می گیرند و باید بدانند کدام داستان ویروسی است و آیا در آن داستان ها گرفتار می شوند؟

سال ها پیش، من و همکار مالی ام، جان پوند، مطالعه ای را در خصوص چگونگی یافتن راهی برای افزایش سرمایه گذاری در کشور انجام دادیم و نتیجه گرفتیم که اکثر مردم سیستماتیک نیستند. آنها لزوما به نکات پاسخ نمی دهند ، اما به هر آنچه در خصوص آن صحبت می گردد پاسخ می دهند.

به نظر شما چه روایاتی اکنون در اقتصاد و بازارهای مالی کار می نمایند؟

فناوری روایتی مهم است. این [روایت] باعث رونق دات کام شد و درست قبل از بحران مالی بازگشت و همیشه جهش می یابد. حالا هوش مصنوعی است این یک تاکید متفاوت از مورد قبلی در خصوص ماشین های صرفه جویی در نیروی کار است، در حال حاضر ترسناک نیست. این مانع هزینه های مصرف نماینده نمی گردد. اما اگر تاکید بر کاهش شغل ناشی از روبات ها بود، ممکن است مصرف نمایندگان هزینه های خود را کاهش دهند و در واقع ترس می تواند شرایط را برگرداند.

در خصوص روایات مربوط به کلیات اقتصاد چه نمونه ای وجود دارد؟

روایت قریب به اتفاق همه چیز درباره دونالد ترامپ است. در حال حاضر، [روایت ترامپ] به طرز حیرت انگیزی قوی است. این روایت با فعالیت مالی و سرمایه گذاران چه می نماید؟

روایت این چنینی پتانسیل دارد که مردم را بترساند و باعث گردد آنها به عقب برگردند. اما تاکنون چنین نشده است. من جوابی ندارم که چرا دونالد ترامپ می فهمد مردم جهت گیری پیروزیت دارند. او به جهت گیری آنها یاری می نماید. او مردم را تشویق می نماید تا زندگی سطح بالایی داشته باشند. او رویای آمریکایی را به روشی جدید پیش می برد. این بخشی از اقتصاد ، بازارهای مالی و بازار مسکن است.

آنها شرحات اصلی در خصوص قدرت رکود مالی هستند. افسردگی بزرگ به دلیل روایت بزرگ بود. فرانکلین روزولت گفت همه آنچه را که باید از آن می ترسیدیم خود ترس بود. این عبارت توسط بسیاری از افراد به یادگار مانده است. و این فقط ترس نیست. احساسات دیگر مانند عصبانیت ممکن است اقتصاد و بازارها را تغییر دهد.

چگونه سرمایه گذاران می توانند روایات را در تفکر خود بگنجانند؟

یک سرمایه گذار فردی که تخصص خاصی ندارد باید فقط متنوع باشد. شاید بتوانید با سرمایه گذاری در ارزش کمی به نتیجه برسید. اگر بلندپرواز هستید و برای شما جذاب است که به این موارد فکر کنید ، پس به دنبال آن بروید. شما باید به این فکر کنید که ارزش واقعی چیست و تخیل چیست و سپس به روایات نگاه کنید تا ببینید چه سهامی فراتر از درآمد آن است.

بنابراین هدف این است که بدانیم روایت ها چگونه به قیمت دارایی یاری می نمایند؟

بله ، شما باید یک حس تجارت واقعی داشته باشید. چرا چیزی قیمت غیر عادی دارد؟ شاید این یک سرمایه گذاری واقعا مثبت باشد. اما اگر چنین است، چرا سرمایه گذاران نمی توانند آن را بالا ببرند؟ شاید روایات توجه را از اصول دور می نمایند. من نمی دانم که دونالد ترامپ به عنوان یک سرمایه گذار چقدر خوب است، اما او در درک روایت ها خوب است. او نبوغ خاصی دارد، گرچه من قطعا منظورم این نیست که از هر کاری که می نماید تمجید کنم. در هر صورت، اگر داوری خوبی داشته باشید می توانید از روایات به عنوان بخشی از سرمایه گذاری پیروز بهره ببرید.

اما این ممکن است برای بسیاری از سرمایه گذاران سخت باشد تا روایات را درک نمایند؟

بله، نوعی هنر است. تقریبا مثل یک مورخ بودن است. شاید باید تعداد بیشتری از افراد به جای تجارت، تاریخدان باشند. روش من مراجعه به منابع دیجیتالی و جست وجوی روایاتی است که من در مطبوعات می بینم، مثل روایات پیرامون هوش مصنوعی. می بینم که چقدر عقب می رود و مقالات را می خوانم. برخی اوقات روایتی دهه ها طول می کشد. دیگر روایات سریعتر از میدان بازی کنار می فرایند. شما سعی می کنید با قضاوت، جامعه را درک کنید که آیا اخبار واقعی می خوانید یا اخبار جعلی. روایت ها از رویدادهای واقعی الهام می گیرند. اما گاهی اوقات بدون اینکه خود واقعی باشند رشد می نمایند. در سرمایه گذاری، این حتی سخت تر است. شما باید قضاوت کنید که سرمایه گذاران دیگر چگونه روایت ها را شرح می دهند.

آیا این فکر مانند گفته جان مینارد کینز، مبنی بر سرمایه گذاری در سهام مانند کوشش برای قضاوت دیگران در داوری مسابقه زیبایی است؟

بله. در بحث و مشاجرات دات کام، آمازون پیروزیت واقعی بود. اما دیگران فقط از نظر ظاهری مانند آمازون به نظر می رسیدند و در امتداد روایت سوار بودند.

آیا روایاتی وجود دارد که به زودی در حال توسعه باشند؟

من در کتاب 9 مورد چند ساله را ذکر نموده ام: وحشت در مقابل اطمینان؛ کم مصرفی در مقابل مصرف آشکار؛ استاندارد طلا در مقابل دو فلزی؛ ماشین های صرفه جویی در کار جایگزین بسیاری از مشاغل می شوند؛ اتوماسیون و هوش مصنوعی تقریبا کلیه مشاغل را جایگزین می نمایند؛ رونق املاک و مستغلات. حباب های بازار سهام؛ تحریم، سودجویان و تجارت شرور، اتحادیه های کارگری شیطانی و مارپیچ قیمت دستمزد. [یا این ایده که اتحادیه های کارگری تورم را افزایش می دهند].

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 639

به "رابرت شیلر و اقتصاد روایت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابرت شیلر و اقتصاد روایت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید