دستگیری 12 جوان گرفتار شده در شرکت هرمی

به گزارش مجله ستاره، معاون مبارزه با جرایم جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری 12 جوان گرفتار شده در شرکت هرمی موسوم به کیونت خبر داد.

دستگیری 12 جوان گرفتار شده در شرکت هرمی

به گزارش ،سرهنگ کارآگاه جهانگیر تقی پور معاون مبارزه با جرایم جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت گفت: هجدهم آذرماه سال جاری جوان ناشناسی با مرکز فوریت های پلیس 110 تماس و گفت، من و تعدادی جوان دیگر چند روز است که در یک آپارتمان حبس شده ایم.

وی گفت: تیمی از ماموران کلانتری 11 هفت چنار پس از ثبت شکایت اولیه نتیجه تحقیقات اجرا شده را به بازپرس شعبه یکم دادسرای ناحیه 31 تهران منعکس و پرونده تشکیل شده برای رسیدگی تخصصی از کلانتری 111 هفت چنار به اداره چهاردهم پلیس آگاهی ارجاع شد.

معاون مبارزه با جرایم جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت اذعان داشت: کارآگاهان در بررسی اولیه دریافتند با باند کلاهبرداری هرمی روبرو هستند.

وی با بیان اینکه کارآگاهان پیروز شدند مخفیگاه این افراد را در محدوده هفت چنار شناسایی کنند، اضافه کرد: با انعکاس اطلاعات به دست آمده به بازپرس پرونده، دستور دستگیری اعضای این باند صادر و کارآگاهان بیست و سوم دی ماه پیروز شدند در یک عملیات پلیسی 12 تن از اعضای این شرکت را دستگیر کنند.

تقی پور اضافه کرد: پس از انتقال متهمان به پلیس آگاهی در بررسی اولیه به دست آمد، 4 تن از افراد دستگیر شده سابقه دار بوده و پیش تر نیز در همین زمینه دستگیر شده اند.

وی در مورد فعالیت شرکت موسوم به کیونت، عنوان داشت: شرکت کیونت در واقع همان شرکت هرمی موسوم به گلدکوئیست است که با تغییر عنوان و رویه این بار با عنوان استخدام در شرکت های دولتی و معتبر عضو گیری می کنند که اکثریت اعضای این باند از سایر استان ها به تهران آمده اند و جوان هستند.

معاون مبارزه با جرایم جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت ادامه داد: اعضای فعال در این شرکت، اعضای جدید شرکت را به فعالیت در زمینه بازاریابی شبکه ای تشویق کرده و طی چندین جلسه آموزشی نهایتا با مبالغی مابین 30 تا 40 میلیون تومان آن ها را به بهانه دریافت سود مجبور به عضوگیری از میان دوستان، بستگان و یا سایر اعضای خانواده می کنند تا زمینه ادامه فعالیت خود را فراهم کنند.

وی گفت: کلیه متهمان با دستور بازپرس شعبه یک دادسرای ناحیه 31 تهران برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره چهاردهم پلیس آگاهی قرار دارند.

سرهنگ تقی پور در سرانجام به خانواده ها و افراد جوان جویایی کار چند توصیه کرد:

1- بعضا دیده شده افرادی که در ابتدای عضویت در این شرکت ها توسط پلیس نجات می یابند همچنان متعجب هستند که چرا پلیس مانع از شراکت آنان در تجارتی سودآور شده است. با یک مثال ساده برای این افراد می توان شرکت های هرمی را به جارو برقی تشبیه کرد که سود واقعی تنها نصیب سرشاخه های اصلی می شود و چیزی به افرادی که در جهت جذب سرمایه به درون این جاروبرقی هستند نمی رسد.

2- به هیچ وجه به درخواست مبالغ میلیونی (معمولا 30 میلیون به بالا) فرزندانتان که برای استخدام راهی تهران شده اند تحت عنوان ضمانت برای کار و خرید وسیله و... پاسخ مثبت ندهید و به آشنایان و اطرافیانتان نیز بسپارید به هیچ عنوان این پول را به فرزندتان ندهند. تنها راهی که می توانید زمینه بازگشت فرزندتان را فراهم کنید عدم پرداخت پول می باشد، چون تنها در این صورت است که این شرکت ها دست از اغفال سوژه برداشته و وی را رها می سازند.

3- نسبت به سکونت تعداد زیادی جوان در یک آپارتمان کوچک و با رفت و آمد محدود در محل سکونت خود، به وجود شرکت های هرمی شک کرده و پلیس را در جریان قرار دهید.

4- هرگونه استخدام در سازمان های دولتی از طریق رسانه های جمعی اعلام می شود. پس در صورت تماس یک دوست قدیمی در مورد استخدام در این سازمان ها و وسوسه و دعوت فرزند شما به تهران به نیت فرد در عضوگیری برای شرکت های هرمی شک کرده و مانع پاسخ مثبت فرزندتان به این دعوت شوید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 738

به "دستگیری 12 جوان گرفتار شده در شرکت هرمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگیری 12 جوان گرفتار شده در شرکت هرمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید