خواص آب گوجه فرنگی؛ از تقویت استخوان ها تا چربی سوزی

به گزارش مجله ستاره، نوشیدن روزی یک لیوان آب گوجه فرنگی نه تنها خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی، سرطان و حتی پوکی استخوان را بطور قابل توجهی کاهش می دهد بلکه موجب کاهش محیط دور کمر نیز می گردد.

خواص آب گوجه فرنگی؛ از تقویت استخوان ها تا چربی سوزی

به گزارش Dailyhealthpost، نتایج این مطالعه که در تایوان اجرا شده است، نشان می دهد که آب گوجه فرنگی یک ماده غذایی چربی سوز است و با نوشیدن روزی یک لیوان از آن می توانیم محیط دور کمر خود را کاهش دهیم.

این مطالعه که تنها بر روی زنان اجرا شده است نشان می دهد که نوشیدن روزی یک لیوان آب گوجه فرنگی تاثیر مستقیمی بر کاهش محیط دور کمر، کلسترول و نشانگر های التهاب دارد.

داده های این مطالعه که بر روی 30 زن انجام شد، نشان داد که نوشیدن روزی 280 میلی لیتر آب گوجه فرنگی بعد از دو ماه با کاهش میانه 1.6 سانتی متری محیط دور کمر و کاهش قابل توجه چربی و وزن بدن آن ها همراه بود.

در این مطالعه معین شد که یک لیوان 280 میلی لیتری آب گوجه فرنگی حاوی 32.5 میلی گرم لیکوپن است. لیکوپن یک ماده مغذی گیاهی است که در سبزی ها و میوه های قرمز مانند گوجه فرنگی، وجود دارد. این ماده به عنوان عامل رنگ قرمز در این میوه ها و سبزیجات شناخته می گردد.

مصرف مواد غذایی حاوی لیکوپن می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی، کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، سرطان دهه رحم، سرطان روده و افزایش کیفیت اسپرم و باروری یاری کند. نکته مهم این است که بدن انسان توانایی فراوری لیکوپن ندارد، بنابراین باید آن را از منابع غذایی تامین کند.

آب گوجه فرنگی مملو از لیکوپن و آنتی اکسیدان است

آب گوجه فرنگی حاوی مواد مغذی گیاهی شامل لیکوپن، بتاکاروتن، ویتامین E و ... است. مصرف منظم آب گوجه فرنگی علاوه بر کاهش التهاب، به کاهش فشار خون یاری می نماید و حتی ممکن است عملکرد سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کند.

مجموعه ای از مطالعات از نقش لیکوپن در سلامت قلب و در کاهش خطر ابتلا به بیماری های متابولیک و نیز بعضی سرطان ها حمایت می نمایند.

در گوجه فرنگی رسیده، تقریبا تمام آمینو اسید های اصلی به استثنای تریپتوفان وجود دارد. قند موجود در گوجه فرنگی رسیده، گلوکز فروکتوز و ساکاروز است که البته مقدار آن اندک است. رنگدانه اصلی گوجه فرنگی لیکوپن بوده که سبب رنگ قرمز آن می گردد.

پوست گوجه فرنگی حاوی مقادیر فراوانی از کاروتینوئید ها بوده که از طریق سلول های روده انسان جذب می گردد؛ بنابراین اغلب توصیه می گردد که گوجه فرنگی را همراه با پوست میل کنید. کاروتنوئید ها مواد مغذی هستند که در میوه ها و سبزیجات دارای رنگ نارنجی موجود هستند.

بعلاوه گوجه فرنگی به دلیل دارا بودن مواد مغذی زیاد و کالری پایین، یکی از پایه های اصلی رژیم های غذایی است.

تقویت استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان

نتایج یک مطالعه دیگر که در کانادا اجرا شده است نشان می دهد که نوشیدن 2 لیوان آب گوجه فرنگی در روز، استخوان ها را تقویت نموده و از پوکی استخوان پیشگیری می نماید.

محققان در این مطالعه که در دانشگاه تورنتو در کانادا انجام شد، 60 زن یائسه 50 تا 60 ساله را انتخاب کردند و از آن ها خواستند که مدت یک ماه گوجه فرنگی و فرآورده های آن را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف نمایند.

پس از گذشت یک ماه، آزمایشات بیوشیمیایی نشان دادند که حذف گوجه فرنگی از رژیم غذایی موجب افزایش ماده ای به نام n- تلوپپتید در خون می گردد. این ترکیب، شاخص سلامت استخوان است و زمانی سطح آن در خون و یا ادرار بالا می رود که تحلیل بافت استخوانی وجود داشته باشد.

در بخش دیگر این مطالعه معین شد که مصرف مداوم گوجه فرنگی موجب کاهش n- تلوپپتید در خون و درنتیجه کاهش خطر تحلیل استخوانی و پیشگیری از پوکی استخوان می گردد.

محققان اثر گوجه فرنگی بر بافت استخوانی را به رنگدانه قرمز رنگ آن یعنی لیکوپن نسبت می دهند.

منبع : ایرنا

منبع: فرارو
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1944

به "خواص آب گوجه فرنگی؛ از تقویت استخوان ها تا چربی سوزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص آب گوجه فرنگی؛ از تقویت استخوان ها تا چربی سوزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید