خبرنگاران سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: بر تعامل با متحدانمان درباره برجام متمرکزیم

به گزارش مجله ستاره، نیویورک- خبرنگاران- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت در موضوع برجام، تمرکز ما در حال حاضر تعامل چند جانبه و دو جانبه با متحدان و شرکایمان است.

خبرنگاران سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: بر تعامل با متحدانمان درباره برجام متمرکزیم

به گزارش خبرنگاران، ند پرایس روز دوشنبه در نشست خبری روزانه خود این مطلب را در پاسخ به این سوال بیان نمود که آیا ممکن است بدون برداشتن تحریم، شرایط وام بانک جهانی به ایران را فراهم آورید؟

وی افزود: می خواهم بار دیگر خاطرنشان کنم که ما با متحدان، و شرکای نزدیکمان همچنین اعضای کنگره، این جهت را طی خواهیم کرد پیش از آنکه بخواهیم درباره چنین موضوعاتی تصمیم گیری کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره مهلت 21 فوریه که به موجب قانون راهبرد اقدام برای لغو تحریم فرا می رسد هم گفت اگر در آن تاریخ ایران به تعهدات خود عمل نکند، همچنان خارج از توافق خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت برداشتن اقدامات بیشتر، می گویید ایران از توافق خارج می شود؛ آیا قبول دارید که آمریکا و این دولت همچنان از توافق خارج است، گفت: این یک واقعیت است من درباره آن اختلاف نظری ندارم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره اینکه آیا می خواهید پشت این خط آغاز کارتان را آغاز کنید، افزود: ما یک جهت روشن دیپلماسی را با ایران مطرح کرده ایم، جهت دیپلماسی هم این است که ما تعامل نزدیکی با متحدان، شرکای و اعضای کنگره داشته باشیم. من اینجا نیستم تا درباره دولت قبلی صحبت کنم بلکه درباره این دولت و جهت رو به جلو سخن خواهم گفت.

پرایس در پاسخ به این سوال که امروز ظریف با نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن درباره سرانجام دادن به جنگ یمن گفت وگو کرده است، آیا آمریکا همچنان بر این اعتقاد است که ایران از حوثی ها حمایت می کند، اگر هست چه نوع حمایتی را انجام می دهد؟ هم اظهار کرد: درباره ارزیابی ما از اینکه ایران ممکن است از حوثی ها حمایت داشته باشد را باید از کانال اطلاعاتی بپرسید. آنچه که ما به طور کلی مطرح کرده ایم این بوده است که ایران یک نیروی مخرب در منطقه بوده است.

وی ادامه داد: ما درباره حمایت آن از نیابتی ها، گروه های تروریستی و همچنین پشتیبانی از حوثی ها صحبت کرده ایم اما نمی خواهم جزئیات این حمایت ها را مطرح کنم.

این مقام دولت بایدن در حالی ادعاهای دولت گذشته این کشور علیه ایران را مطرح می کند که محمد جواد ظریف روز یکشنبه در گفت وگو با شبکه خبری سی ان ان یادآور شد که از آوریل سال 2015، جمهوری اسلامی ایران طرحی چهار ماده ای را برای حل بحران یمن ارائه کرده است.

وی اظهار کرد که سعودی ها به مقامات آمریکا گفته بودند که در مدت چند هفته به پیروزی خواهند رسید اما اکنون با گذشت 6 سال از آن، هنوز به نزدیکی پیروزی هم نرسیده اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره خروج انصارالله از لیست سازمان های تروریستی خارجی هم گفت که این اقدام دولت پیشین آمریکا هیچ کمکی نمی کرد در حالیکه بیش از 80 درصد از مناطق غیرنظامی نشین یمن تحت کنترل این گروه است.

پرایس شرح داد: با این وجود، خروج انصارالله از لیست، هیچ تغییری در نگاه ما نسبت به رفتار نامسئولانه آنها ایجاد نمی کند که شامل حمله به غیرنظامیان، ربایش آمریکایی ها می شود.

وی اظهار کرد: همچنان که هفته گذشته هم گفتیم، ما متعهد هستیم که به عربستان سعودی کمک کنیم تا از سرزمین های خود در مقابل این حملات دفاع کند. دلیل تصمیم وزیر خارجه برای خروج آنها از لیست تروریستی، تنها پیامدهای انسانی آن بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1487

به "خبرنگاران سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: بر تعامل با متحدانمان درباره برجام متمرکزیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: بر تعامل با متحدانمان درباره برجام متمرکزیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید