خادمی: راه&zwnjآهن خواف- هرات فردا افتتاح می&zwnjشود

به گزارش مجله ستاره، معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح نمود: فردا با حضور ویدئو کنفرانسی روسای جمهور ایران و افغانستان و حضور سایر مقامات دو کشور راه آهن خواف- هرات به بهره برداری می رسد.

خادمی: راه&zwnjآهن خواف- هرات فردا افتتاح می&zwnjشود

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور، خیراله خادمی اطلاع داد: فردا با حضور ویدئو کنفرانسی رؤسای جمهور ایران و افغانستان و سایر مقامات دو کشور راه آهن خواف- هرات با هدف توسعه روابط مالی، اجتماعی و فرهنگی، توسعه صادرات و افزایش سهم ایران در شبکه ترانزیت بین المللی به بهره برداری می رسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی راه آهن خواف- هرات را پیوند مجدد ملت ایران و افغانستان با تاریخ و فرهنگ مشترک دانست و گفت: این خط آهن موجب گسترش مبادلات منطقه ای و بین المللی برای این بخش از قاره آسیا می گردد و نقطه عطفی در توسعه روابط ایران و افغانستان و تکمیل کننده اتصال ریلی چین، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران است که اهمیت این طرح را برای دو کشور ایران و افغانستان نمایان می نماید.

خادمی با اشاره به صندلی ویژه ایران در جاده ابریشم گفت: موقعیت ایران در منطقه به گونه ای است که حلقه اتصال میان شرق و غرب جهان محسوب می شده است و امروز با تکمیل کریدورهای بین المللی موقعیت ایران دوباره در حال احیا شدن است.

وی اضافه نمود: اتصال به چین به وسیله افغانستان و راه آهن خواف- هرات و توسعه و پیشرفت منطقه و کشور افغانستان، تکمیل و توسعه شبکه ریلی کشورهای اکو و افزایش ترانزیت کالا از کشورهای آسیای میانه به اقیانوس هند از دیگر مزایای بهره برداری از این شبکه ریلی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی توسعه شبکه ریلی کشور را یکی از اولویت های مهم در احداث زیرساخت های حمل و نقل ذکر کرد و اضافه نمود: در حال حاضر حدود 14 هزار کیلومتر راه آهن در حال بهره برداری، بیش از 3 هزار کیلومتر در حال انجام و بیش از 6 هزار کیلومتر در دست مطالعه است.

وی ادامه داد: در دولت دوازدهم نیز 856 کیلومتر راه آهن در قالب 5 طرح ریلی به بهره برداری رسید که با تکمیل راه آهن خواف- هرات به طول 140 کیلومتر، این میزان به 996 کیلومتر می رسد.

لازم به ذکر است: راه آهن خواف- هرات به طول 225 کیلومتر شامل چهار قطعه است که در ایران در قالب دو قطعه به طول 78 کیلومتر از خواف تا مرز شمتیغ در استان خراسان رضوی احداث شده است. قطعات 3 و 4 این پروژه در کشور افغانستان قرار گرفته است که قطعه 3 به طول 62 کیلومتر از شمتیغ تا ایستگاه روزنک و قطعه 4 از ایستگاه روزنک تا شهر هرات به طول 85 کیلومتر است. قطعه 3 این پروژه از با سرمایه گذاری ایران و با دانش و تخصص مهندسان ایرانی احداث شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1367

به "خادمی: راه&zwnjآهن خواف- هرات فردا افتتاح می&zwnjشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خادمی: راه&zwnjآهن خواف- هرات فردا افتتاح می&zwnjشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید