ترافیک زایمان برای شناسنامه رُند

به گزارش مجله ستاره، تاریخ تولد تنها یک عدد است که در شناسنامه همه افراد ثبت می گردد، اما این تاریخ برای بسیاری از افراد آنقدر اهمیت پیدا می نماید که حاضرند برای ثبت عدد های رند هزینه های گزافی بپردازند.

ترافیک زایمان برای شناسنامه رُند

به گزارش شهروند، تاریخ تولد تنها یک عدد است که در شناسنامه همه افراد ثبت می گردد، اما این تاریخ برای بسیاری از افراد آنقدر اهمیت پیدا می نماید که حاضرند برای ثبت عدد های رند هزینه های گزافی بپردازند و حالا درست در بحبوحه جدال با کرونا شاهد یک اتقاق هستیم: ترافیک زایمان برای یک شناسنامه رُند.

سال جاری تاریخ 99/9/9 به یک نماد لاکچری برای بسیاری از خانواده هایی تبدیل شده که نیمه اول آذرماه سال جاری قرار است فرزندشان به جهان بیاید. برخی از خانواده ها حتی حاضر شده اند یک هفته زمان زایمان را در بیمارستان جلو بیندازند تا به قول خودشان رندترین تاریخ قرن در شناسنامه فرزندشان ثبت گردد و اینکه این عدد تا چه اندازه می تواند در خوشبختی فرزندان شان تأثیر داشته باشد، موضوعی است که کسی به دنبال پیدا کردن جواب آن نیست.

این روز ها ثبت تاریخ 9 مهر ماه 99 سروصدای زیادی در فضای مجازی به راه انداخته است و برخی از خانواده ها حاضرند تا ده ها میلیون تومان خرج نمایند تا تاریخ رند 99/9/9 در شناسنامه فرزندشان ثبت گردد، اما این موضوعی است که بسیاری از بیمارستان های خصوصی آن را تکذیب نموده اند و معتقدند هزینه زایمان در این روز هیچ فرقی با سایر روز ها ندارد و همان مبلغی که در حال حاضر مصوب این بیمارستان هاست، از افراد دریافت می گردد و این موضوع که گفته شده در روز 9/9/ 99 هزینه این بیمارستان ها تا 150 میلیون تومان می رسد، کاملا کذب است.

وزارت بهداشت مخالف

قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت در ابلاغی به معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به افزایش انجام تولد های تقویمی به روش سزارین طی چند سال گذشته، این موضوع را خلاف برنامه ها و سیاست های اجرایی وزارت بهداشت در حوزه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین های الکتیو دانسته و خواهان آنالیز عملکرد بیمارستان ها و پزشکان در سزارین های تقویمی 99/9/9 شده و تصریح نموده است: با بیمارستان ها و پزشکان دارای سابقه آمار بالای سزارین مدیریت نشده، برخورد خواهد شد.

کرونا شرایط زایمان های زیاد در یک روز را سخت می نماید.

اما نسرین چنگیزی، رئیس اداره سلامت مادران سزارین های تقویمی و جلو انداختن زمان زایمان را برای نوزاد و کودک بسیار خطرناک دانسته و معتقد است که این موضوع منجر به ایجاد عوارض برای جنین، نوزاد و حتی مادر می گردد، اما در زمان شیوع کرونا معضل چند برابر می گردد، چون تعدادی از مادران بدون علامت هستند و به دلیل مداخله های غیرضروری و جراحی های بی موردی که امکان دارد انجام گردد، کووید- 19 در این افراد می تواند شعله ور گردد و جان مادر را به خطر بیندازد و در عین حال باعث آسیب های جنینی و نوزادی گردد.

زایمان های لاکچری گاهی به ضرر مادر و کودک است

به اعتقاد او بستری مادر در آی سی یو، عوارض خاص کووید-19و بحث های مربوط به استفاده از دستگاه های تنفسی، امکان دارد مرگ مادر و خطر بستری نوزادان را در پی داشته باشد.

او تأکید کرد: معاونت های بهداشت و درمان مکاتباتی را با دانشگاه ها انجام داده اند که در پی آن تاریخ های مناسبتی و افزایش تعداد سزارین ها باعث می گردد تا گزارش هایی به معاونت درمان برسد، بنابراین با افرادی که سزارین و مداخله غیرضروری دارند، حتی تا معرفی هیأت های عالی انتظامی، نظام پزشکی برخورد جدی صورت می گیرد.

این زایمان ها عارضه برای مادر و جنین ایجاد می نماید و حتی اگر تعداد سزارین های صورت گرفته توسط یک پزشک از حد متعارف بالاتر نباشد، اما مسائلی برای مادر و نوزاد ایجاد گردد، گزارش هایی برای دانشگاه ارسال خواهد شد و خودبه خود تا انتها آذر ماه بعد از انتقال اطلاعات، وزارت بهداشت به عنوان شاکی و مدعی العموم وارد عمل خواهد شد که بحث برخورد به مراجع قضائی سپرده می گردد، اما در عین حال بحث برخورد های مربوط به عوارض و مسائل ایجادشده و بازخورد آن به وزارت بهداشت مربوط است.

چنگیزی گفت: وقتی مناسبت های سال گذشته را آنالیز کردیم، به دلیل رعایت اخلاق حرفه ای تعداد تخلفات بسیار کم بود، اما در نظر داشته باشید که عوارض این زایمان ها در کنار کووید -19بسیار خطرناک تر خواهد بود.

تولد زودهنگام کودک سلامت او را به خطر می اندازد

ترافیک زایمان برای یک شناسنامه رُند، اما خطراتی هم دارد. ناهید خداکرم، رئیس انجمن علمی مامایی ایران معتقد است که هر یک روز زندگی داخل رحمی برای یک بچه مطابق با دوسال زندگی بیرون رحم است و اگر زودتر فرزندی متولد گردد باعث بروز بیماری های زیادی می گردد.

او با اشاره به اینکه زایمان طبیعی برای زنان بسیار مفیدتر از سزارین است، ادامه می دهد: زندگی طبیعی جنین در رحم به طور فیزیولوژیک بیش از 40 هفته طول خواهد کشید و درنهایت با علامت درد مادر، برای به جهان آمدن نمایان می گردد.

خداکرمی با اشاره به اینکه معمولا از زمان درد تا تولد بین 8 تا 20 ساعت وقت خواهد برد، ادامه می دهد: طبق مقالات علمی دوره درد تا خروج از کانال زایمان مهم ترین لحظات برای سلامت فرزند و مادر است که باید مورد توجه قرار گیرد، بنابراین باید علایم زایمان به صورت طبیعی نمایان باشد.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران اعلام کرد: در برخی از موارد خاص تولد بچه احتیاج به سزارین دارد، اما اینکه در تاریخ معین، مادری بچه را به جهان بیاورد و پزشکی یاری کند، پایمال کردن حق فرزند است.

خداکرمی اعلام کرد: توصیه اکید می کنم هیچ مادری زودتر و برای تاریخ معین و رند دست به سزارین مناسبتی و زودتر نزند، زیرا ممکن است یک عمر پشیمانی داشته باشد.

ثبت احوال وارد می گردد

از آنجا که صف انتظار بیمارستان ها برای تولد در تاریخ نهم آذرماه سال جاری زیاد شده است و این موضوع می تواند تا آنجا پیش برود که سلامت برخی از نوزادان و مادران به خطر بیفتد، سازمان ثبت احوال ورود و اعلام نموده والدین همه نوزادانی که از پنجم آذرماه پا به جهان می گذارند، می توانند تاریخ 9 آذر ماه را در شناسنامه بچه ها شان ثبت نمایند، البته باید در 9 آذر ماه به دفاتر ثبت احوال مراجعه نمایند.

به گفته سیف اله ابوترابی، معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور، ثبت احوال محدودیتی برای ثبت این وقایع ندارد، لذا اگر نوزادی در تاریخ 5 یا 6 آذر متولد گردد والدین وی می توانند در تاریخ 9 آذرماه به ادارات ثبت احوال مراجعه نمایند و با تاریخ صدور 99/9/9 شناسنامه دریافت کند.

این مقام مسئول معتقد است که سلامت فرزندان باید مهم تر از تاریخ 99/9/9 باشد و نباید بچه ها را قربانی یک تاریخ کرد.

در سال های گذشته نیز تاریخ های 98/8/8، 97/7/7 و 96/6/6 مطرح بوده که با آنالیز های صورت گرفته خیلی تفاوتی بین آمار های روز ماقبل و مابعد آن ها مشاهده نشده است و سال جاری هم ترافیک زایمان برای یک شناسنامه رُند ادامه دارد.

او شرح داد که ثبت احوال هیچ محدودیتی برای ثبت 99/9/9 با گواهی اخذشده از بیمارستان ندارد و بر اساس قانون، والدین تا 15 روز بعد از تولد فرزند می توانند برای دریافت شناسنامه به ادارات ثبت احوال مراجعه نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1347

به "ترافیک زایمان برای شناسنامه رُند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترافیک زایمان برای شناسنامه رُند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید