تاکید رئیسی بر توسعه روابط ایران و بلاروس

به گزارش مجله ستاره، رئیس جمهوری گفت: مصمم به افزایش روابط منطقه ای و فرامنطقه ای خود با بلاروس هستیم.

تاکید رئیسی بر توسعه روابط ایران و بلاروس

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری مشترک خود با الکساندر لوکاشنکو با اشاره به نشست خود با رئیس جمهور بلاروس، اظهار کرد:توافقات خوبی در زمینه های صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی و راه امضاء شده است که امیدواریم گام هایی در جهت توسعه روابط بین دو کشور باشد.

رئیس جمهور بعلاوه بیان نمود: امیدواریم این ملاقات گام هایی در جهت توسعه همکاری های دو کشور باشد. مصمم هستیم روابط منطقه ای و فرامنطقه ای خود با بلاروس را افزایش دهیم. مذاکرات خیلی خوب و ثمربخشی با رئیس جمهور بلاروس در این زمینه داشتیم. در سازمان همکاری شانگ های و اوراسیا می توانیم همکاری های خیلی خوبی داشته باشیم و این همکاری ها با توجه به منافع مشترک به همکاری بین المللی منجر گردد.

وی ادامه داد: اراده دو کشور بر توسعه روابط در همه حوزه هاست. این روابط در سی سال وجود داشته است، اما پس از تشکیل این دولت روابط بیشتر شده و الان شرایط ما با گذشته قابل مقایسه نیست.

رئیس جمهوری تاکید نمود:هر دو کشور با یکجانبه گرایی مخالفیم و معتقدیم کشور های مستقل می توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند. این همکاری می تواند راهی برای مقابل با تحریم ها باشد. این کشور ها باید از ظرفیت های یکدیگر بهره ببرند. امیدوارم این سفر گام بلندی برای توسعه روابط دو کشور باشد.

تحریم دوره فرصت هاست

در ادامه لوکاشنکو با تشکر از رئیس جمهور ایران به جهت مهمان پذیری گرم، گفت: آخرین بار 17 سال پیش سفر رسمی به ایران داشتم و باید بگویم هیچ تحریمی نتوانسته است که ایران را از پیشرفت بازدارد. امروز روابط دو کشور را با جزئیات مورد آنالیز قرار دادیم. دوره ای از توقف در همکاری ها وجود داشت، اما از این دوره عبور کردیم و اسناد و تفاهم نامه های زیادی امروز به امضا رسید که اگر آن ها اجرایی گردد می توانیم به هدف خود در توسعه روابط برسیم.

رئیس جمهور بلاورس اضافه نمود: تحریم دوره فرصت هاست و نباید این فرصت ایجاد شده را از دست داد. بسیار خوشحالم که بگویم مواضع دو کشور در مواضع منطقه ای و بین المللی همگون و مشترک است و هر دو کشور خواستار ایجاد جهانی چند قطبی و عادلانه هستند.

وی با تاکید بر اینکه دو کشور اعتماد کامل به یکدیگر دارند، گفت: حجم تبادلات تجاری نسبت به سال گذشته سه برابر شده، اما هنوز از سطح انتظارات دو کشور دور است. امروز تاکید می کنیم همه توافقات بدون حاشیه ای باید اجرا شوند. باید سطح روابط دو کشور را ارتقاء دهیم.

لوکاشنکو در خاتمه از رئیسی برای سفر به این کشور دعوت کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 اسفند 1401 بروزرسانی: 22 اسفند 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2212

به "تاکید رئیسی بر توسعه روابط ایران و بلاروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید رئیسی بر توسعه روابط ایران و بلاروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید