با وام 240 میلیونی مسکن چند متر خانه می توان خرید؟

به گزارش مجله ستاره، اقتصاد نیوز: بر اساس جدیدترین آمار مربوط به قیمت مسکن تهران، با وام 240 میلیون تومانی بانک مسکن در پایتخت می توان 17.8 متر از یک واحد مسکونی را خریداری کرد.

با وام 240 میلیونی مسکن چند متر خانه می توان خرید؟

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، وزارت راه و شهرسازی (دفتر اقتصاد مسکن) به تازگی جدیدترین تغییرات قیمت مسکن پایتخت را طی آذرماه سال جاری منتشر نموده است. بر این اساس متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در ماه مورد اشاره با رشد 6.8 درصدی نسبت به آبان ماه به 13 میلیون و 474 هزار تومان افزایش یافت. در آبان ماه سال جاری متوسط قیمت 12 میلیون و 617 هزار تومان بود.

سال 97 و اوایل سال جاری متوسط قیمت مسکن در کشور بیش از 100 درصد افزایش یافت، موضوعی که به کاهش شدید قدرت خرید مردم و به دنبال آن کاهش معاملات مسکن منجر شد. تا جایی که در تابستان سال جاری میزان معاملات بیش از 70 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت.

در فروردین سال جاری حدود 11 هزار فقره قرارداد در بازار مسکن ثبت شد و از اردیبهشت فرایند نزولی معاملات شروع شد تا جاییکه در آبان ماه به 3 هزار و 466 فقره کاهش یافت. گرچه معاملات مسکن طی آذرماه سال جاری در مناطق 22 گانه تهران حدود 146 درصد افزایش یافته است، اما به نظر نمی رسد قشرهای متوسط به پایین جامعه سهم آنچنان در خرید واحدهای مسکونی ماه گذشته داشته باشند. حتی با وجود افزایش وام اوراق حق تقدم به 240 میلیون (با احتساب وام تعمیر) نمی توان چندان به افزایش قدرت خرید قشرهای ضعیف و متوسط جامعه برای ورود به بازار مسکن امیدوار بود.

اگر ملاک را آمار مربوط به متوسط قیمت مسکن در نظر بگیریم با وام 240 میلیون تومانی بانک مسکن می توان 17 متر و 81 سانتیمتر از یک واحد مسکونی را خریداری کرد. این متراژ تقریبا نصف مساحت واحدهایی است که شهرداری تهران برای ساخت آنها به دولت برنامه ای را ارائه نموده است. واحدهایی که مردم از آنها به عنوان قفس های 30 متری یاد می نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 664

به "با وام 240 میلیونی مسکن چند متر خانه می توان خرید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با وام 240 میلیونی مسکن چند متر خانه می توان خرید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید