بازدید صفری از نوار مرزی شهرستان خداآفرین، باکو شریک راهبردی تهران است

به گزارش مجله ستاره، ایرنا نوشت: معاون دیپلماسی مالی وزیر امور خارجه با تاکید بر روابط بسیار محکم جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان، گفت: این جمهوری یک شریک راهبردی برای ما به شمار می رود.

بازدید صفری از نوار مرزی شهرستان خداآفرین، باکو شریک راهبردی تهران است

مهدی صفری روز جمعه در بازدید از نوار مرزی شهرستان خداآفرین، افزود: با جمهوری آذربایجان روابط بسیار مهمی داریم و تلاش ما بر این است که روابط خود را با این کشور در زمینه های مختلف توسعه دهیم که در این ارتباط به نقاط مرزی بیشتری نیاز داریم ، یکی از بهترین نقاط مرزی که سابقه تاریخی و تسهیلات لازم را هم دارد، نقطه مرزی خداآفرین است.

وی با اعلام اینکه ایجاد گذرگاه مرزی در شهرستان خداآفرین به زودی نهایی می شود، اظهار کرد: در روزهای آینده سفری به جمهوری آذربایجان برای شرکت در اجلاس غیرمتعهدها خواهیم داشت که در ملاقات های 2 جانبه، توافق ایجاد گذرگاه مرزی در شهرستان خداآفرین را نهایی می کنیم.

صفری با بیان اینکه اولویت طرف مقابل برای ایجاد گذرگاه مرزی محلی موسوم به آق بند در شهرستان خداآفرین است، یادآور شد: با توجه به این که در محل پیشنهادی طرف های آذری موانع طبیعی متعددی وجود دارد، امیدواریم از راه مذاکره و با استدلال فنی به جمع بندی مشترکی برای ایجاد این گذرگاه در حوالی موقعیت پل های تاریخی خداآفرین که نماد ارتباطات تجاری فلات مرکزی ایران با قفقاز است و سایر بسترهای گمرکی و ترانزیتی نیز در این محل مهیاست ، برسیم.

وی به موضوع آلودگی رودخانه ارس از سوی ارمنستان نیز اشاره و افزود: این موضوع را با سفیر کشورمان در ایروان در میان گذاشته ایم و در سفری که به این کشور خواهیم داشت، چنان چه بررسی های فنی و تخصصی آلودگی زیست محیطی را تایید کند، طرف ارمنی را برای رفع آلودگی و اجرای اقدام پیشگیرانه در این باره ملزم خواهیم کرد.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید، گفت: ما از ایجاد گذرگاه های متعدد با کشور همسایه استقبال می کنیم .

حسین حاتمی اظهار کرد: محدوده پل های تاریخی خداآفرین به لحاظ داشتن زیرساخت های گمرکی و اشتراکات تاریخی و فرهنگی، اولویت نخست ما برای ایجاد گذرگاه است، اما محدوده آق بند را به عنوان گذرگاه کمکی و ثانوی به مقامات جمهوری آذربایجان پیشنهاد می کنیم.

وی اهمیت گذرگاه مرزی خداآفرین را برای شمال غرب کشور راهبردی خواند و افزود: خداآفرین تنها شهرستان آذربایجان شرقی است که با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد و با ایجاد این گذرگاه، ظرفیت مهم مالی و تجاری برای استان و هم چنین شمال غرب کشور ایجاد می شود.

حاتمی احتمال آلودگی رودخانه ارس از سوی کشور ارمنستان را مورد اشاره قرا داد و گفت: این موضوع با جدیت در دستور کار مجلس و دولت است، هرچند دیدگاه های متفاوتی درباره اندازه آلودگی ها مطرح می باشد، اما چنان چه اسناد و مدارک مستدل وجود داشته باشد بی تردید جلوی این آلودگی زیست محیطی گرفته خواهد شد.

شهرستان خداآفرین در فاصله 210 کیلومتری شمال شرق تبریز و در حاشیه رودخانه مرزی ارس در مرز با جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 اسفند 1401 بروزرسانی: 5 اسفند 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2205

به "بازدید صفری از نوار مرزی شهرستان خداآفرین، باکو شریک راهبردی تهران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید صفری از نوار مرزی شهرستان خداآفرین، باکو شریک راهبردی تهران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید