ایران و چین کمیته مشترک مبارزه با مواد مخدر تشکیل دادند

به گزارش مجله ستاره، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از تشکیل کمیته مشترک ایران و چین در مبارزه با مواد مخدر برای افزایش هماهنگی ها، رصد فعالیت ها و تبادل هیات های دو کشور اطلاع داد.

ایران و چین کمیته مشترک مبارزه با مواد مخدر تشکیل دادند

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، اسکندر مومنی که به دعوت وزیر امنیت عمومی چین به این کشور سفر نموده بود، با بیان این مطلب اضافه نمود: در قالب این کمیته، همکاری های دو کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر در بخش های درمان، پیشگیری و مقابله افزایش خواهد یافت.

وی اضافه نمود: در این سفر توافق شد یک کانال مستقیم به صورت برخط در این زمینه راه اندازی گردد تا دو کشور بتوانند مسایل و مسائل خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه این سفر به دعوت وزیر امنیت عمومی چین و با هدف توسعه و تعمیق روابط دو کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است، گفت: این سفر در دو بخش ملاقات ها و توافقات و بازدید ها برگزار گردید که ملاقات با وزیر امنیت عمومی چین دو طرف تاکید داشتند که یکجانبه گرایی آمریکا در همه بخش ها به ویژه مبارزه با مواد مخدر تاثیر سویی دارد.

مومنی اضافه نمود: ایران در همسایگی با افغانستان واقع شده است و چین نیز حدود 130 کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد، به همین دلیل هر دو کشور از مجموعه اتفاقاتی که در زمینه مواد مخدر در افغانستان رخ می دهد، تاثیر می پذیرند که در این زمینه قرار شد همکاری های دو کشور در حوزه های آموزش و تبادل تجربیات و اطلاعات توسعه یابد.

وی با بیان اینکه نشست بین المللی مبارزه با مواد مخدر، اسفند ماه سالجاری در ژنو برگزار می گردد، گفت: هماهنگی های لازم برای طرح مواضع یکسان در آن نشست انجام شد.

دبیرکل ستاد در ادامه به دستاورد های ملاقات خود با رییس کمیسیون ملی مبارزه با مواد مخدر و مسئولین گمرک چین پرداخت و گفت: پیش ساز ها مواد اصلی فراوری مواد مخدر صنعتی مانند شیشه در افغانستان هستند که در این نشست، مصوب شد نظارت بیشتری از سوی گمرک چین روی خروج این مواد انجام گردد.

مومنی اضافه نمود: علاوه بر این ملاقاتها، بازدیدی از بعضی از مکان ها مانند فرودگاه جدید پکن در خصوص نحوه کنترل مواد مخدر و همچنین چند مرکز ترک اعتیاد انجام شد که تجربه خوبی بود.

وی یکی دیگر از برنامه های سفر خود به چین را اجرایی و عملیاتی کردن توافق روسای جمهوری دو کشور بیان کرد و گفت: در سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به چین توافقی در زمینه مبارزه با مواد مخدر با هدف افزایش همکاری ها با چین امضا شده است که در این سفر عملیاتی کردن آن توافق نامه پیگیری شد.

دبیرکل ستاد در خصوص سیاست های چین در زمینه مبارزه با مواد مخدر گفت: چین در مجموع در حوزه درمان و ترک اعتیاد پیروز عمل نموده است و یکی از دلایلش نیز زیر ساخت هایی مانند قانون استو فرایند ترک اعتیاد در چین دارای دو مرحله اختیاری و اجباری است و مرحله اجباری دو سال است که فرد معتاد در این مدت کاملا در اختیار یک مرکز ترک اعتیاد دولتی قرار می گیرد.

مومنی ادامه داد: تجربه چین نشان می دهد یکی از موضوعاتی که در کشور ما احتیاج به اصلاح دارد افزایش دوره ترک اعتیاد اجباری از سه ماه به دو سال است.

وی در سرانجام گفت: در این سفر از مقامات عالی چین از جمله وزیر امنیت و همچنین رییس کل گمرگ برای سفر و بازدید از ایران دعوت شده است، تحقق این سفر ها می تواند در حوزه های دیگر هم یاری کار باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 632

به "ایران و چین کمیته مشترک مبارزه با مواد مخدر تشکیل دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و چین کمیته مشترک مبارزه با مواد مخدر تشکیل دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید