اهمیت نوسازی 68 هکتار بافت فرسوده کشور

به گزارش مجله ستاره، عضو شورای شهر تهران از وجود 68 هکتار بافت فرسوده در شهرهای کشور اطلاع داد و بر لزوم تغییر الگوی نوسازی این بافت ها در پایتخت تأکید کرد.

اهمیت نوسازی 68 هکتار بافت فرسوده کشور

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

مهر: زهرا نژادبهرام در نشست سیاست گذاری مسکن گفت: 68 هکتار بافت فرسوده و 10 هزار بافت ناپایدار در شهرهای کشور داریم که باید به سرعت مورد بازآفرینی قرار گیرند و هر اقدامی در مورد بهسازی این بافت ها ارزشمند است.

وی اضافه کرد: حوزه بازآفرینی شهری و نوسازی بافت های فرسوده به سرمایه های مردمی وابسته است و هر نوع جذب سرمایه در راستای ارتقای کیفیت زندگی مردم، ارزشمند است.

وی با بیان اینکه تهاتر در حوزه مصالح ساختمانی برای جلب سرمایه گذاران در بازآفرینی شهری مؤثر است، ادامه داد: به وسیله تهاتر می توان ارتباطات مؤثری میان سرمایه گذار با بخش های مختلف ساخت و ساز مسکن به خصوص نوسازی بافت فرسوده برقرار کرد.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه الگوی ساخت و ساز در شهرهای جدید پرند و پردیس، منطقه 22 پایتخت و بافت فرسوده تهران متفاوت است، یادآور شد: در شهرهای جدید اطراف تهران و منطقه 22 امکان احداث برج های بلندمرتبه وجود دارد اما الگوی ساخت مسکن در بافت های فرسوده به سمت ساخت واحدهای مسکونی با تراکم پایین باید سوق داده گردد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره علت عدم استقبال انبوه سازان از طرح ملی مسکن گفت: انبوه سازان بازار برای فروش مسکن ندارند اگر دولت بتواند تضمین فروش واحدهای ساخته شده را به آنها بدهد، انبوه سازان نیز می توانند در آن سرمایه گذاری نمایند.

عضو شورای عالی شهرسازی و معماری در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه اقدام ملی مسکن به نتیجه می رسد یا خیر؟ گفت: معتقدم این طرح به پایان خواهد رسید، اما اگر انبوه سازان در مقابل تصمین فروش واحدهای ساخته شده خود، بتوانند تضمین کیفیت بنا را به مشتریان ارائه دهند، مردم نیز از آن استقبال می نمایند. نباید در طرح ملی مسکن مشابه آنچه در مسکن مهر رخ داد، شاهد کاهش کیفیت ساخت و ساز باشیم.

وی با تأکید بر لزوم ایجاد فضای گفت وگو میان دولت و بخش خصوصی ساخت و ساز، گفت: در حال حاضر چنین فضایی میان انبوه سازان با وزارت راه و شهرسازی در موضوع برنامه اقدام ملی فراوری و عرضه مسکن وجود ندارد.

تسهیلات نظام مهندسی به طرح ملی مسکن

در ادامه این نشست بهمن مؤمنی مقدم نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر، درباره نقش این سازمان در نوسازی بافت فرسوده گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران پیشنهاد اولیه ای به وزارت راه و شهرسازی ارائه داده که بر اساس آن معاونت مسکن و ساختمان این وزارت خانه با نظام مهندسی تهران در مورد بازسازی بافت فرسوده تفاهم نامه ای به امضا برسانند. البته در چند سال قبل تفاهم نامه ای میان شرکت بازآفرینی شهری با نظام مهندسی تهران به امضا رسیده بود، اما اجرایی نشد.

وی در مورد تسهیلاتی که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران قرار است در راستای اجرای طرح ملی مسکن اجرا گردد، ارائه خواهد داد، اضافه کرد: در این طرح وظیفه نظام مهندسی نظارت بر ساخت و ساز است.

مؤمنی مقدم در مورد اعطای تخفیفات نظارت بر ساخت و ساز در طرح ملی مسکن گفت: بخش مهمی از این پول به مهندسان ناظر اختصاص دارد که نمی توانیم از سهم ناظر کم کنیم اما در بخش کمی که سهم سازمان است، در نظر داریم تا امکان اعطای تخفیف به پروژه های نظارت بر ساخت فراهم گردد.

لازم به ذکر است در بخشی از این نشست، رضاییان مدیر اجرایی نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری که 8 تا 10 دی ماه در مصلای تهران برگزار می گردد، با بیان اینکه صندوق های زمین و مسکن، صندوق های تأمین اقتصادی و سازندگان بخش خصوصی مسکن و ساختمان، انبوه سازان، پروژه های عمرانی، پروژه های ساختمانی و فرصت های سرمایه گذاری در بخش مسکن و عمرانی کشور، زمینه های مشارکت بخش خصوصی در پروژه های ساخت مسکن و پروژه های عمرانی را فراهم می آورد گفت: در این دوره کوشش می کنیم تا زمینه ارتباط مستقیم فی ما بین سه ضلع هرم فراورینمایندگان، سازندگان و مصرف نمایندگان مسکن و ساختمان را فراهم کنیم.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 459

به "اهمیت نوسازی 68 هکتار بافت فرسوده کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت نوسازی 68 هکتار بافت فرسوده کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید