افزایش 1.5 درصدی نرخ تورم سالیانه در آذرماه

به گزارش مجله ستاره، تهران(پانا)- طبق اعلام مرکز آمار، نرخ تورم سالیانه نهمین ماه سال خانوارهای کشور به 30.5 درصد رسید که نسبت به سال گذشته در همین ماه، 1.5 واحد درصد افزایش داشت.

افزایش 1.5 درصدی نرخ تورم سالیانه در آذرماه

به گزارش مرکز آمار، نرخ تورم سالیانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

همچنین نرخ تورم سالیانه برای هر دو گروه خانوارهای شهری و روستایی برابر 30.5 درصد است که برای خانوارهای شهری 1.5 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 1.7 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در آذر ماه 1399 به عدد 44.8 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 44.8 درصد بیشتر از آذر 98 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای آذر ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 1.6 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 1.3 واحد درصدی به 57.9 درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با کاهش 3.1 واحد درصدی به 38.7 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 44.2 درصد است که نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد کاهش داشته است. این نرخ برای خانوارهای روستایی 48 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.3 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آذر 1399 به 2 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 3.2 واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات نیم درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 1.9 درصد است که نسبت به ماه قبل، 2.8 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 2.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 4.9 واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در آذرماه

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه روغن ها و چربی ها (روغن مایع، روغن نباتی جامد)، گروه شیر، پنیر و تخم مرغ (شیر پاستوریزه و غیر پاستوریزه، دوغ پاستوریزه، تخم مرغ)، گروه میوه و خشکبار (نارنگی، پرتقال، انار)، گروه آشامیدنی ها (نوشابه گازدار، آب میوه، چای خارجی بسته ای) است. در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات، گروه مبلمان و لوازم خانگی (انواع شوینده، بخاری گازی)، گروه هتل و رستوران (غذاهای آماده)،پوشاک و کفش بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین گروه حمل ونقل (انواع اتومبیل سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در آذرماه

دامنه تغییرات نرخ تورم سالیانه در آذر ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 27.9 درصد برای دهک اول تا 37.2 درصد برای دهک دهم است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1394

به "افزایش 1.5 درصدی نرخ تورم سالیانه در آذرماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 1.5 درصدی نرخ تورم سالیانه در آذرماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید