نرخ تورم آذر ماه 99 اعلام شد

به گزارش مجله ستاره، مرکز آمار ایران به عنوان متولی ارائه آمار کشور بیان کرد: نرخ تورم سالانه آذر ماه 1399 برای خانوار های کشور به 30,5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.5 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

نرخ تورم آذر ماه 99 اعلام شد

کاهش نرخ تورم نقطه ای خانوار های کشور

به گزارش فارس، منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در آذر ماه 1399 به عدد 44,8 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 44.8 درصد بیشتر از آذر 1398 برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای آذر ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 1,6 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 1.3 واحد درصدی به 57.9 درصد و گروه کالا های غیر خوراکی و خدمات با کاهش 3.1 واحد درصدی به 38.7 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار های شهری 44,2 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 48.0 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.3 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه آذر 1399 به 2,0 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 3.2 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالا های غیر خوراکی و خدمات به ترتیب 5.0 درصد و 0.5 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار های شهری 1,9 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل، 2.8 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 2.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 4.9 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه آذر ماه 1399 برای خانوار های کشور به 30,5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.5 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای هر دو گروه خانوار های شهری و روستایی برابر 30,5 درصد می باشد که برای خانوار های شهری 1.5 واحد درصد افزایش و برای خانوار های روستایی 1.7 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه روغن ها و چربی ها (روغن مایع، روغن نباتی جامد)، گروه شیر، پنیر و تخم مرغ (شیر پاستوریزه و غیر پاستوریزه، دوغ پاستوریزه، تخم مرغ)، گروه میوه و خشکبار (نارنگی، پرتقال، انار)، گروه آشامیدنی ها (نوشابه گازدار، آب میوه، چای خارجی بسته ای) می باشد. در گروه عمده کالا های غیر خوراکی و خدمات، گروه مبلمان و لوازم خانگی (انواع شوینده، بخاری گازی)، گروه هتل و رستوران (غذا های آماده)، پوشاک و کفش بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین گروه حمل ونقل (انواع اتومبیل سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 27,9 درصد برای دهک اول تا 37.2 درصد برای دهک دهم است.

منبع: فرارو
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1395

به "نرخ تورم آذر ماه 99 اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم آذر ماه 99 اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید